Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Seçimden Sonra Dolar, Euro Altın Ne Olur? 65 TL Olur mu?

Seçimden Sonra Dolar, Euro Altın Ne Olur? 65 TL Olur mu?

Sonsatir Sonsatir -
153 0
Seçimden Sonra Dolar, Euro Altın Ne Olur?

Yaklaşan Mahalli İdareler Seçiminin sonuçları ile döviz kurları önem kazanırken özellikle merak edilen soru seçimden sonra Dolar, Euro, Altın Ne olur? Bu konuda farklı senaryolar söz konusu.

Pandemi süreci sonrası yaşanılan ekonomik kriz ile birlikte artan enflasyon oranları etkilerini Dolar, Euro ve Altın gibi döviz kurları üzerinde gösterdi. Önemli artışlar sonrası özellikle enerji fiyatlarındaki artışlar tüm ücretlerin artışını tetikledi. Bununla birlikte değer kaybı yaşayan Türk Lirası ile Dolar ve Euro yükselen rakamlar oldu. Finansal sorunlar bu aşamada vatandaşların en büyük sorunu olarak görülüyor.

Genel seçimlerin atlatılmasının ardından ekonomi kurmaylarının attığı adımlar ile faizler yükseltilirken dolar ve Euro kuru yükselmeye devam etti. Güncel olarak 30,70 TL seviyelerinde hareket eden döviz kurlarının özellikle Mahalli İdareler Seçimi sonrası ne olacağı merak ediliyor. Hatta seçim sonrası dolar ne olur herkesin en önemli sorusunu oluşturuyor.

Nisan Ayında Dolar 65 TL Olacak mı?

Ekonomistler seçim sonrası için farklı senaryoları öne sürmeye devam ediyor. Ancak Türkiye ekonomisi ve döviz kurları açısından ele alındığında sürekli değer kaybı yaşayan bir TL bulunuyor. Geçtiğimiz yıl dolar 20 TL ve 30 TL seviyesini geçti. Bu aşamada içerisinde bulunduğumuz yıl ne kadar olacağı da az çok tahmin ediliyor. Döviz kurlarına başlıca etki eden hususlar;

  • Dış Borç yükünün artması
  • Döviz rezervinin tükenmesi
  • İç ve Dış siyasi istikrarsızlıklar

Olarak gösterilirken buna küresel ekonomide meydana gelen olaylarda ekleniyor. Son olarak dolar kurunda Selçuk Geçer’in ifadeleri ile yeni senaryolar söz konusu. Ekonomist Selçuk Gezer bu konuda yaptığı açıklamada seçim öncesi doların 35-40 TL seviyelerinde olacağı yönünde. Asıl korkutan ise Gezer’in Nisan ayında doların ulaşacağı rakam. Zira Gezer yaptığı paylaşımda Nisan ayında dolar kurunun 65 TL seviyesine yükseleceğini tahmin ettiğini açıkladı.

KKM’den Çıkan Dolar Hesabına Yöneldi

Döviz endeksli KKM kararından dönülmesinden sonra mevduat hesabından çıkanlar döviz kurlarına yönelmeye başladı. Zira yapılan açıklamalar Dolar ve Altın hesaplarındaki mevduatların artışı yönünde oldu. TL’nin değer kaybı sonrası irili ufaklı tüm yatırımcıların dolar kuru ile yatırım yapmayı genişletmesi bu aşamada beklentileri ortaya koyuyor.

Yaşanılan ekonomik ve siyasi olaylar ile belirsizlikler Türk Lirasının güçlenmesinde en önemli engel olarak görülüyor. Bu aşamada hükümet yetkilileri gerekli adımları atarken enflasyonun halen yükselmesi ise çok büyük sorun olmaya devam eden başlıca husus. Bu sebeple ekonomik reformlar atılmaya devam ederken seçim sonrası Dolar, Euro, Altın ne olur hala en çok merak edilen husus.

https://www.haberport.com/ekonomi/dolar-borclananlar-simdi-yandi-1-dolar-nisan-ayinda-bu-rakami-gorecek-111070h

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma