Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Mobil Ödeme Bozdurma İşlemi İçin Güvenilir internet Siteleri

Mobil Ödeme Bozdurma İşlemi İçin Güvenilir internet Siteleri

Aydin Duran Aydin Duran -
208 0
Mobil Ödeme Bozdurma

Mobil Ödeme Bozdurma işlemi konumuz olunca GSM firmaları olan Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell faturalı yada faturasız hat kullanıcıları söz konusu bozdurma işlemi ile kontörlerini paraya çevirme yöntemine başvuruyor. Bu aşamada tüketicinin aradığı husus güvenilir mobil ödeme bozdurma siteleri oluyor.

Mobil Ödeme Bozdurma İle Hattı Nakite Çevirme

Teknolojinin gelişmesine en büyük olanağı sağlayan internet bizlere telefonlarımız ile parasal işlemimizi de anında yapmamıza olanak sağlıyor. Kişiler online alışveriş işlemi için çevrimiçi ödeme imkanı bulsa da kredi kartı ve banka kartı olmayanlar ya da kartları olup ta içerisinde limiti olmayan kişilerin alternatif olarak kullandığı bir husus sahibi olduğumuz GSM hattı üzerinden faturalandırarak ödeme işlemi yapmak. Yani her husus için kredi kartı şart değil. Ancak bu durum bazı dolandırıcılar için ekmek kapısı haline gelmiş ki bir çok tüketici bu durumdan şikayetçi. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir husus. Literatürümüze Mobil Ödeme olarak geçen bu alternatif ödeme yöntemi Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone hattı kullanan tüketicilerin özelikle oyun alımı, e-kitap ödemesi gibi bir çok çevrimiçi ödeme işleminde kullanılıyor.

Mobil Ödeme Bozdurma Konturlu Hattı Nakite Çevirme

Bu andan itibaren paraya ihtiyacı olan tüketicinin hattından kontörlü kullanan kişilerin sahibi oldukları kontörleri nakit paraya çevirme işlemi için mobil ödeme bozdurma hizmeti almaları. Kontörü olanların bu sayede kontörü azalırken faturalı hatta sahip tüketicinin ise bir sonraki fatura dönemine ödemek üzere borç hanesine yazılıyor. Tüketicilerin mobil ödeme bozdurmalarına olanak veren bazı yerlerde bu durumu ekmek kapısı haline getirmiş durumda.

Mobil Ödeme Bozdurma
Mobil Ödeme Bozdurma

Gelişmemiş Ülkelerde Telefon Bankacılığı

Türkiye henüz yeni tanışıyor olsa da aslında 3 ncü dünya ülkelerinde çok uzun süredir kullanılan mobil ödeme sistemi bizlerin online alışverişlerinde ödeme yapmamıza olanak veren bir alternatif yöntem. Nitekim geri kalmış henüz gelişememiş ülkelerde banka şubeleri yeteri kadar olmadığı için para gönderme ve alma işlemlerin telefonlar sayesinde yapılabiliyor. Ülkemiz de bu duruma ihtiyaç olmasa da internet üzerinden aldığımız ürünlerin ödemesini yapabileceğimiz banka kartlarından başka olarak telefon hatlarımız bulunuyor. Bu hatlar ile bir çok aile özellikle çocuklarının oyun satın almaları ile mağdur olmuş durumda ve bu nedenle hattından da ödemeleri kapattırma yoluna gittikleri bir gerçek. Yine de tüm bunlara rağmen bazı kişiler hattındaki kontörü bozdurarak TL olarak paraya çevirebiliyor. Bu sayede kontörü azalıyor  ancak parasını alıyor.

Akıllı Telefon Uygulamalarında Mobil Ödeme Bozdurma

GSM firmaları kullanıcılarına telefon uygulamaları ile hizmet verirken kolaylık sağlıyor. Bu aşamada her telefon şirketi kendine özgü bir uygulamayı Android ve İOS uygulamalı telefonlara sunuyor. Burada örnekle anlatılacak olursa telefonunuza indirmiş olduğunuz bu uygulama ile karşınıza çıkacak olan yüzlerce e-ticaret firmasına ulaşabilir hattınız üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Burada ödeme yapmada telefonunuza bir SMS kodu gelir ve bu kodu ilgili yere girdikten sonra satın alma işleminiz  gerçekleşirken konturunuz düşer yada hattınıza faturalandırılmak üzere kayda girer.

Akıllı telefonlar içerisinde NFC özelliği denilen uzaktan temassız ödeme imkanı bulunmaktadır. Bu özellik olması halinde cep telefonlarınıza ait hattınıza yansımak üzere ödemenizi ayrıca temassız ödeme sistemi NFC sayesinde de yapabiliyorsunuz ve her GSM firması bu hizmeti veriyor. Bu sayede dilediğiniz gibi mobil ödeme bozdurma işlemini de temassız yapabilme imkanlarına sahipsiniz.

Mobil Ödeme Bozdurma
Mobil Ödeme Bozdurma

Telefon Hattını Nakite Çevirme

Aileler ve kişiler çocuklarının telefon üzerinden satın alımını engellemek için GSM Firması Müşteri Hizmetlerini arayarak hattına dair ödeme kapama işlemini yapabiliyor. Bu anlamda kapalı olan hatlar üzerinden ödeme yapmanız mümkün değildir. Fakat burada sizin aradığınız asıl husus olan güvenilir mobil ödeme bozdurma işleminde sizlere destek olabilecek firmalardır. Bu firmaların mantığı sizin hattınızdan ödeme alarak komisyon karşılığı sizlere nakit para sağlamaktır. Elbet birer tüketici olarak güvenmediğimiz iş yerleri ile ticaret yapmamız mümkün değil. Ancak bu aşamada yapılan durum itibariyle hattınızı nakite çevirmek yasal olarak ne kadar doğru olur bilinmez. Bu hizmeti alabilirken almış olduğunuz paranın bir ay sonra hattınıza yansıyacağını ve ödemek zorunda kalacağınızı unutmamakta fayda olacağı kanaatindeyim.

Mobil Ödeme Nakite Çevirme Nasıl Yapılmaktadır?

Kısa vadeli de olsa küçük miktarda paraya ihtiyacı olan kişiler hattını mobil ödeme bozdurma işlemi ile nakit paraya çevirme yoluna gitmek isteyebilir. Bunan karşılığı sizin kontörünüzü yada hattınızı borçlandırarak komisyon karşılığı sizlere nakit para desteğinde bulunmalarıdır. Örneğin hattınıza 300 TL borç yansıtır, işlemin yapılmasında vergi kesintisi olan miktar ile kendi komisyonunu alarak size kalan kısmı nakit olarak verir. Burada ödeme işlemine konu olan ürünün KDV oranı önemlidir. Örneğin % 18 KDV oranına sahip bir ürün için ödeme alınmışsa sizin ödeyeceğiniz KDV oranı 54 TL’dir. Bu orana birde komisyon eklediği zaman sizleri 300 lira borçlandırırken daha düşük tutarda ödeme yapabilir. Yani bu durumun ne kadar mantıklı olup olmadığı ise tartışılır bir husustur.

Mobil Ödeme Bozdurma Yasal mı?

Türkiye’de nakit para olarak borç verme, faiz alma, işleme gibi tüm hususlar BDDK kurallarına bağlı olarak bankalara ve finans şirketlerine verilmiştir. Bu kuruluşlar dışında borç para alma işlemi yasal olarak engellenmiştir. Nitekim kişilerin mağduriyetinin önüne geçilmesi, haklarının korunması adına da bankalardan borç para alım işleminin yapılması gerekir.

Mobil ödeme bozdurma işlemi için telefonunuza bir pin numarası gelir. Bu pin numarası sayesinde karşı taraf sizin hattınıza borçlandırma yoluna gidebilir. Bu pin numarası verilmeden hattınızın paraya çevrilmesi, borçlandırılması yada ödeme yapılması mümkün değildir.

Mobil Ödeme Bozdurma
Mobil Ödeme Bozdurma

Kimler Hattınızı Nakite Çevirebilir

Akıllı telefon uygulamaları ile e-ticaret yapan firmalara ulaşım söz konusu. Ancak yasal bir mevzu olmadığı kanaati ile böyle bir internet sitesi ve ticari firmanın adından bahsetmek yanlış olabilir. Bu aşamada sizlerin bu tür firma yada kişilere ulaşmanız mümkün olmayabilir. Burada daha çok komisyon karşılığı nakit para desteği sağlayan kişiler kendilerine yine internet siteleri üzerinden Pazar bulmaktadır. Örneğin bu konu ile alakalı olarak yazılmış ve yayınlanmış makaleler ile internet sitelerinde bulunan yorumlarına başta mail olmak üzere telefon numarası ile ulaşım sağlanıyor. Yani sizlere bu tür kişilerin ulaşmasını istiyorsanız makalelerin altındaki yorumlar bölümüne yazmanız yeterli olabiliyor.

Mobil Ödemede Limit Bulunuyor mu?

GSM Firmaları mobil ödemelerde tüketicinin mağduriyetini önlemek için düşük seviyelerde limitler belirlemiş durumda olsa da ilerleyen dönemde enflasyon ve bunun gibi artan fiyatlar neticesinde artış yapmak zorunda  kalıyorlar. İlk aşamada 150 lira altında limitler söz konusu iken günümüzde bu durum değişti ve 400 Lira seviyelerine çıktı. Buradaki limit önemli değil aslında. Nedeni ise limitiniz doğrultusundaki bir rakamı birkaç kez mobil ödeme bozdurma işlemine olanak sağlıyabiliyorsunuz. Bu aşamada limitle karşılaşmamış oluyorsunuz. Hattınıza ait ödeme limitlerini artırma, düşürme ve kapatma işlemlerini yapabilmeniz için GSM Firması Müşteri Hizmetlerini aramanız yeterli olmaktadır.

Kısaca üzerinde duracak olursak hattınıza yansıtılan faturaya eklemek suretiyle ödemelerinizi cep telefonu numaranıza gelen pin numarası sayesinde ödeyerek vereceğiniz komisyon karşılığı mobil ödeme bozdurma işlemi yapıyor ve hattınıza nakite çevirmiş oluyorsunuz.

Not: Sitemiz sadece yorum ile bilgilendirme üzerine kurulmuş olup; hiçbir suretle kredi ürün vermez, kredi kartı ve mobil hattınızı nakite çevirme hizmet vermez. Bu gibi konularda mağdur edilmemeniz için doğru adım atılması kanunen gereken bir husustur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma