Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Altını Karttan Çektirme (Taksitle olur mu)

Altını Karttan Çektirme (Taksitle olur mu)

Aydin Duran Aydin Duran -
304 0

Yatırım amaçlı başta olmak üzere hediye amaçlı da alınan altın farklı fiziki şekillerle karşımıza çıkıyor. Burada devlet değerli maden olması nedeniyle bazı usulsüz harcamaların önüne geçmek adına taksitlendirme ve alım gibi hususlarda yaptırıma giderken değeri nedeniyle yüksek tutarda olan altın alımlarında vatandaşlar karttan çektirme olur mu? Altını kredi kartına taksitle alabilir miyim? Gibi soruları soruyor.

Kredi Kartına Taksitle Altın Alınır mı?

Ödeme aracı olan kredi kartları kişilere belli promosyonlar ve yasalar gereği olmak üzere taksitle alım imkanı veriyor. Burada vatandaş her türlü taksitle almak istese de yaşanılan usulsüzlükler nedeniyle de sınırlamalar olabiliyor. Altın alımında ödemeyi karttan çektirme söz konusu. Yani alacağınız her türlü altını kredi kartı ile ödeyebiliyorsunuz. Ancak gram başta olmak üzere çeyrek, yarım ve tam altın gibi Ata altını alımlarında karttan çektirme söz konusu iken bu altın fiyatlarını taksitle ödemeniz söz konusu değil. Fakat küpe, künye, yüzük gibi hediyelik altın alımlarında bu durum farklı. Eğer böyle bir farklı şekillere bürünmüş altınlardan almak isterseniz kredi kartına taksitle altın alım yapmanız mümkün.

Kredi Kartıyla Taksitle Altın Satışında Yasal Durum

Önceki yıllarda altın satışlarında kredi kartına taksit uygulaması tamamen kaldırılması sonrası özellikle kuyumcu sektörü bu duruma karşı çıkmıştı. Vatandaşı düşünerek atılan bu adım sonrası yine vatandaş düşünülerek teksitlendirme imkanı getirildi. 4 aya kadar taksitle alım imkanı sunulmasına rağmen yeterli bulunmayan bu husus için Ekim 2019 tarihinde yeni bir düzenlemeye gidildi ve Kredi Kartı Yönetmeliğinin 26 ncı maddesi gereği baskısız olan altın ve külçe altın alımlarında taksitlendirme 8 aya kadar çıktı. Bu durum bankalar karşısında en fazla 12 ay’a kadar çıkarılabiliyor. Taksitle kredi kartıyla altın satışına olumlu bakan kuyumcu kadar olumsuz bakanları da bulunuyor. Fakat yasal olarak taksitle altın alımında vade bireysel kullanıcılar için 3 ay olarak teklif ediliyor.

Okunmalı : Neden Altına Yatırım Yapılmalı?

Hangi Altını Kredi Kartına Çektirebilirim

Her ne kadar yatırım için alınmak zorunlu olunmasa da maddi açıdan zor durumda iken yakın akraba ve dostların düğünleri gibi hususlarında yanında olmak için hediye alma çabasında oluyoruz. Bu durumda nakit paramız olmadığı için de kredi kartına çektirme gibi hususla ödeme yapma yoluna gidiyoruz. Bu durumda tüketici de hangi altınları taksitle alabilirim sorusunu soruyor. Hediyenizi yapacağınız fikizi altın türü de önemli. Burada çeyrek, yarım ve tam altın almak isterseniz ödemenizi tek çekim olarak yapmak zorundasınız. Ancak ziynet eşyası diyebileceğimiz künye, yüzük, kolye gibi takı altınları alımlarda taksitle ödeme imkanınız bulunuyor.

Okunmalı : Altın mı Euro mu Dolar mı? Hangisi Daha Çok Kazandırır

Taksitle Altın Alımında Ayar Önemli mi?

Altın üretiminde kullanılan ayar fiyatlara doğrudan etki eden bir husus. Bu anlamda piyasalarda 22 ayar olduğu gibi 18 ve 14 ayar altında bulabilirsiniz. Burada altına değer veren segmentler taksitlendirme de önemli değildir. Önemli olan ziynet eşyası mı yoksa baskı altın mı olup olmadığıdır. Baskı halindeki çeyrek türündeki altınlarda taksitlendirme yapılamaz. Ancak ziynet eşyalarında taksitlendirme yapılabilir.

Okunmalı : Ziraat Bankası Altın Hesap

Altın Alımında Kredi Kartına Kaç Taksit Yapılıyor?

Kişilerin kredi kartını nakite çevirme işlemi için altın alımı ve sonrasında da satımına konu etmeleri nedeniyle altını karttan çektirme işlemine sınırlamalar getirildi. Burada kişi alım ve satım ile aradaki fark yüzünden maddi zarara uğruyordu ve bu durumdan da kuyumcular kazanç sağlıyordu. Baskı altınlara getirilen taksit sınırlaması ziynet eşyalarında kaldırıldı. Bu anlamda taksitle alınabilen altın çeşitlerini 8 ay vadeye kadar taksitle alım söz konusu. Kuyumculara bağlı olarak taksitlendirme değişebilir. Burada taksitle satış yapmak istemeyenler mevcut. Bunun yanında bankalarda üç taksitle ödeme imkanı sunar.

Okunmalı . Mesai Bittikten Sonra Altın Almak

Altını Taksitle Alımlarda Kuyumcu Komisyonu

Ödemenizi taksitle yapmak istediğiniz zaman karşınıza bankanın koyduğu fark ve kuyumcunun aldığı komisyonlar gibi ekstra masraflar yansıyor. Örneğin tek çekim ödeme ile yapmanız halinde bile nakit satıştan çok daha fazlasını ödemek zorunda kalıyorsunuz. Altın satışlarında kuyumcular komisyon olarak % 3 gibi bir rakam ekliyor. Bu da her yüz lira için 3 lira demek. Bin lira için 30 Lira, 2 bin lira için 60 Lira ve 5 bin liralık altın alımı için ise 150 Liranın cebinizden çıkacağı anlamına geliyor. Üstelik bu rakamlar artan taksit miktarları için de artış gösteriyor. Yani çok daha fazlasını ödeyeceğiniz anlamına geliyor.

Okunmalı : Altın Alım satımında en iyi kar bırakan banka

Altın Alımında Hangi Kart Ne Kadar Taksit Yapıyor?

Worldcard : 300 ve üzeri alımlarda 3 taksit, 600 TL ve üzeri için 6 taksit, 1500 ve üzeri için 9 taksitle.

Bonus : 300 TL ve üzeri için 3 taksit, 600 TL ve üzeri için 6 taksit, 1500 ve üzeri için 9 taksitle.

Maximum : 300 ve üzeri için 3-4 taksit, vade farkı ile de 6-9-12 taksite kadar alınabiliyor.

Axess : 300 ve üzerine 3, 600 ve üzerine 6, üzerine ise vade farkı ile 9 ile 12 taksitle altın satışı yapıyor.

Bankkart Combo : 300 ve üzerine 3, 600 ve üzerine peşin fiyatına 6 taksit, vade farkıyla üzeri alımlarda 9-12 vadeye kadar taksitlendirme yapıyor.

Taksitle Altın Kredisi

Sizlere uygun olur mu bilinmez ancak bilinmeyen bir diğer bilgiden bahsetmek isterim. Kişiler altın alımları için tüketici kredisi kullanırken bazı bankalarda bu duruma taksitle altın kredisi ürünü vererek katkı sağlıyor. Buradan da baskılı yada gram altın alımınızı alacağınız kredi ile yapabileceğiniz anlamına çıkarıyoruz. Örnek olarak TEB taksitle altın kredisi incelenebilir.

22 Ayar Bilezik Taksitle Alınabilir mi?

Düğünlerde vazgeçilmez hediye takımız olan bilezikler ayarı ile daha yüksek tutarlarda alıcı buluyor. Burada değer verilen yakınlarımıza takacağımız 22 ayar bilezik altınlarda taksitle satışı söz konusu ediliyor. Bir çok mecrada taksitle 22 ayar bilezik satışını görebilirsiniz.

Kısaca değinecek olursak kredi kartına taksitle altın alımında baskılı altın alımları mümkün değilken, ziynet eşyası olan kolye, yüzük diğer hediyelik ürünlerde altını kredi kartına çektirme söz konusu yapılıyor. Yani taksitle altın alımı mümkün.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma