Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Vadeli Faizi
  4. »
  5. Vadeli  Altın Hesabı Faizleri ve Avantajları

Vadeli  Altın Hesabı Faizleri ve Avantajları

Aydin Duran Aydin Duran -
195 0

Bankalar artık döviz ve ziynet eşyası birikimi yapmaya müsaade ediyor. Vadeli altın hesabı faiz oranları nedir?  ne gibi yararlar sağlar ve kazandırır mı sorularının tamamını yanıtlandırmayı tercih ettik. Altın hesabını vadeli yaptırmanın avantajlarını değerlendirdik ve sizlerle paylaşıyoruz.

Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları Kaçtır?

Vadeli altın, bankalar nezdinde açılan belirli vadeler ve sabit oranlar ile açılabilen vade sonunda taahhüt edilen faiz ödemesi yapılan 1000/1000 saflıkta ve gram altın birimi ile açılan bir yatırım hesabıdır.

Bankacılık yasasına eklenen yeni bir madde ile bankalar artık altım yatırımı da yapabilmektedir. Bankaların vadeli altın hesaplarını incelediğimizde önümüze iki türlü vadeli yatırım hesabı çıkmaktadır. İlki fiziki altın adının verdiğimiz kuyumculardan altınların bankaya teslim edilmesidir. Kuyumculardan alınan bilezik, çeyrek, yarım, tam gibi her türlü altın çeşidini bankalar külçe altına çevirmekte ve külçe altın (gram altın) olarak yatırımcının altınlarını değerlendirmektedir.

Altın alım satım

Burada iki amaç vardır. Birincisi yatırımcının yastık altında ki altınlarının çalınma ve kaybolma riskini ortadan kaldırmak. Banka yatırımcıya ”Evde çalınma ve kaybolma riski olabilir. Altınlarını getir bankamıza burada güvencede dursun ve dilediğin zaman altının alabilirsin” demektedir. Bazı bankalar da bu yatırıma karşılık vade süresinin belirlendiği yatırımlara faiz vermektedir. Üstelik banka bu işlemden dolayı herhangi bir hesap işletim ücreti de almaktadır.

Vadeli Altın Hesabı Hakkında

Sadece altınların vade sonunda ki karından %15 stopaj vergisi kesmektedir ki bu zorunlu bir devlet vergisidir. Diğer bir vadeli altın hesabı ise açacağınız altın hesabı sonrası satın alacağınız altınların (Sanal Altın) belli bir vade bitimine kadar bankada durmakta ve vade sonunda belli bir faiz oranı kadar kar vermektedir. Vadeli altın hesabı olduğu için vade süresi başlayan yatırımlarda hesaba yeni altın ekleme olmamakta ve vade bitiminde evvel altınlarınızı satamamaktasınız. Satarsanız da faiz karından mahrum olursunuz.

Bankalar, vadeli hesabı açarken belli bir gramaj şartı koymaktadır. Bu gramajlar bankadan bankaya değişmekte olup 1 gramdan 50 grama kadar altın kabul eden bankalar bulunmaktadır. Yine yatırımcının vadeli altın hesabında ki altınlar Mevduat Sigorta Fonu tarafından 100.000 TL’ye kadar olan altınlar devlet garantisi altında olmaktadır. Burada da vade bitimde ki elde edilecek faiz karının %15’i stopaj vergisi olarak kesilmektedir.

Bankalar vadeli altın hesapları için minimum 3 aydan 12 aya kadar vade süresini kabul etmektedir. 2016 yılı için bankaların uyguladığı vadeli altın faiz oranları ise brüt %1.45 ila %1,66 arasında değişiklik göstermektedir. Bankalardan açılacak vadeli altın hesaplarında satın alınan altınlar 24 ayar altın cinsindedir. Altın hesabı açtırmak size kazanç sağlar, ekstra olarak birikimlerinizin güncel enflasyona karşı değer kazanmasını sağlayabilirsiniz. Türk Lirasının değer kaybettiği zamanlarda, siz bu kur dengesinden asla etkilenmezsiniz.

Altın hesabı açtırabileceğiniz Ziraat Bankaları devlet bankası olması kaydıyla daha çok müşteri çeken bir bankacılık ürünü diyebiliriz. Zira en çok şube Ziraate sahip ve ülkenin her yerinden ulaşabilme imkanları bulunuyor. Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı başlıklı yazımızı okumanız halinde ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Vadeli Altın Hesabı İle Herkes Kazanıyor

Yastık altında bekletildiğinden bahisle binlerce ton altının bulunduğu belirtiliyor. Bu altınlar sadece değer kazandıkça sahibi de kazanıyor. Fakat bütün bunların ekonomiye katılması gerekir. Ekonomiye katılım ise altın sahiplerinin bankalar nezdinde hesap açmaları ve yatırmaları ile gerçekleştiriliyor. Vadeli ve vadesiz olarak yatırılan altınlar devlet güvencesi altında oluyor. Kişi mevcut birikimini vadeli altın hesabına yapması halinde faizi ile ve artan fiyatlar sayesinde kazanırken aynı zamanda ekonomideki sıcak para neticesinde Türkiye Ekonomisi de kazanıyor. Bunun için elinizde bulunan fiziki altınların kendi bünyelerinde değerlendirdikleri bankalar üzerinde açacakları hesaplara yatırmaları avantaj sağlıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma