Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yatırım
  4. »
  5. Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
244 0

Altın yatırımı; sadece günümüzde değil, geçmişte de oldukça yaygın şekilde kullanılan bir birikim türüydü. Tüm dünyada geçerliliği bulunmakta olan altın yatırımı, bu sayede borsa ve kuyumcular kullanılarak kar elde etme yöntemi şeklinde kullanılmaktadır. Altınlarını finansal pazarlarda daha değerli hale getirmek isteyen kişiler veya kurumlar, gelişen bankacılık sektörü sayesinde bunu sağlayabilmektedir. Altın, borsa veya kuyumcularda direkt kar amaçlı bir yatırımdır. Fakat son yıllarda ekonomik dalgalanmalar ve kur değişimleri yüzünden bu yatırım içerisinde belirli bir risk barındırmaya başlar. Borsada yapacağınız altın yatırımı hızlı ve güvenilir olacaktır. Kişiler ve kurumlarda risklerin daha az bulunduğu ve güvenlik stratejilerinin daha iyi belirlendiği borsa ve forex sistemini kullanmayı tercih ederler. Önemli olan bu platformları kullanırken, işlem üzerinde oluşabilecek avantaj ve dezavantajları çok iyi bir şekilde analiz etmektir.

Altın hesabı nedir?

Altın yatırımı yapmak amacıyla; kişi veya kurumların altın kullanımı şeklinde işlevi bulunan mevduat hesabını açmalarına ‘Altın Hesabı’ denir. Altınlarını değerlendirmek isteyen bütün müşteriler altın hesabını tercih ederler. Bankalar da işlemlerini altın ile uygulayacak şekilde dizayn ederler. Altın hesabının asıl amacı da piyasada işlem görmeden ‘evde yastık altında’ biriktirilen altınların, piyasa ekonomisine katılmaları ve bu sayede ekonomik değerlendirmelerin daha doğru şekilde yapılmasıdır.

Altın hesabı nasıl açılır?

Altın hesabı açmak, en basit işlemlerin başında gelmektedir. Altın hesabı açmak için önemli olan, öncesinde yapılacak olan incelemedir. Size göre en avantajlı şekilde altın alım ve satım fiyatları uygulayan banka, sizin ilk tercihlerinizden biri olmalıdır. Bu araştırmayı yaptıktan sonra da yapmanız gereken şey oldukça basittir. İlgili bankanın şubesine gitmeniz halinde, işleminiz müşteri temsilcisi tarafından anında yerine getirilir. Altın mevduat hesabınız açılır ve gerekli bilgiler tarafınıza iletilir. Bu işlemi; müşteri hizmetleri yardımıyla veya internet bankacılığını kullanarak da gerçekleştirmeniz mümkündür.

Altın hesabının avantajları nelerdir?

Altın alım ve satımlarında kuyumcuyu kullanmanız halinde, oldukça yüksek bir değer kaybına uğrarsınız. Çünkü kuyumcular altınları sizden satın alırken üzerine maliyetleri ve işçilik giderlerini ekleyebilirler. Fakat bankalarda açacağınız altın hesabı sayesinde herhangi bir değer kaybınız olmayacak. Bunun dışında alım ve satımlarda bankaya gitmenize gerek kalmayacak ve ‘Bir tıkla’ ilgili işlemi yerine getirebileceksiniz.

Altına yatırım söz konusu olunca iyi bir araştırma ve analiz gerekebilir. Bu nedenle Altın ne kadar olur, altına yatırım yapmalı mı başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye edebiliriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma