Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bankamatiklerden Euro, Dolar gibi döviz yatırıp çekme nasıl oluyor?

Bankamatiklerden Euro, Dolar gibi döviz yatırıp çekme nasıl oluyor?

Aydin Duran Aydin Duran -
550 0

Son zamanlarda sürekli ihtiyaç duyulan bankamatiklerden euro, dolar ve diğer para birimlerini oluşturan döviz çekimi sorgulanan en önemli hususlardan biri haline geldi. Bu durum bankasına göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye’de her türlü Dolar ve Euro gibi döviz işlemleri yapılıyor olsa da, bankamatikler genel olarak TL ile çalışmaktadır. Bankalar ihtiyaca binaen bu bankamatiklerine göre farklı bölgelere tahsis etme yoluna giderken, yabancı turistlerin en çok uğrak mekanlarına kendi dövizlerini çekme, bozdurma ve yatırabilme adına döviz ile işlem gören atm’ler ile müşterilerine hizmet vermektedir. Yani nasıl TL cinsinden para yatırım ve çekme işlemi yapabiliyorsak yine aynı şekilde döviz yatırıp çekebilirken, aynı zamanda döviz yatırarak bunu TL cinsine de çevirmemize olanak veren bankamatikler bulunuyor. Yani bankamatiklerden euro, dolar gibi döviz yatırıp, çekme ve TL’ye dönüştürme işlemi yapabiliyoruz. Belki size lazım olan bir husus olmayabilir fakat bu işlemler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Bankamatiklerden Turistlere Büyük Kolaylık Döviz Bozan ATM’ler

Döviz bozdurma işlemini en çok ülkemize gelen turistler gerçekleştiriyor. Çünkü kendi ülkesinde kullandığı para birimi ile ödeme yapmaktansa, gelmiş olduğu ülkemizde gece gündüz gibi belli bir saati gözetmeksizin dövizini bozdurabiliyorlar. Ne kadar bu işlemi gerçekleştiren döviz büroları bulunuyor olsa da, ekonomik olarak daha mantıklı olan bankalar ile gece geç saatlerde işlem yapabilme özelliği ile birlikte döviz işlemleri bankamatikler üzeriden yapılması daha cazip hale geliyor. Anlık olarak ihtiyacını bankamatiklerden euro, dolar gibi döviz yatırıp çekme işlemi ile karşılama yoluna gidiliyor.

bankamatiklerden euro, dolar
bankamatiklerden euro, dolar bozdurma

İhtiyaçlar ile doğabilecek kazançlarını artırmak için bankamatiklerden Euro Dolar gibi dünya ülkelerinin para birimleri üzerinden işlem yapabilme imkanı sağlayan bankalar, özellikle yabancı turistleri en çok geldiği bölgelere bu yönlü ATM’ler yerleştiriyorlar. Banka kartı ihtiyacı olmadan, kartsız işlem seçeneği ile yatırılan döviz anında TL’ye çevriliyor  ve oldukça hızlı ve kullanışlı bir hizmeti anında görmüş olunuyor.

Telefon Bankacılığı Yine Çok Cazip

Yabancı uyruklu misafirler ülkelerinde müşterisi konumundaki bankalar ile birlikte bu bankaların Türkiye’de ki ortakları ile yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde internet bankacılığı gibi uygulamalar sayesinde para işlemlerini de gerçekleştirebiliyor. Türkiye’de işlem yapabileceği bankalar ile bankamatikleri öğrenebilmek için kendi uygulamalarından da yardım alabiliyorlar. Kendi hesaplarındaki parayı Ortak ATM havuzundan faydalanarak da TL’ye çevirip çekebiliyorlar. İsterlerse de döviz kurları üzerinden çekim yapma imkanları da bulunuyor.

GPS İle Döviz Alan Bankamatikler Bulunuyor

Döviz işlemi yapan bankamatiklerin sorgulaması GPS’ler üzerinden de yapılabiliyor. Gün geçtikçe daha çok gelişen GPS’ler sorgulama ile döviz işlemi yapana bankamatiklere yol güzergahını sunarken aynı zamanda çeşitli mesafe bilgilerini de müşterinin cep telefonlarına getirebiliyor.

Türkiye’de eski sistem bankamatikler hali hazır bir şekilde kullanılıyorken, aynı zamanda yenilenen teknoloji ile gelişen bankacılık sistemleri neticesinde döviz işlemi yapmaya olanak kılan ATM’lerin sayısı sürekli artış gösterir durumda. Nitekim döviz işlemini sadece yabancı uyruklu insanlar değil artık Türk insanı da yapar vaziyete geldi. Zira bir çok ürün döviz kurları üzerinden satışa çıkarılıyor diyebiliriz.

bankamatiklerden euro dolar
Bankamatiklerden euro, dolar

Hangi Banka ATM’leri Döviz Hizmeti Veriyor?

Türkiye’de faaliyet gösteren katılım bankaları da dahil olmak üzere her banka ATM ile döviz yatırma ve çekme işlemi hizmeti sunuyor. Bu hizmeti veren ve en çok ATM’si bulunan başlıca bankalar şu şekilde:

Ziraat Bankası, Vakıfbank, TEB, Garanti Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, QNB Finansbank, Denizbank

Dolar ve Euro gibi döviz hizmeti veren bankamatiklerin çoğunluğu havaalanlarının uluslararası bölümlerinde bulunuyor.

Döviz İşlemlerinde Bankamatik Limitleri

Bankaların Euro, Dolar gibi döviz kurları ile ilgili işlemlerde ATM’ler farklı işlemler yapıyor. Çekme ve yatırma limitleri ise oldukça karışık olduğu için vatandaşlarda bu işlemlerden uzak durmaya çalışıyor. Kişisel bankacılık işlemlerinde ATM para çekme ve yatırma limitleri bulunurken, kartsız işlemlerde bu biraz daha farklı oluyor ve limit gözetmeksizin de yatırım ve çekme işlemi yapılabiliyor. Bankalar döviz kuru üzerinden limit koymak dışında TL üzerinden döviz işlemleri için limit koyma yoluna gitmiş durumda. Döviz kuru çekme ve yatırma işleminde en net banka Vakıfbank olarak görülüyor.

Bankamatiklerde madeni para işlemi yapılmazken, yatırma işlemi için yırtık, yıpranmış paralar kabul edilmiyor. Yatırılırken ve çekilirken 10,20,50,100 ve 200 TL gibi banknotlar işlem görürken, döviz işlemi için de en az 10 dolar yada 10 euro yatırıp çekilebiliyor.

Ortak ATM’den Döviz Yatırılıp Çekilebilir mi? 

Bankalar müşterilerine uzun zamandır ortak atm hizmeti veriyor. Bu hizmetin nedeni başka bankalarda bulunan paralarınızı çekmek ve hesaplarına para yatırmak. Para çekimi için kendi bankanızı komisyon ödemesi yapıyor olsanız da yapılabilen hizmetler arasında. Ancak güncel olarak başka bankada bulunan döviz hesabınızdaki dolar ve euronun Ortak ATM ile çekilmesi ve yatırılması şu an için mümkün değil.

İş Bankası Bankamatikten Döviz Yatırıp, Çekme ve Bozdurma

Müşterisi olmadan, kartsız işlem ile Euro, Dolar yatırıp, çekme ve TL’ye çevirme işlemleri İş Bankası ATM’lerinden yapılabiliyor. Ülke genelinde 6500’den fazla bankamatik sahibi olan İş Bankası, bu hizmeti her ATM’den veremiyor. Yabancı ülke uyruklu kişilere de bankacılık hizmeti veren İş Bankası ülkesine ait para birimi üzerinden havale yapılmasına da olanak veriyor. İş Bankası bankamatik sorgulama işlemini buradan ziyaret edeceğiniz sayfa üzerinden yapabiliyorsunuz.

bankamatiklerden euro dolar bozdurma

Vakıfbank ATM’lerinden Döviz Yatırıp, Çekme ve TL’ye Çevirme

Vakıfbank bankamatik üzerinden döviz havalesi limiti en az 20 dolar iken en çok ise 2 bin dolar ile sınırlı. Her ATM döviz işlemine olanak kılmıyor. Alım ve satım işlemi ise sınırlı bankamatikler üzerinden. Dolar alım ve satım için en az tutar 10 dolar iken en çok tutar ise 30 bin dolar olarak belirlenmiş. Diğer döviz işlemleri için ise her ATM hizmet vermiyor. Vakıfbank TL limitlerine buradan ulaşabilirsiniz.

HSBC Bankamatik Döviz Yatırıp ve Çekme, TL’ye Çevirme

Banka döviz kuru dışında TL ile limitler belirlemiş. Kartsız işlemler dışında kartlı işlemler için de limit bulunuyor. Visa Elektron kartı ile 1500 TL, Advance ile 2 Bin TL, Premier ile 4 Bin TL limit bulunuyor. Döviz alım ve satım için bir günlük limit ise 40 bin Lira ile sınırlandırılmış.

QNB Finansbank Bankamatik Döviz Yatırıp ve Çekme Hizmeti

Ülke genelinde 3 bin ATM ile hizmet veren QNB Finansbank bankamatikler üzerinden limit üzeri çekim işlemine olanak vermiyor. Zira bunun masrafı da bulunmadığı gibi bu hizmet verilmiyor. Kartsız işlem limiti ise 19 bin 900 TL olarak belirlenmiş ve tutar üzerinden döviz işlemi gerçekleştiriliyor. ATM adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.

TEB Bankamatiklerinden Döviz Yatırıp Çekme

TEB müşterilerine ve misafirlerine kartsız işlem ile bankamatik hizmeti veriyor. Fakat TL limitleri ile belirlenen tutarlar dahilinde döviz yatırıp, çekme işlemine olanak kılınmış. Ayrıca TEB müşterileri döviz alım satımı ile yatırım çekme işlemleri için hesabına telefon bankacılığı yada internet bankacılığı üzerinden tanıtmak zorunda.

Yapı Kredi Bankası Bankamatikten Euro ve Dolar Yatırıp Çekme

Teknolojik olarak hizmet verebilen Yapı Kredi Bankasının yaklaşık 4300  ATM’sinden döviz işlemi yapılabiliyor. Bu anlamda döviz kurundan işlem yapılabilen para birimleri sadece Dolar ve Euro. Bu para birimleri ile yatırıp çekme işlemi yapılabiliyor. Takip etmeniz gereken menü ise Mobil şubede Kartlarım, Karta Hesap Bağlama ve Çıkarma iken İnternet Şubesinde Kartlarım, Kart Hizmetleri, Diğer İşlemler ve Yetkilendirme, Karta Hesap Bağlama/çıkarma ile yapılıyor.

Odeabank Bankamatik Döviz İşlemleri Limiti

Sınırlı sayıda bankamatiği bulunan Odeabank bu anlamda müşterilerine ulaşmak için Akbank, Garanti Bankası gibi bankaların ATM’sinden faydalanıyor. Döviz alım ve satım için günlük belirlenen limit ise maksimum 50 bin lira olarak belirlenmiş. Odeabank Bankamatik TL limitlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Bankamatiklerden Euro dolar çekme yatırma işlemi yapabilmeniz için bankanın müşterisi olmak zorunda değilsiniz ve kartınızın da olması gerekmiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma