Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Altın Ne Kadar Olur 2024

Altın Ne Kadar Olur 2024

Aydin Duran Aydin Duran -
119 0

Kur fiyatlarında ciddi dalgalanmalar neticesinde Türkiye’de en yüksek seviyelerini gören Altın’ın dünya genelinde ons fiyatında artış görülmedi. Fakat o dalgalanmalara konulan tedbirler neticesinde büyük oranda düşüş gösterdi. Yine o rakamlara ulaşır mı bilinmez fakat yatırımcı olsun olmasın herkesin merak ettiği 2020 yılında altın ne olacak sorusu.

Döviz Kurları Etki Edecek

Altın kur fiyatlarını etkileyen en önemli faktör döviz kurları. Döviz kurlarında meydana gelecek olan düşme yada yukarı yönlü hareketlerin hepsi altın fiyatlarını da etkiliyor. Özellikle ABD dolarının durumu neticesinde altın fiyatları belirleyici. Bu belirleyiciliğin en önemli faktörü ise ABD doları üzerinden fiyatlandırılıyor olması. Küresel ekonomi de ons üzerinden işlem gören altının fiyatı Amerikan Doları üzerinden hesaplanıyor. Bu yüzden 2020 altın fiyatları ne olacak sorusunun başlıca yanıtı yine ABD doları ne olacak sorusunun cevabına bağlı.

Ons Fiyatları Altın Fiyatlarını Belirliyor

Dünya genelinde altının ons fiyatının dolar kuru üzerinden hesaplanıyor olması dolar ve altın fiyatlarını yakından ilgilendiriyor. Zira doların değer kaybetmesi yada kazanması altın fiyatlarının da kaybetmesi yada kazanması anlamına geliyor. Son dönemde oluşan ekonomik olaylardan etkilenen altının gram fiyatı 280 lira seviyelerinden geri döndü. Güncel olarak 220 lira seviyelerinde hareket eden gram altın son dönemde enflasyonla mücadele için atılan adımlar sonrasında yönünü aşağı olarak gösterdi. Fakat yıl içerisinde meydana gelecek siyasi ve küresel ekonomik olayların eşliğinde altın fiyatları bu seviyelerden sonra yukarı yönlü olarak hareket edecektir. Bu hareketin derecesi ne kadar olur bilinmez fakat geçmişten günümüze gelen deneyimler altının fiyatlarında artışın uzun vadelerde olacağı kanaati.

En Değerlimiz Altın

Geçtiğimiz binlerce yıl boyunca altın hep değerliydi. En değerlimiz olarak da devam edecektir. Zira küçüklü büyüklü herkesin altından yapılma bir ziynet eşyasına sahip olmamız bu değerli madenin her daim değerli kalacağı anlamına geliyor. Fiziki olarak çok yer kaplamasa da maddi olarak büyük değer taşıyan altının 2019 fiyatları başta yatırımcılar olmak üzere herkesi ilgilendiriyor. Zira oluşan enflasyon ile değer kaybedecek TL karşısında artan fiyatlar nedeniyle Altın yatırımcısına kazandıracaktır diyebiliriz. Aslında maddi olarak yerinde sayıyor olsa da TL karşısında değer kazanmış olacaktır.

Ekonomi Uzmanları Bir Noktada Birleşemiyor

Ekonomistlerin 2019 yılında altın fiyatları konusunda hem fikir olamadıkları bir gerçek. Zaten piyasada oluşacak fiyatlar hakkında bir görüş bildirmekte imkansız. Çünkü ani oluşabilen olaylar neticesinde ekonomistlerin beklentilerinin dışında gelişmesi altın fiyatlarında oynamalara neden olabiliyor. Bu hareketlilik pozitif yada negatif olabileceği için başlıca tahminde bulunmak imkansızdır.

Turanay.com.tr ailesi olarak bizler yatırım tavsiyesinde bulunmuyoruz. Sadece yazarlarım yorumları neticesinde oluşan hususları aktarıyoruz. Bu nedenle muhtemel yapabileceğiniz bütün yatırımlar ve bu yatırımlar sonrası oluşacak maddi kayıplardan yatımcılar kendileri  sorumludur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma