Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. ATM Kartımı Yuttu Nasıl Geri Alırım, Nasıl Para Çekerim?

ATM Kartımı Yuttu Nasıl Geri Alırım, Nasıl Para Çekerim?

Aydin Duran Aydin Duran -
196 0

İşlem yaparken bankamatik ATM kartınızı güvenlik tedbiri olarak aldıktan sonra vermeyebilir ancak ATM kartımı yuttu nasıl geri alırım sizlere açıklıyoruz.

Bankaların ATM ve ödeme noktaları adına Pos cihazlarında kullanabildiğimiz kredi kartı ve bankamatik kartları başlı başına bir ödeme aracı. Bununla birlikte yatırma ve çekme işlemleri de dahil olmak üzere ATM’lerden onlarca hizmet alabilme imkanı veriyor. Milyonlarca kişinin birden fazla kartı olması, her noktada kullanılabiliyor olması büyük avantaj ve bu nedenle yanımızdan ayırmadığımız bir özellik taşıyor. Bu nedenle neredeyse artık kimse yanında nakit paralar taşımak istemiyor ve ödemelerinin hepsini bu kartları üzerinden gerçekleştirebiliyor. Fakat beklenmedik durumlar neticesinde bankacılık işlemleri yapmak üzere seçtiğimiz ATM arızası, kendi dalgınlıklarımız, şifreleri unutmamızın ardından yanlış şifreler girerek bloke oluşturulması ve kartların önemli hususu olan manyetik etkileşimlerinin bozulması gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Bu durum hiç beklenmedik zamanda karşınıza çıkabilir ve zor durumda kalabilirsiniz.

ATM nin Kartınızı Alıkoyması

Gündüz mesai saatleri içerisinde bu saydıklarımız başınıza geldiği zaman bir nebze acil olan işinizi banka şubeleri aracılığı ile gerçekleştire biliyorsunuz. Fakat mesai sonrası özellikle gecenin bir vakti para çekimi esnasında karşılaşacağınız en olumsuz olay kartınızı ATM’nin yutmasıdır. ATM kartımı yuttu, nasıl geri alırım, nasıl para çekerim diye soranların cevabı makalemiz içerisinde yer alıyor.

Bankamatik cihazları kartınızı yutmuşsa ve size vermiyorsa, ATM işlemi sırasında bankamatik kendi normal çalışma seviyesine gelerek hesabınızdan çıkış sağlamışsa burada problem etmenize gerek yoktur. Nitekim kartınızda hesabınızda emin ellerde bankanın kendisindedir. ATM sizin kartınızı süresinin dolmasından dolayı, kredi kartınızı borçlarınızdan kaynaklanarak temettüye düşmenizden dolayı el koyabilir. Bu durumda zaten geri almanız mümkün değildir. Bu durumda ATM’yi açan yetkili görevliler bu kartınızı alarak bir tutanak eşliğinde banka şubesine teslim edeceklerdir. Bu teslimat sonrası almaya hakkınız olan kartınızı da bu banka şubesinden geri teslim alabiliyorsunuz. Elbette bu husus mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmesi gereken ana etken.

Banka Önündeki ATM kartınızın adresi

Banka önünde bulunan ATM ler için o banka şubesi yetkili olduğu için kartınız bu banka şubesindedir. Fakat cadde, AVM gibi farklı noktalarda bulunan bankamatiklerde kartınız kalmış olursa durum çok daha farklı. Bu durumda kartınızın akıbeti hakkında bilgi edinmelisiniz. ATM de kalan kartınızın hangi banka şubesine teslim edildiğini bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenmeniz mümkün. Burada alacağınız bilgi eşliğinde hafta içi ve tatil günleri dışında ilgili şubeden talep ederek kartınızı geri alabilir ve kullanıma devam edebilirsiniz.

Eğer bu kartınızı almak için bir niyetiniz yoksa en kolay yolu size ulaştırılmasıdır. Bu ulaşım için ise bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak yeni bir bankamatik yada kredi kartı talep edilmesidir. Belli bir miktar kartınızın yenilenmesi ile hiçbir ücret ödemesi yapmadan banka size yeni kartınızı ikametinizin olduğu adrese kadar kuryeler aracılığı ile gönderir. Böylelikle sizde kartınızı almak için banka şubesine gitmek zorunda kalmamış olursunuz.

ATM’nin yuttuğu kart eğer ek kart ise, bu kartınız babanız veya anneniz gibi bir yakınınıza ait ise bu durum da farklı cereyan eder. Size ek kartı çıkartan asıl kart sahibinin bu kartı almak üzere banka şubesine gitmesi gerekebilir.

Yurt Dışında ATM’lerin Yuttuğu Kartlar

Yurt dışı alışverişleri esnasında problem yaşamanız halinde kartınız elinizde olur. Fakat Yurt dışındaki bankalara ait bankamatiklerden işlem yapmak istediğiniz zaman kartınızı ATM yutarsa bu bankanın şubesine başvuru yapabilirsiniz. Fakat genelde bu bankalar size gerekli bilgi ve belgeleri sunmanız halinde de vermeyebilirler. Bu durumda yapmanız gereken müşteri temsilcinizi aramanız ve kartınızın iptal edilmesini sağlamanız olacaktır. Her ne kadar bankanızın anlaşmalı bankalar ile hizmet verdiği ATM’ler olsa da problem yaşamanız pek muhtemel.

ATM lerde kalan kartların yedekleri söz konusu değildir. Bankalar kartları tahsis ederken tek kart ve numara üzerinden yaparlar. Bu durumda kartınız kaybolursa veya yenileme yapmak isterseniz size eski hesap numaranız üzerinden fakat yeni banka kart numarası ile yeni kart tahsisi yapılır.

Kartsız Para Çekimi Yapabilir miyim?

Kartınızı ATM almışsa bu durumda para çekimi yapmanız imkansız olur. Her ne kadar TC kimlik numarası ile banka şubesinden çekim yapabiliyor olsanız da bu durum ATM lerde geçersizdir. Bunu geçerli kılabilmeniz için en azından günü kurtarabilmek adına internet bankacılığınız bulunuyorsa cep telefonuna para gönderme işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için bankada kayıtlı kendi numaranızı kullanamazsınız. Başka birinin numarasına, başka birinin TC numarası ile gönderim yapmanız gerekir. Yapı Kredi Bankasının müşterisiyseniz bu durumda internet bankacılığı ile temassız kullanım ve QR kodu yardımı ile para çekimi mümkün oluyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma