Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Ziraat Bankası Hesap Kapatma İşlemi

Ziraat Bankası Hesap Kapatma İşlemi

Aydin Duran Aydin Duran -
305 0

Açılması kadar kapatılması da gereken banka hesapları ilerleyen dönemlerde fazlalıklar nedeniyle başınızı ağrıtabilir. Nitekim geçtiğimiz yıllarda çıkarılan Tüketici Yasası kişilerin hesaplarından hesap işletim ücreti kesilmesini öngörüyordu. Bu nedenle de kişiler hesap kapatma yarışına girişti dersek yanılmayız. Ancak yargıdan dönen karar ile bu işlem ücreti iptal edilmiş olsa da, ilerleyen dönemlerde kullanmadığınız hesaplar için uğraşmak yerine kapatmakta fayda olacaktır. Bu anlamda Ziraat Bankası şubelerinde bulunan mevduat hesap kapatma işlemleri de yapmak istediğiniz zaman farklı yollardan yapılıyor.

Ziraat Hesap Kapatma Tek Yolu

Ziraat Bankası şubeleri nezdinde açılmış olan hesaplarınızı kapatabilmeniz için fiziken kendi ya da başka bir Ziraat şubesine başvuru yapmanız gerekiyor. Bu mana da internet ve mobil bankacılık, müşteri hizmetleri ya da ATM gibi yerlerden hesaplarınızın kapatılması söz konusu değildir. Ziraat İnternet Bankacılığından 5 adımda Hesap Kapatma mümkün olsa da buradan yine son adımda banka şubesine yönlendiriliyorsunuz.  Bazı internet sitelerinde bu mecralardan da kapatıldığı belirtilse de, Ziraat Bankasının resmi internet sitesinde bu hususlara dair bir açıklama yoktur. Ayrıca Mobil Bankacılıktan yapmış olduğumuz incelemelerde ve aramalarda kapatma, hesap kapama gibi terimler bulunmamaktadır. Teknik olarak mağduriyet ve sorun yaşanılmaması adına Ziraat şubeleri ile muhatap olunması gerekir.

Açılmış olan hep hesap için Ziraat Bankası Hesap No veriyor ve uzantısı da 5001, 5002 olarak devam ediyor. Bu hesaplar farklı il ve ilçelerde olabilir. Yani birden fazla hesap açmanız da mümkün.

Banka şubesinde biraz zaman alan hesap açma işlemi kapatılması için geçerli değil. Ancak bankalar hesapların kapatılmasından yana olmadığı için askıda kalan kapatma taleplerinin olduğu da değerlendirilmelidir. Ziraat Bankası şubesindeki hesabınızı kapatma işleminin en doğru ve hızlı yolu elbette şubeden yapacağınız talep ile gerçekleştiriliyor. Bunun yanında açmış olduğunuz hesaba bağlı olarak kapatılması da değişen alternatif yolları bulunuyor.

Müşteri Hizmetlerinden Hesap Kapatma

Ziraat Bankası müşterilerine her türlü desteği veren telefon bankacılığı ve müşteri hizmetleri sizin bankalarda bulunan hesaplarınızı kapatma talebinizi almış olsa da sizden banka şubesine gitmenizi isteyebilir. Burada yazılı başvuru da aranacağından sizin bankadaki hesabınızı kapatmak için aradığınız müşteri hizmetleri doğru yol olmayabilir.

Mobil Bankacılıktan Hesap Kapatma

Ziraat Mobil Bankacılığa giriş sonrası hesaplarım menüsünden mevcut tüm vadesiz, vadeli ve kredi hesaplarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Buradan hesap hareketleri de dahil olmak üzere ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün. Ancak Ziraat Mobil Bankacılıktan banka hesabı kapatılması mümkün değil.

Ziraat İnternet Bankacılığından Hesap Kapatma

Banka sizlere internet bankacılığı sayesinde her türlü desteği sağlıyor. Buradan yatırım hesapları da açmanız mümkün. Ancak açmış olduğunuz hesabın kapatılması için internet bankacılığı yeterli değil. Bu anlamda birden fazla hesabınız olmasına karşın Ziraat Hesap kapatma işlemini internetten yapamıyorsunuz.

Ziraat ATM’den Hesap Kapatma

Türkiye’de banka şubesi de dahil olmak üzere en fazla bankamatik ağına sahip olan Ziraat Bankası 7-24 fiziken para çekebileceğiniz tek yol banka şubesi dışında ATM’ler. Buradan bankacılık hizmetini alabilirken açmış olduğunuz hesabı kapatmanız mümkün olmuyor. Yani Ziraat ATM Hesap kapatma işlemi mümkün görünmüyor.

Başka Şubeden Banka Hesabı Kapatma

Devlet bankaları da olsa şubelerinde açılan hesapların kapatılmasını istemezler. Ancak sizin talebinizi de yerine getirmekle yükümlüdürler. Ülke genelinde yüzlerde banka şubesinden bahsedersek size uzak bir bölgede bulunan hesabınızı kapatmak için başka banka şubesine başvuru yapabilirsiniz. Yani A Ziraat Şubesindeki hesabınızı B Ziraat Şubesinden kapatma mümkün. Bunun için kimliğiniz ile yapacağınız başvuru sonrası sizden alacakları dilekçe ile bu işlemi yapıyorlar. Sizin dilekçenizi de ilgili banka şubesine gönderiyorlar. Bu sayede hesabınız da kapatılmış oluyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma