Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Antalya Muratpaşa Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur?

Antalya Muratpaşa Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur?

Aydin Duran Aydin Duran -
160 0

Tüketicinin korunmasına dair kanun Hükümleri gereği vatandaşın mağduriyetini gidermek amaçlı olarak il ve ilçelerde tüketici hakem heyetleri kuruldu.  Bu manada Muratpaşa hakem heyeti Sinan Mahallesi, Ali Çetinkaya Caddesi, 1250 Sokak No 12/4 adresinde faaliyet gösteriyor. Kişiler buraya şahsen başvuru yaparak mağduriyetini giderme amaçlı ilk adımını atabiliyor.

Muratpaşa Hakem Heyeti Başvuru Dilekçeleri

Hakem heyetine başvuru da dikkat etmeniz gereken en önemli husus  dilekçeniz ve Dilekçenin ekleridir.  mağduriyetimizin ve doğruluğunu kanıtlayacak olan dilekçe ekle de hakem heyetinin karar vermede dikkate alacağı en önemli etkenlerdir.  Bu nedenle başvurumuzu ne kadar sağlam ve doğru yaparsanız o derecede sizin avantajınız olacaktır. muhtemel doldurma isteyeceğiniz örnek dilekçeler şu şekilde;

Okunmalı : Konyaaltı Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur?

Diilekçenizi ve eklerine hazırladıktan sonra Muratpaşa Kaymakamlığı bünyesinde bulunan tüketici hakem heyetine evraklarınızı teslim edersiniz.  kesim ettiğinize dair kaymak sesini almak sizin için ileride mantıklı olabilir.  Evraklarınızı alan  hakem heyeti  büro görevlileri dilekçenizi inceler ve ilgili firmaya yazı yazarak savunmasını ister. Gelen bu savunma ile birlikte sizin başvurunuzdaki belgelerinizi heyete sunar. Heyet sizin ve savunma yazısını inceler ve haklılığına dair yasal dayanakları ile birlikte bir karar çıkartılmasını sağlar. Çıkan karar her iki tarafada PTT yoluyla tebliğ edilir. Tebliğ sonrası itiraz süresi beklenir. Sürenin dolması ile karar kesinleşir. Ancak itiraz edilmişse burada muhatap Tüketici Mahkemeledir.

Okunmalı : Kepez Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur?

Dilekçede Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Başvurunuz ayrıntılı, açıklayıcı ve anlaşılır olsun.
  • Talebinizi net bir şekilde yazın.
  • Söz konusu gelişen olayları sıralayın.
  • Mağduriyete konu olan ek veya eklerinizin güvenirliliğine dikkat edin. (fatura, ekstre, makbuz vb.)

Başvurunuz herhangi bir ürün ile de olabilir. Örneğin bir ayakkabı mağduriyetiniz varsa burada heyet bir bilirkişi raporuna başvurabilir. Bilirkişi ayakkabınızı incelemeye alır ve tüketiciden mi yoksa fabrikasyon hatası olup olmadığına bakar ve rapor hazırlar. Yada elektronik bir malzeme ise bu dalda yetkili olan bilirkişiler cihazınızı inceler ve hazırlayacağı raporu heyete sunar. Heyet bu rapor doğrultusunda karar verme yoluna gider.

2014 yılında çıkarılan yeni Tüketici Kanunu tüketiciler aleyhine doğru adımlar atan bir yasal mevzuat. Bu aşamada oluşan mağduriyetini gidermek isteyen Muratpaşa sakinleri Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma