Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ordan Burdan
  4. »
  5. Başvuru Yapanlara Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Hesabına Yatıyor

Başvuru Yapanlara Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Hesabına Yatıyor

Aydin Duran Aydin Duran -
203 0

İnsanlar büyükşehirlerde yaşıyor olsalar da merkez ilçe olması münasebetiyle Kaymakamlıklara bağlıdırlar. Bu sebeple devletin yardım eli Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından yapılıyor. Genel olarak ihtiyaç duyulduğunda sorgulanan eğitim yardımlarında ilk adres Kaymakamlıklar oluyor. Kaymakamlık öğrenci yardım parası diye bir maddi destek olup olmadığına bakmak gerekiyor.

Kaymakamlıkların Eğitim Yardımı

Kaymakamlıklarda öğrenci yardım parası olarak yapılan maddi destek söz konusu değil. Fakat SYDV aracılığı ile başvuruları kabul edilen eğitim yardımları söz konusudur. Burada verilen eğitim yardımının Kaymakamlık yardımından ayırmak gerekiyor.

Başlı başına Kaymakamlıklar öğrencilere nakdi yardım yapamaz diye bir kural yoktur. Gerektiğinde elbette bunu gerçekleştirirler. Bunun için yine SYDV na bağlı mütevelli heyetince alınan kararlar gerekir. Bu kararlar neticesinde öğrencilere okul kayıt parası, yemek parası, kıyafet parası ya da yapılacak olan geziler için ödül tarzında ödemeler söz konusu olabilir.

Yardım Masası Başkanı Kaymakam

Devletin yaptığı sosyal yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak Kaymakamlıklar bünyesindeki SYDV ca yapıldığı için vatandaşların beklentisi Kaymakamlıklardan oluyor. Bunda diğer etken ise SYDV nın başkanının kaymakam olması. Burada bakanlığa bağlı olarak yapılan nakdi yardımlar belli şartlar altında yapılabiliyor. Bunun için Muhtaçlık Sınırı Nedir, Nasıl Hesaplanır? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye edebiliriz. Bu makalemizde yardımların yapılmasındaki koşulları açıklamıştık. Bu koşullar nezdinde size uyan hususların hepsinde hakkınız vardır ve bu haklarınıza istinaden yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Kaymakamlık Dışında Burs Veren Yerler

Özellikle üniversiteyi kazanan öğrencilerin kayıt öncesi ihtiyacı olan harç tutarlarının karşılanması ve aylık destek alınması için burs adı altında kaymakamlıklara para yardımı talebi yapılıyor. Kaymakamlıkların burs verme yetkisi bulunmuyor. Bunun yerine daha sağlıklı olan ve gerçekten burs verebilen kuruluşlara başvuru yapılması gerekir. Öğrencilere para yardımı yapabile sivil toplum kuruluşları bulunabilir. Bu kuruluşlardan eğitim boyunca destek alınabilir.

Kaymakamlık öğrenci yardım parası dışında diğer bir yardım alabileceğiniz kuruluşta ikametinizin bulunduğu Belediyelerdir. Belediyeler Kaymakamlıkların aksine daha çok siyasi kuruluşlar olduğu için politik sebepler nedeniyle yapacağınız nakit yardım taleplerini daha olumlu sonuçlandırabilirler.

Kaymakamlık Yardımı İçin Nasıl Başvurulur?

Kaymakamlıklara eğitim yardımı yada başka yardımlar için başvuru yapan öğrenciler genel olarak e-mail yada Kaymakamlık internet sitelerinde bulunan yorumlar bölümüne yazarak burs sorgusu yada yardım yapılmasına dair başvuru yapıyorlar. Bu başvuru şekli çok yanlış. Teknik olarak bu başvurular silinmez ancak e-maillerin gitmediği, spam’a düştüğü gibi durumlarda kurumların size cevap vermesini bekleyemezsiniz. Bunun için en sağlıklı adım Kaymakamlıklara giderek yazılı olarak başvuru yapmaktır. Kaymakamlıklara ait kurumlar olan Yazı İşleri Müdürlüğü, SYDV gibi kurumlar size yazılı olarak cevap vereceklerdir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma