Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ordan Burdan
  4. »
  5. Bekçi Nasıl Olunur? Maaşı, Çalışma Şartları, Sınav Konuları

Bekçi Nasıl Olunur? Maaşı, Çalışma Şartları, Sınav Konuları

Aydin Duran Aydin Duran -
286 0
Bekçi Nasıl Olunur

26Her geçen gün artan işsizlik sayılarının kapatılması için her türlü adımlar atılıyor olsa da bu rakam gittikçe artıyor. Bu anlamda eğitimini son nevherine kadar almış olmasına karşın yaşamını idame ettirmek adına iş sahibi olamayan kişiler son aylarda yüksek miktarlarda alıma neden olan Bekçi hususuna dikkatlerini toplamış durumda. Aylık geliri, emeklilikteki avantajı gibi hususlar ile gözde meslek haline gelen Bekçi Nasıl Olunur sorusu da bu aşamada sürekli merak edilenler arasında bulunuyor.

Yeni Popüler Meslekler Arasına Bekçilik Girdi?

Yaşayan bireyler olarak refah bir yaşam sürebilmek için ekonomik anlamda rahatlamak için farklı sektörde bir çok iş sahibi olunabiliyor. Ancak bu iş sahibi olabilmeniz için önümüzde önemli engeller bulunuyor. Bu engelleri aşamıyor olmamız ise en azından gelirimiz olsun, iş sahibi olalım yeter cümlesi ile en kısa yoldan meslek sahibi olmak için gerekli şartları arıyoruz. Kişiler özel şirketlerde iş bulabilse de şartları ve gelirleri ile çok gerilerde kalması farklı alternatif yolları aramak zorunda kalıyor. Bu aşamada ise son yıllarda cazip haline gelen bekçilik gençler arasında en popüler iş mesleği haline geldi. Emniyet Genel Müdürlüğünün alım yaptığı bu mesleğin edinilebilmesi için ise belli kriterlerin taşınıyor olması şart.

Son aylarda alınması planlanan Bekçi sayısı için net bir bilgi olmamasına karşın medyada 40 bin bekçiden söz ediliyor olması bir çok genci bu işe bağladı. Bekçi alımı yapılacak mı? Nerelere Yapılacak? Kaç Kişi Alınacak? Başvuru nasıl yapılır? Bekçi adayları sınava girecek mi? Sınavda hangi sorular hangi konular çıkar? Onlarca sorunun cevabını arayan Bekçi adayları için sayfamız tam adres olabilir.

Bekçi Nasıl Olunur Sorusunda Öncelikle Bekçinin Görev ve Yetkileri Neler Bunlara Değinelim.

Geçmiş yıllarda bekçi görevlisi Emniyet mensupları içerisinde bulunurken zamanla bu unvan dosyalarda kalmıştı. Ancak Devlet yeni bir adım atarak Haziran 2020 tarihi itibariyle 7425 Çarşı ve Mahalle Bekçi Kanunu çıkardır. Bu kanun ile binlerce bekçinin alımının yolu açıldı alınan bekçilerin görev ve yetkilerinde sınırlamalar ciddi anlamda dikkati çekiyordu. Fakat bu meslek devletçe de çok benimsendi ve zamanla bu meslek sahiplerine yeni yetkiler verilerek sorumlulukları da genişletildi. İlk aşamada silah verilmemesi üzerinde durulurken şimdilerde çoktan eğitimlerini alarak silahları ile görev yapar hale geldiler. Bu anlamda Bekçi olarak atanacak kişilerin görev ve sorumlulukları 7425 sayılı yasa ile belirlendi ve netlik kazandı.

E-Devletten Bekçi Başvurusu Yapılır mı?

Bekçi alımı için gerekli İlan İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Müdürlüğünce yapılacak. Ancak burada Polis Akademisince de açıklamalar yapılması mümkün. Bu nedene Bekçi Başvurusu e-devlet üzerinden kimlik doğrulaması ile yapılabiliyor. İkametinizin bulunduğu yerde en az bir yıllık ikametiniz olması halinde başvurunuzu online olarak internet sitesinden yapabiliyorsunuz.

Bekçi Nasıl Olunur
Bekçi Nasıl Olunur

Kimler Bekçi Olur? Bekçi Olmanın Şartları

Teknik olarak aşağıda bekçi olmanın yada olamamanın şartlarını sıralamak istersek ön planda çıkan hususlar şu şekilde;

Eğitimi Lise ve Dengi Meslek Lisesi Mezunu Olanlar

TC Vatandaşı Olmalı

18 yaş ile 31 yaşından gün almamış olmalı

Askerlik Görevini Yapmış olmalı.

Siyasi Partilere üyeliğinin olmaması

Terör örgütleri ile bağının olmaması,

Memur olmasına engel bir durumunun olmaması,

Uyuşturucu kullanmaması

Tam teşekküllü hastaneden sağlık kurulu raporu alması

Kamu yasağı ile engeli olmaması

Adli Soruşturma ile ceza almaması

En az 167 cm boyunda olması

Vücut kitle indeksinin 18-27 arasında olması

Yapılacak Güvenlik soruşturmasında sorunu olmaması

Memur olmaya engel yüz kızartıcı suçu bulunmaması.

Okunmalı : KPSS Puanı Gerektirmeden BEkçi Alımı

Bekçi Nasıl Olunur Yaşı Kaç Olmalı?

18 yaşını doldurmayan kimse bu mesleğe başvuru yapamıyor. Bunun yanında 31 yaşından gün almamış olmalı ki başvurunuz kabul edilsin. Bu anlamda 18-31 yaş arasındaki her sağlıklı erkek Bekçi olmak için başvuru yapabilir.

Bekçi Olacaklarda Ne İsteniyor?

Yazılı dilekçe ile başvuru yapabiliyorsunuz.

Kimliğiniz olmalı

Eğitiminizi gösteren diplomanız

Ev adresinizi gösterir ikametgah belgeniz

Biyometrik Fotoğraf (4 Ad)

Sağlık Kurulu Raporu

Askerlik terhis belgesi

Bekçi Nasıl Olunur
Bekçi Nasıl Olunur

Bekçi Olacaklar Önce Sınava Giriyor

Yapacağınız Bekçi alımı başvurusunun kabul edilmesi gerekiyor. Burada kabul  edilenler sınava giriyor. Bekçi sınavı konu başlıkları için bir ayrıntı bulunmasa da dersler şu şekilde;

Türkçe

Sosyal Bilgiler

Fen Bilgisi

Hayat Bilgisi

Genel Kültür

Matematik

Sınava giren kişiler cevap anahtarını optik kağıda işliyor. İlk aşamada yapılan bekçi sınavında bazı illerde durum farklı yapılmıştı. Ancak burada sorulan sorular 100 puan üzerinden hesaplanıyor ve teknik olarak 50 puan alan kişiler sınavı kazınmış oluyor. Burada sınavı kazanmak yetmeyeceği için en yüksek notu almak gerekli. Yani soruların yarısına cevap veren kişiler sınavı kazınmış oluyor. Yine de bu puanlama sistemi her sınavda farklılık taşıyabilir. Bekçi alım sayısına göre bu puanı düşürebilirler ya da yükseltebilirler. Sınavı kazanan kişiler bu aşamadan sonra Fiziki Yeterlilik Sınavına giriyor.

Fiziki Yeterlilik Sınavı

Bekçilik başvurusu yaptınız, sınava girdiniz ve kazandınız. Bu aşamada atamanız yapılmıyor. Burada önünüzdeki ilk engel olan Fiziki Yeterlilik Sınavını geçmeniz gerekiyor. Bunun nedeni çok belli. Bir kişi bekçilik yapacaksa fiziken bu görevi kaldırabilecek güce sahip olması gerekir. Fiziki yeterliliğin ölçülmesi için ilgili kişilerce bir komisyon oluşturuluyor ve sınavı kazanan adaylar bu komisyon karşılığında bazı testlere tabi tutuluyor. Komisyon 100 üzerinden bir puanlama veriyor ve 60 puan ve üzeri alan kişiler fiziki yeterlilik sınavını da kazanmış oluyor. Bundan sonraki adım ise mülakat oluyor. Yazılı ve fiziki sınavı geçen kişiler mülakata alınıyor.

Bekçi Alımında Mülakat Sözlü Sınav

Üç aşamalı olan Bekçi alımı sınavının son aşaması Mülakata girmektir. Burada Kaymakamlık ve Emniyet Güçlerinden oluşacak komisyon yazılı ve fiziki sınavı geçen kişileri mülakata çağırır ve sözlü sınava tabi tutar. Mülakat sınavı aslında çok önemli bir aşamadır. Ancak kişiler referans arama yoluna gidebilir. Burada sözlü sınavına çağırılmışsanız iyi hazırlık yapmanız ve komisyon önünde kendinizi çok iyi ifade ediyor olmalısınız. Kendinizi ve sorulara verilen sunumuz önem arz eder. Konuşmanız ve giyiminiz komisyonu etkileyecektir. Mülakatta özgüveninizi yansıtın, vücut dilinizi çok iyi kullanın, sorulan soruları kavramanız, cevaplamanız sizin alacağınız nota doğrudan etki edecektir. Mülakatta sizi 5 aşamalı soru bekliyor. Burada her sorunun cevabı size 20 puan kazandırır. Sorulan sorular sonrası 70 puan ve üzeri alanlar da sözlü mülakatı geçmiş sayılıyor.

Bekçi Alımında Sınav Notları Kaç

Yazılı Sınav 50 ( sonradan puan açıklanabilir)

Fiziki Yetenek Sınavından 60

Sözlü Mülakat Sınavından 70 ve üzeri alanlar başarılı sayılıyor.

Sınavları Geçen Bekçiler Nasıl Yerleştiriliyor?

Sınavlarda alınacak asgari notları açıklamıştık. Burada Yazılı sınavdan alınan not ile fiziki test sınavından alınan notun % 25 ve sözlü mülakatta alınan puanın yarısının ortalaması ile bekçi alımında bir sıralama yapılıyor. Yani Yazılı sınavdan 50 aldınız, fiziki testten 60 aldığınızı düşünelim. Bunların % 25 i hesaplanacak. Bu rakam  27,50 dir. Sözlü mülakatta ise alınan notun yarısı olduğu için en az 70 puan almanız gerekiyor. Bu puanın yarısı 35 tir. 27,50+35 puanın ortalaması ile diğer bekçi adayları arasında bir sıralama yapılıyor. Bu sıralama ile alım ilanı edilecek kişi sayısı kadar alım yapılıyor. Ancak güvenlik araştırması yapıldığı için bazı kişilerin bekçi alımı yapılmayabilir ve bu anlamda sıralamada kayar. Bu sıralamaya etki edecek hususlardan bir tanesi de Sağlık Kurul Raporudur. Bu raporu alamayan, fiziken sorunu olan kişiler de eleneceği için liste de alım sayısı bir alt sayıya geçecektir.

Bekçi Sınavında Ücret

Bekçi adayı olan kişiler sınava girebilmek için bu anlamda ücretini de ödemek zorunda. Bu ücretin yatırılması için ise Halkbank yetkili kılınmış. Ancak yeni açılacak sınavlarda bu durum değişebilir. Ancak devlet bankaları eliyle yapılacağını şimdiden söylemek doğru olabilir. Sınava girecekseniz Halkbank Şubesinden ATM’sinden, Halkbank Mobil ve İnternet Bankacılığından faydalanarak TC numaranız ile paranızı yatırabilirsiniz. Fakat güncel olarak bir alım olmadığı için şu an ücretin ne kadar olduğu hakkında bir bilgimiz yok. Ancak ilan edilir edilmez bu ayrıntılara da sayfamızda yer vereceğiz.

Bekçiler Ne İş Yapar?

Bekçinin görev ve sorumluluklarının 7425 sayılı yasa ile belirlediğini açıklamıştık. Bu anlamda son dönemde bekçilere eğitimleri verilerek silah tahsisi yapıldı. İleriki dönemde de komiser olma yolu açılacağına dair bilgiler bulunuyor. Bekçi görevli olduğu mıntıkasında şüpheli gördüğü kişilere kimlik sorabilir ve kişiyi araştırabilir. Nitekim son zamanlarda medyaya yansıyan bekçilerin silahlı çatışma haberlerini de gördük ve duyduk. Bu anlamda da gerekli adımları bekçiler atabilecek.

Bayan Bekçi Alımı Neden Yapılmıyor?

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak Bekçi alımları erkek personeller üzerinden yapılıyor. Bu anlamda bayan bekçi alımı söz konusu değil. 31 yaşını geçirmemiş, doldurmamış her sağlıklı erkek gerekli şartları taşıyor olması halinde başvurusunu yapabiliyor. Ancak sonraki dönemlerde bayan alımı yapılır mı? Buna evet diyebiliriz.

Bekçi Kaç Saat Çalışır?

Emniyet mensuplarının çalışma saatleri il ve ilçelere göre farklılık gösteriyor ve bu anlamda bekçilerin de saatleri değişebilir. Mahalle ve çarşılarda görev yapan bekçilerin mesaisi genel olarak akşam 19:00 ile sabah 07:00 saatleri arasında bulunuyor. Yine de bu durum görev yaptığı birime göre değişiklik gösterebilir.

Bekçilerin Geliri Ne Kadar? Maaşı Kaç Lira?

Bekçiler kamuda görevli memurların aylıklarının hesaplanması ile aynı mantık üzerinden maaş almaktadır. Burada derece kademe söz konusudur. Aynı zamanda eğitiminiz de maaşa doğrudan etki eder. Lise mezunu ile 4 yıllık fakülte mezunu arasında maaş farkı bulunuyor. Güncel Bekçi Maaşları ise yaklaşık olarak şu rakamlarda;

İlkokul (İlköğretim) Mezunu olanlar 4 bin 302 Lira

Lise mezunları 4 bin 352 Lira

Ön Lisans (2 Yıllık Yüksek Okul) mezunları 4 bin 357 lira ile 4 bin 400 Lira arasında

Lisans 4 yıllık fakülte mezunu olanlar ise 4 bin 400 lira ile 4 bin 650 lira arasında maaş almaktadır.

Bekçinin eşi çalışmıyorsa eş yardımı ve bunun yanında da çocukları varsa yaşına göre de çocuk yardımını ek olarak almaktadır.

Bekçilerin maaşlarının hesaplanmasında Taban aylık, maaş, Derece kademe gibi hususlar kullanılıyor. Her ne kadar memur gibi olsa da Emniyet mensuplarının farklı ek göstergesi ve kademeleri vardır. Bu nedenle Emniyet Hizmetleri Sınıfı olarak maaşları hesaplanmaktadır.

En Çok Bekçi Nereye Alınacak?

Bekçi alımı için son aşamada 40 bin kişiden bahsediliyor. Bu rakam günümüz şartlarında oldukça yüksek ve alım ihtimali de bu sayıya oranla artmaktadır. Bekçi alım rakamları İçişleri Bakanlığınca açıklanır. Bu açıklamada en büyük sıralamanın alınacak ilin nüfusu büyüklüğü gibi hususlar etki edecektir. Bu şartlarda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük nüfuslu kentlere diğer bölgelere oranla daha çok bekçi alımı yapılacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bekçi Alımı Ne Zaman?

Bekçi alımları zaman zaman yapılabiliyordu. Ancak son aylarda çıkan virüs salgını neticesinde bu alımlara ara verildi. Ancak devlet tarafından yapılan açıklamalarda önümüzdeki süreçte 100 bin personel alınacağı yönünde. Bu personelin çoğunluğu da sağlık sektörü için olacaktır. Bu nedenle en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden bir tanesi de Bekçilik olduğu için Emniyet Müdürlüğüne tahsis edilecek rakamın büyük sayılarda olacağı beklentisi mevcut.

Jandarma Bekçi Alacak mı?

Emniyet Müdürlüğü gibi Jandarma Genel Komutanlığı da İçişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Bu nedenle Emniyete olduğu gibi Jandarma için de Bekçi alımları yapılıyor. Nitekim halkın güvenliği için gerekli olan her yerde Bekçileri görebileceğiz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma