Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Döviz EFT Havale Olur mu?

Döviz EFT Havale Olur mu?

Aydin Duran Aydin Duran -
178 0

Döviz eft havale olur mu? Sorusunu cevaplıyoruz. Banka işlemlerinde sıklıkla kullanılan elektronik transfer ve havale işlemleri yabancı para birimleri için de geçerlidir. Diğer hesaplara döviz yatırmak isteyenler önce EFT veya havale işlemlerine göz atarlar. Peki elektronik transfer ve döviz transferi olarak döviz kullanılabilir mi?

Döviz hesabı açmak Türk lirası hesabı açmak kadar kolaydır, hatta hiçbir farkı yoktur. Bir kimlik kartı veya resmi olarak kimlik kartının yerini alan bir belge ile kolayca döviz hesabı açabilirsiniz. Bazı bankalar bu alanda belli kurallar tanımlar. Öncelikli olarak türk lirası hesabı açmalısınız. Bu durum bankadan bankaya değişebilir.

Bu işlemleri yapmak için baka temsilciniz ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Oradan aldığınız bilgiler daha net olacaktır. Hatta zaman zaman banka temsilciniz bu durumun size yararlı yada zararlı olabileceği konusunda da bilgiler verebilir.

Döviz Hesaplarda Hesap İşletim Ücreti

Bankaya bağlı olarak, döviz hesaplarından hesap yönetim ücreti talep edilmemektedir. Bazı bankalar, döviz hesaplarının bakımı için ücret almaz. Bazı bankalar, döviz hesaplarının bakımı için ücret alabilir. Buna bağlı olarak bazı bankalar belirli koşullar yerine getirildiği zaman döviz hesaplarından hesap yönetim ücreti almayacaktır. Bu koşullardan en bilinir olanı, hesapta belirli bir miktar depozito bulundurmaktır. Bu durum işlemlerinizde size ayrı bir fayda sağlayacaktır.

Döviz transfer ücretleri ve döviz elektronik transfer ücretleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Müşteri olarak bankanızın USD EFT ücreti ve EUR transfer ücretini bankanızın, şubenizin veya müşteri hizmetlerinizin resmi web sitesinden alabilirsiniz. Daha ucuz döviz transferi veya elektronik transfer yapmak isteyen vatandaşlar, online bankacılık üzerinden işlem yapabilirler.

Okunmalı : Gece Döviz Satabilir miyim?

Döviz hesaplarında işlem ücretleri kişilerin sıklıkla merak ettiği konular arasındadır. Bu durum bankadan bankaya değişim gösterir. Ayrıca çekilen meblağa göre de değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden çekim işlemleri öncesinde bu durumlar göz önünde bulundurularak işlem yapılması önerilir.

Döviz Hesaplarında Para Çekme ve Para Aktarma İşlemi

Döviz hesabına para yatırmak, Türk Lirası hesaba para yatırmaktan farksızdır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken konu ATM tarafından dövizin yatırılmasıdır. Tüm bankalar döviz hesaplarında mevduat kabul etmez. Bunlar dikkate alınmalıdır. işlemi yapılmayabilir. Ancak döviz kabul eden bir ATM’den döviz hesabına para yatırılabilir.

Okunmalı  ATM den hesaba döviz yatar mı?

Tıpkı Türk Lirası hesabında olduğu gibi şubedeki döviz hesabınızdan kolayca para çekebilirsiniz. Şimdiye kadar dikkat edilmesi gereken konu: Banka şubelerine büyük miktarda döviz çekmeleri için bildirimde bulunun. Banka şubeleri her zaman büyük meblağlarda dövize hazır olmadığından, talep üzerine taşınmaları gerekir. ATM’den para çekmek için ilgili ATM’nin döviz cinsinden ödeme yapması gerekmektedir. Bu durum dikkat çekmeli. Çünkü tüm ATM’ler döviz çekme talebine izin verilmeyebilir..

Döviz hesabından para çekmek için bu yazımızı okuyarak işlemlerinizi kısa sürede çözüme ulaştırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma