Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Baro Başkanları Maaş Alıyor mu?

Baro Başkanları Maaş Alıyor mu?

Aydin Duran Aydin Duran -
201 0
Baro Başkanları Maaş Alıyor mu?

Bilindiği üzere avukatların bağlı olduğu Barolar bölgedeki tüm avukatları bir araya getirmektedir. Belli sürelerde yapılan seçimle Baro Başkanı seçilmektedir. Bu anlamda baro başkanları maaş alıyor mu? Sorusuna yanıt aranılmaktadır. Baro Yönetim Kurulu Maaşları ile baro başkanı maaşı hakkında detayları sizler için araştırdık.

Türkiye’de 1969 yılında yapılan çalışma ile Barolar Birliği tüm illerde bulunmaktadır. Bu anlamda doğal olarak en kalabalık olanı İstanbul Barosu olmaktadır. İki binin üzerinde avukat üyesi bulunan İstanbul Barosu sayı olarak Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır. Birliğin kurulması ile birlikte bazı kurullar oluşturulmaktadır.

Baro Başkanı Maaşı

Bulunduğu bölgede Baro başkanı olmak isteyenler iki yıllığına seçilebilmektedir. İki yılın sonunda Baro başkanı isterse tekrar seçilebilmektedir. Ancak seçilebilmesi için Baro levhasında kayıtlı olması ve bölgesinde en az on yıllık bir kıdemi olması gerekmektedir. Böylelikle Baro Başkanı seçilebilmektedir. Üye sayısı 100 den az olan yerlerde bu süre aranmaksızın seçimler olabilir. Görevi gereği Baro Başkanı maaşı farklı tutarlarda olmaktadır. Bu aşamada gelir üyeler ile oluşmaktadır.

Baro seçimlerinin ardından görevin gereği olarak ihtiyaçların giderilmesinde ve ödenecek tutarlarda Baro Yönetim Kurulu Karar almaktadır. Bu kararlara istinaden Baro Başkanı Maaşı yaklaşık 20 Bin Lira seviyelerinde olmaktadır.

Baro Başkanları Maaş Alıyor mu?
Baro Başkanları Maaş Alıyor mu?

Baro Başkanı Maaş Alır mı?

İki yıllığına seçilen Baro Başkanı maaş almaktadır. Yönetim kurulu ile birlikte alınacak maaş belirlenmektedir. Bu sebeple net bir şekilde baro başkanı maaşı tutarı belirtilmesi mümkün değildir.

Baro Başkanları Maaş Alır mı?

Baro Başkanları görevi ile birlikte yürütmekte olduğu sorumlulukları nedeniyle Baro Yönetimince belirlenen tutarlar üzerinden maaş almaktadır. Baroyu temsil eden başkanlar harcamalarını da bu anlamda birlik hükümlerine göre yerine getirmektedir.

Baro Yönetim Kurulu Maaşları

Barolarda başkan seçilmesi kadar yönetim kurulu da seçilmektedir. Böylelikle Baro için gerekli hususlarda yönetim kararı gerekir. Yönetimin belirlediği hususlarda Baro Başkanı maaşı ve baro Yönetim Kurulu maaşları belirlenmektedir. Böylelikle her baroda farklı ücretlerden bahsetmek mümkündür.

Baro Başkanı Maaş Alıyor mu?

Her ilde bulunan Baro’nun iki yılda bir yapılan seçilme Başkanı göreve gelmektedir. Bu görevle birlikte Yönetim Kurulu seçilir. Baro Başkanı Yönetim Kurulu ile Baro başkanı maaş alıyor mu sorusunun yanıtı evet olmaktadır. Ancak Net olarak bir rakamdan bahsetmek mümkün değildir.

Not : Burada belirtilen bilgiler tamamen ön bilgi niteliği taşımaktadır. Bu aşamada Baro Başkanı ve Yönetimi ile ödenen ücretler ile ilgili olarak söz konusu barodan bilgi alınması doğru olur. Üstelik Türkiye Barolar Birliği bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma