Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Boş Vekaletname Nedir?

Boş Vekaletname Nedir?

Aydin Duran Aydin Duran -
371 0

Farklı kullanımın yanında yetki verilmesinde alternatif olarak kullanılması nedeniyle ilk kez duyulan boş vekaletname nedir sizlere açıklıyoruz.

Uzun yıllardır finansal sorunlar gibi bir çok hususta makaleler hazırlama içerisindeyim. Bu manada bana gelen soruları da ayrıntıları ile okuyuculara aktarmaya çalışıyorum ki youtube kanalımdan gelen bir soru sonrası ilk kez duyduğum ancak aslında kendisini çokta iyi bildiğim boş vekaletname hususunu sizlerle paylaşmak istedim. İlk etapta duyduğunuz zaman ne olduğunu merak ettiğiniz bu husus benim kadar sizlerinde bildiği bir vekaletname örneği diyebiliriz.

Vekaletnamenin Boş Örneği

Vekaletname aslında noter aracılığıyla bir kişi yada kuruluşa sizin adınıza işlem yapması için vermiş olduğunuz yetki belgesidir. Noterler Türkiye’de en güvenilir kurumlar olduğu için buradan vekaletname en çok bilindiği gibi avukatlara ve avukatlık bürolarına verildiği düşünülse de aslında en çok vekaletnamelerden birisi de sigorta şirketleri ile araç satışı ve alımı için verildiğini söylemek doğru olacaktır. Buraya kadar hepsi normal vekaletname olarak tanımlanıyor. Ancak boş vekaletname örneği noter dışında vereceğiniz ya da alacağınız boş evraktan ibarettir. Yani sizin imzalayacağınız ancak çokta onay aranmayan vekaletname türüdür.

Yetki ve Temsil Belgesi

Boş vekalet türü aslında yetki ve temsil belgesi olarak nitelendirilebilir. Burada kooperatifler gibi apartman toplantıları gibi hususlarda sizin adınıza katılım sağlanması ve oylamalarda kişi adına kullanım sağlanması gibi hususlardan bahsetmek mümkün. Örneğin bir yapı kooperatifine üyesiniz ve burada yapılacak toplantıya sizin adınıza başka bir üyenin oylama yapmasını ve katılım sağlamasını isteyebilirsiniz. Bu aşamada karşınıza boş vekalet çıkar ve buraya dolduracağınız bilgiler ile sizin adınıza katılım sağlanmış olur. Bu manada YETKİ VE TEMSİL BELGESİ BAŞLIĞI ALTINDA örnek verecek olursak;

Örnek Boş Vekaletname

                ………….. tarihinde yapılacak olan SS Askent Yapı Kooperatifinin 2. Olağan üstü kurul toplantısına mazeretim nedeniyle katılamayacağım. Bu nedenle yerime;

                Sayın ……………………………. ‘ın beni temsilen toplantıya katılmasını, alınacak kararlarda adıma oy kullanmasında yetkili kıldığımı arz ederim.

Vekaletname ile Boş Vekaletname Arasındaki Fark

Yetki Veren Adı Soyadı, Üye Numarası, Adresi ve diğer bilgileri ile imzası ve bunların yanında vekil edilen kişinin de imzası olması doğru olacaktır. Boş Vekaletname verilmesinde vekaleti yani yetkiyi veren kişi ile yetkiyi alan kişinin imzası olur. Burada Noter aracılığıyla vekalet verilmesinde ise vekaleti veren kişinin imzası ile Noter’in onayı yeterli oluyor. Yani yetkiyi alacak kişinin imzasına ihtiyaç duyulmuyor. Ancak  yetki alan kişinin TC kimlik numarası ve diğer hususları da vekaletnamelerde ayrıca belirtiliyor. Burada Vekaletname verilmesi kadar iptal edilmesi de önemli bir husustur. Bu nedenle zamanı gelince de iptal edilmesi gerekenler vardır. Burada daha iyi bilgi edinebilmek için Vekaletname Nasıl İptal edilir sorusu üzerinde durmak gerekiyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma