Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. Kredilerin Vadeleri ve Taksitleri Nasıl Uzatılır?

Kredilerin Vadeleri ve Taksitleri Nasıl Uzatılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
8 0

Çekmiş oldum kredinin taksit sayısını arttırmak istiyorum diyebilirsiniz. Bankaların müşterilerine sağladığı özel ve esnek ödeme şekillerinde sizin talepleriniz öne alınacaktır. Banka borcumun vadesini uzatmak istiyorum diyorsanız yazımız sizin için biçilmiş kaftandır. Borcumu ödeyemiyorum vadeyi uzatmam lazım diye sıkıntıya girmeyin, izleyeceğiniz yol haritası belli.

Çekilen İhtiyaç ve Konut Kredisinde Vade Taksit Uzatma

İhtiyaç kredisi yeni yapılandırmaya göre düzenlendiğinde olumlu bir adım olurken, konut kredisi için aynı durum geçerli olmamaktadır. Ayrıca yeni çıkan bildiriye göre ihtiyaç kredileri 48 ay vadeye çıkarken, ödenmeyen krediler için yapılandırma yapılması gerek. Çünkü ödenemeyen borçlar için yapılandırma yapılmaz ise kredi notunun düşmesine neden olacaktır. 

Önceden alınmış konut ve ihtiyaç kredileri gibi ürünlerin kullanımı sonrası, borçlarını ödemede yaşanan düzensizlikten ya da eylül ayında ihtiyaç kredisinde başlatılan düzenlemeden dolayı tüketiciler yapılandırma taleplerinde bulunmaktadır. Bilindiği üzere Eylül ayında ihtiyaç kredisine uygulanan vade sayısı değiştirilerek 48 aya çıkarıldı. Bunun üzerine daha önce 36 ay vade ile ihtiyaç kredisi alanlar vade sayısı 48 olsun diye, bankalara başvuruda bulunarak mevcut kredilerine yeni faiz oranlarıyla 48 ay faiz uygulaması için yapılandırma istemektedirler.

Krediyi Nasıl Yeniden Yapılandırırım?

Kredinin yeniden yapılandırılması demek, mevcut ihtiyaç kredisinin 36 aydan 48 aya çıkarılması demektir.Yapılandırmanız kabul edildikten sonra, bankanız mevcut ihtiyaç kredinizin taksit tutarını, faiz oran hesaplamasını ve vade sayısının etkisini tekrar hesaplayarak size yardımcı olmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan kredi türü ihtiyaç kredisidir. Çünkü acil nakit ihtiyacı anında, eğitim, sağlık, gibi ihtiyaçların artmasıyla, tüketicilerin bu krediye olan ihtiyacı da artmaktadır.

Konut kredisinde ise durum çok farklı olmaktadır. Yapılandırma mevcut kredinizi daha da olumsuz etkileyebilmektedir. Çünkü; tüketicinin konut kredisi için yapacağı yapılandırma sonrası, uygulanacak olan yapılandırma daha yüksek faiz oranlarının uygulanmasına ve böylece yüksek tutardaki çekilen kredinizin daha da borcunuzun artmasına neden olacaktır. Eğer almış olduğunuz konut kredinizin borcunu ödemede sıkıntılar yaşıyorsanız, geç ödeme ya da ödendiğinde çok zor durumda kalıyorsanız, o zaman yapılandırmaya gidin. Çünkü konut kredisi taksitlerinizi geç ödedikçe veya aksatmaya uğrattıkça kredi notunuzun düşmesine neden olacaksınız.

Mevcut konut kredisi ve ihtiyaç kredisinde vade uzatmak isteyen tüketicilerin yapacakları en mantıklı adım, bu yapılandırmayı kredi çektirdikleri bankadan bu işlemi yapmalarıdır. Çünkü en iyi teklifi ve sizin için avantajlı olacak hizmeti sadece bankanız bu konuda size yardımcı olur.

Tüketici Kredisi borcu Erteleme ve İleri Tarihe Alma

Tüketicilerin konut ve ihtiyaç kredi taksit ödemelerinde geç ödenme veya taksit ödemesinde yaşadıkları bir zorluk varsa da yine de Eylül ayında çıkan bildiriye göre kredi borçlarını yapılandırarak 72 aya kadar vade hakkına sahip olabilir. Böylece hem yapılandırma hakkından faydalanarak yeni faiz oranından, hem de 72 aya kadar vade sayısından faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda 72 ay vade sayısı tüketicilere bir defaya mahsus kullanmaları şartı ile yasal hak olarak tanınmıştır. Tüketici istediği zaman 72 ay yapılandırma talebi için bankaya giderek başvuruda bulunabilip bu sunulan imkanın da belli bir süresi olmamaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır