Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. İşten Çıkarıldım Para Yardımı Yapılır mı?

İşten Çıkarıldım Para Yardımı Yapılır mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
188 0

Özellikle küçük iş yerlerinde çalışan bir işçi konumundaysanız ileriki dönemde işsiz kalma olasılığınız da artıyor. Bu aşamada kişi yaşamını idame ettirebilmek için belli bir gelire ihtiyaç duyar. Bu aşamada devlet sigorta kaydı ile çalışan ve işsiz kalanlara belli sürelerde bu desteği veriyor. Ancak kaydınız yoksa burada zorlu bir süreç sizi bekliyor olabilir. Alternatif ise işsiz kalana para yardımı. Bu aşamada Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardım Vakıfları sizlerin ihtiyacınıza derman olabilir.

Türkiye de 2021 yılı itibariyle yaklaşık 1 yılı aşkın süredir dünyayı kası kavuran Covid-19 virüsü ve kötü ilerleyen ekonomi sebebiyle binlerce işletme iflas etti, 100 binlerce vatandaş ise işten çıkarılmak zorunda kaldı. Bu durumdan oldukça etkilenen vatandaşların aklında tek bir soru vardı; “İşten çıkarıldım para yardımı yapılır mı?” bu sorunun cevabı şöyledir:

Okunmalı : Bekçi Nasıl Olunur?

İşsizlik Maaşı

Tanım olarak, sigortası bulunan fakat herhangi bir işletmede çalışmayan kişilerin yasada belirlenen şartlara sahip olması durumunda işsiz kaldıkları dönemden itibaren belirli bir süre ve miktarda devlet tarafından yapılan ödemelerdir. İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmeniz için bazı şart ve koşullar vardır bunlar;

*Kendi kusuru ya da isteği olmaması halinde işsiz kalmak,

*Hizmet akdinin sona ermesinin öncesindeki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

*Hizmet akdinin fesih edilmesinden önceki son üç yıl içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

*Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İşsizlik Ödeneğine Başvuru

Hizmet akdinin feshinden sonra 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine başvurmanız gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelmeniz ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılmalıdır. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

Okunmalı : İşsizlik Maaşına Haciz Konulur mu

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi gereken, sigortalı işsizlerin yeni bir işe başlamaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arama kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkânı bulunmamaktadır. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi değildir, nafaka borçları dışında haciz ve başkasına devredilemez.

İşsizlik Ödeneğinin Süresi

İşten çıkarılıp para yardımı bekleyen çalışanlar için ödenen bu tutar kişinin daha önceki 3 yıl içerisindeki hizmet süresine göre ücretlendirilmektedir;

600 günü tamamlamış sigortalı olarak çalışan işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 günü tamamlamış sigortalı olarak çalışan işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 günü tamamlamış sigortalı olarak çalışan işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

İşten Çıkarılan İşçilerin Sağlık Konusunda Hakları

Burada kademeli bir uygulama söz konusudur. İşini kaybeden veyahut kapatan işçiler 10 gün boyunca SGK üzerinden sağlık yardımı alabilmektedir İşten çıkarılmadan önceki bir yıl içerisinde 90 gün sigortaları varsa bu sağlık yardımı 90+10 olacak şekilde 100 güne çıkar. Ayrıca sağlık yardımından yararlanabilmenin bir yolu da ailenizde kişi başı aylık geliri asgari ücretin 1/3’inden (340,50TL den az) az olan bireylerin her birinin primlerini devlet öder ve sağlık hizmetlerinden bedava yararlanırlar.

İşsiz kalmanız halinde sizlerin maddi açıdan destek sağlayacak başka gelirlerinizin de olması önemli. Burada birikim yapmanız elbette çok zor bir husus. Ancak yakın akrabalar bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Bunun yanında sosyal devlet anlayışı ile devletimiz her zaman muhtacın yanında.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma