Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi Rehberi
  4. »
  5. Perge Antik Kenti Tarihi Dokusu

Perge Antik Kenti Tarihi Dokusu

Aydin Duran Aydin Duran -
224 0
Perge Antik Kenti

Antalya’nın merkez ilçesi Aksu’da, şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede yer alan Perge Antik Kenti Türkiye’nin en güzel tarihi dokularından birine sahiptir. Hititler ile Parha diye bilinen bir Roma şehri olan Perge aynı zamanda heykeltıraşların şehri olarak bilinmektedir. Öyle ki burada ortaya çıkarılan mermer heykeller bu tanıma uygun örnekleridir. Perge Antik Kenti ve civarında yapılan kazılarda ortaya çıkan bu muhteşem mermer heykeller şu an Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Perge Antalya Havalimanına çok yakın bir alanda yer almaktadır. Bu sebeple birçok yolcu uçakların kalkışı ve inişi esnasında burayı kuşbakışı görebilir. Antalya sevdalılarına aynı zamanda hoş geldin ve hoşça kal bakışı sunumu veren kent tarihi dokusu ile merak uyandırmaktadır. Geziler ile gezi notları üzerinde duranların adresi Perge kazı çalışmaları ile restorasyanlar halen devam etmektedir.

Perge Antik Kenti Antik Tiyatro

Özellikle Perge sütunlu caddeleri ile meşhur bir kenttir. Nitekim doğu ve batı ile kuzey güney yönünde iki uzun ana caddesi bulunmaktadır. Kent dışında kalan 15 bin kişilik tiyatrosu korunarak günümüze kadar gelmiştir.  Perge Antik Kenti uzun yıllardır kazıların ve restorasyonların devam ettiği bir yerdir. Burada çıkan önemli eserlerin hepsi Antalya Müzesi içerisinde bulunan ve salona ismini veren Perge Tiyatro salonunda ziyaretçilerini beklemektedir.

Tarihi şehirler ile antik kent gezilerim esnasında hiç bu kadar uzun ana caddelere sahip ve sütunları bulunan bir kent görmemiştim. Beni çok heyecanlandıran bir bölgeden bahsetmek mümkündür. Öyle ki bu durum geldiğinizde sizlere de yansıyacaktır.

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti Stadyumu

Diğerlerinde olduğu gibi Perge Antik Kentinin bir önemli mimari yapısı da stadyumudur. 12 Bin kişilik stadyum genel itibarla günümüze kadar gelen ender stadyumlardan biridir. Kapasite itibariyle çok büyüktür. Stadyum ine uzun ve dikdörtgen bir yapıya sahiptir. Stadyum konglomera blogları yörede bulunan doğal taşlar ile inşa edilmiştir. Çevresinde bulunan kemerler taş sıkıştırma tekniği ile inşa edilmiş ve heybetli odaları halen kendisini göstermektedir.

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Hristiyanlar İçin Kutsal Bir Kent

Perge Antik Kentinin heybetli görünümü günümüzde kendisini gösterirken geziniz esnasında kendi zamanındaki ihtişamlı duruşu çok daha güzel olduğunu anımsatmaktadır. Birçok kültürel yapı bulunmaktadır. Burada planlı olarak yapılan agora, anıtsal çeşmeler, yüksek kuleler, hamam ve sütunlu caddeler bulunmaktadır.

Dini inancı açısından Hristiyanların önemli merkezlerinden birisi konumundadır. Nitekim Hristiyanlar için önemli bir isim olan Aziz Paul buraya gelmiştir. İncil’de isminin geçiyor olması nedeniyle kutsal bir kent olarak anılmaktadır.

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti Nerede?

Antalya şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede yer almaktadır. Şehrin bulunduğunuz bölgesine göre uzaklığından bahsetmek mümkündür. Antalya ile Serik, Manavgat istikametine giderken Aksu şehir merkezinden sola dönüş ile yaklaşık 3 km sonra Perge Antik Kentine ulaşılmaktadır. Böylelikle bazı yerlere olan uzaklıklar şu şekildedir;

  • Antalya 20 km
  • Belek 30 km
  • Aspendos Antik Kenti 33 km
  • Manavgat 60 km
  • Döşemealtı 35 km
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Perge Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Kendi ulaşım aracınızla gidebildiğiniz gibi toplu ulaşım araçları ile buraya gidilebilmektedir. Şehir merkezinden ve Otogar ile şehir içi toplu ulaşım aracı otobüsler ve tranway Aksu merkezine kadar gelmektedir. Merkezden burası çok yakındır. Dilerseniz yürüyerek gelebilirsiniz. Ancak düşük bir ücret ile taksi kiralayarak ulaşım mümkündür. Konum ile GPS üzerinden buraya rahatlıkla gidebilirsiniz.

Perge Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar?

Antik kentler ve müzelere girişlerde ücretler söz konusu olmaktadır. Bu anlamda Perge Antik Kenti giriş ücreti Aralık ay’ı itibariyle 100 Liradır. Müze kartla giriş mümkündür. Müze kartın güncel ücreti 60 Liradır. Dilerseniz burada giriş ücreti ödemek yerine Müze Kart alabilirsiniz. Ancak Ocak ay’ı itibariyle güncel rakamlar üzerinden giriş ücreti belirlenecektir.

Kent girişinde küçük bir Pazar bulunmaktadır. Burada yöresel kıyafetler, seramik ve süs eşyaları gibi ürünler çevre halkı tarafından satılmaktadır. Bölgesel açıdan yeri ve konumuna göre burada satılan ürünler dışarıya göre biraz pahalı olabilir. Ancak çok orijinal ürünlerin olduğunu belirtmek doğru olur.

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Kent çok geniş bir alana yayılmaktadır. Bu sebeple geziniz biraz zaman alacaktır. Böylelikle Antik kent ziyareti için yeteri kadar zaman ayırmanız gerekir. Bununla birlikte kent içinde tuvalet ve lavabo gibi yerler bulunmamaktadır. Bu anlamda hizmet alabileceğiniz yer kent girişi olmaktadır. Burada aynı zamanda mescitte bulunur.

Perge Antik Kenti Kazılarına Şahit Olanlar

Kent girişi öncesi kazılarda kullanılan ve artık emekliliğe ayrılmış olan iki vinci burada canlı olarak görebilirsiniz. Vinçlerin önünde isimleri ve tarihe tanıklık ettiği zamanlar hakkında ayrıntılar yazar. Enstantene olarak burayı da zorunlu olarak görüyorsunuz. Bununla birlikte kenti kendisine ev sahibi yapan kedi ve köpekler buranın daimi bekçileridir.

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Perge Antik Kentine Ne Zaman Gidilmeli?

Dört mevsim burayı gezebilirsiniz. Ancak iklim koşulları nedeniyle burayı İlkbahar ve sonbahar aylarında gezmenizi tavsiye ederim. Çok soğukta ya da sıcak havada çok büyük bir alanı gezmek zor olacaktır. Ancak nemin az olduğu dönemlerde burayı gezerseniz çok daha iyi hareket edebileceğiniz gibi fotoğraf sanatçıları da çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilir.

Perge Kestros Çeşmesi

Kent muhteşem bir tarihi dokuya sahiptir. Bu anlamda geniş bir manzara ile burayı izleme imkanı için tepe bir noktada seyir terası inşa edilmiştir. Terasa çıkış ise Perge Antik Kenti Kestros Çeşmesi yanından yapılmaktadır. Çeşme devasa bir anıt niteliği taşır. Önünde de cadde boyunca havuz bulunur. Sazlık alanların arasından gizemli bir atmosfer eşliğinde yukarıya çıkılmaktadır. Yol boyu rahat bir çıkışın sağlanabilmesi için buraya merdiven inşa edilmiştir. Yukarı çıktığınızda Perge tüm güzelliği ile gözleriniz önüne serilmektedir. Bu sebeple gezinizde birkaç dakikalık zamanınızı buraya ayırmanızı tavsiye ederim.

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Antalya Müzesi Gezisini Unutmayın

Perge Antik Kenti’ne kadar gelmişken Antalya’nın ve Türkiye’nin en güzel müzelerinden biri olan Antalya Müzesi mutlaka görülmesi gerekir. Öyle ki çok uzun bir deniz kenarı şeridine sahip Antalya’da birçok antik kent, tarihi doku, anıtsal şehirler bulunmaktadır. Buralarda elde edilen eserler Antalya Müzesinde sergilenmektedir.

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti gezimde küçük notlarım ile muhtemel görmek isteyeceğiniz yerler için youtube videomu izlemek istersiniz diye düşünüyorum. Gezi öncesi birkaç fikir edinmek için size büyük bir rehber olacak niteliğinde olan makalem ve videom sizlere faydalı olacaktır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma