Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ordan Burdan
  4. »
  5. Demir Euro Cent Nerede Bozdurulur?

Demir Euro Cent Nerede Bozdurulur?

Aydin Duran Aydin Duran -
1119 0

Elinizde bulunan Euro’yu bozdurmak için önümüzde birden çok alternatif bulunurken bozuk para olarak adlandırabileceğimiz demir Euro cent bozdurma dilediğiniz gibi anında yapılabilen bir işlem değil. Demir olan döviz kurlarını her yer almadığı gibi alan kişilerde çok daha düşük fiyatlara alır ve  bu aşamada bir anlamda zarar etmiş olursunuz. Burada düşük bir tutarla karşılaşan tüketici de daha yüksek TL karşılığı Demir Euro parasını bozdurmak için en doğru yerin neresi olduğunu soruyor.

Döviz bozdurma işlemi makas aralığı ile farklı tutarlara yapılabilmektedir. Bu anlamda doğru adreste bozdurmak gerekir. Özellikle demir Euro bozdurma işlemi her yerde yapılmadığı için çok daha düşük tutarlara yapılmaktadır. Bu anlamda demir Euro ile döviz bozdurma işlemlerini başlıca;

  • Döviz Bürolarında
  • Banka ve PTT şubelerinde
  • Döviz Bozan ATM’lerde
  • Kuyumcu, Otel ve Marketlerde

Yapabiliyorsunuz. ATM’ler döviz işlemi yapabilen cihazlardır. Ancak her bankamatikte döviz bozdurabilmeniz mümkün değildir. Özellikle turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerdeki bankamatikler bu özelliklere sahiptir. Yabancı turistler kendi ülkelerindeki hesaplarında bulunan paraları burada anlaşmalı bankaların ATM’lerinden rahatça çekebilmektedir. Bununla birlikte dövizi konu eden Dolar ve Euro buralarda Türk Lirasına çevrilebilmektedir.

Demir Euro Cent Nerede Nasıl Bozdurulur?

Avrupa’nın para birimi olan Euro ve cent gibi demir paraların Türk Liraya çevrilmesinde önünüzde iki adres bulunuyor. Bunlardan birisi Ziraat Bankası şubeleri diğeri de Merkez Bankasıdır. Devlet demir Euro bozdurma ve TL’ye çevrilme işlemini bu iki kurumu aracılığıyla yapıyor. Liraya çevrilmesi ile kayıp yaşamamak adına elinizde bulunan demir euro cent gibi döviz kurlarınızı bu mecralardan değerinde TL’ye çevirebiliyorsunuz.

demir euro cent bozdurma
Demir Euro Cent Nerede Bozdurulur

Döviz kurlarını bozan bir çok kesim mevcut. Özellikle tatil yörelerinde bulunan marketlerde dahil olmak üzere sizin için Euro’yu liraya çevirebiliyorlar. Burada bozdurma işlemi demir Euro’larınız için de geçerli olsa da normalinin çok daha altında bir fiyata alım yapıldığını söylemek mümkün. Ancak bir Merkez Bankasına ya da Ziraat Bankası şubesine gitmek yerine tatil için gelen yabancı turistler bu mekanlarda hiç düşünmeden parasını liraya çeviriyor. Ancak Türk Vatandaşı olan insanlar ilerleyen dönemlere sakladığı parasını bu kurumlardan ilerleyen dönemlerde de bozdurabiliyor.

demir euro cent
Demir Euro Cent Nerede Bozdurulur

Okunmalı : Bankamatikten Döviz Bozdurma

Döviz Bürolarında Demir Euro Cent Bozdurmak

Dövizin alışveriş adresi konumundaki döviz büroları kişilerin paralarını anlık olarak farklı para birimlerine çevirme yoluna gitse de bu durum demir paralar için geçerli değil. Bunu bilmeyen kişilerin beklemedikleri yanıtı döviz bürolarında alması elinde bulunan demir Euro veya daha bozuk olan cent parasını  nerede TL’ye çevireceği yönünde. Bir nevi mağdur olan vatandaş bu durumun karşılığını sorguluyor.

Okunmalı : Euro Hesabından Havale EFT Nasıl Yapılır?

Madeni Euro Neden Ucuz Bozuluyor?

Merkez Bankası ve Ziraat Bankasının değerinde aldığı madeni Euro diğer yerlerde çok daha düşük miktarlara bozduruluyor. Bunun nedeni her yerde alıcı bulamayış olması. Kişilerde bu kurumlara gitmek yerine olduğu yerde bozduruyor. Bu durumu ise bozan kişiler ticari bir yapıya büründürerek gelir getirme çabası içerisine girmiş. Bunun için düşük tutardan alarak ilgili kurumlarda daha yüksek tutarlarda satış gerçekleştiriyorlar. Böylelikle kazanç sağlıyorlar. Bunun için madeni döviz ve madeni euro düşük tutarlardan satılıyor.

Okunmalı : ATM’den EURO yatar mı?

Madeni Demir Euro Ne Kadara Bozuluyor?

Burada rakam vermek zor. Güncel olarak yaklaşık 10 TL’ye satılan Euro demir olarak satılması halinde daha düşük tutarlarda satılıyor. Demir olması Halide muhtemelen 2-3 TL daha düşük tutardan satışa konu ediliyor. Bir anlamda bozduracağınız kişi veya kurum için pazarlık yapılması da sizin bu rakamı daha uygun fiyata bozduracağınız anlamına gelebilir.

Elinizde bulunan madeni olarak adlandıracağımız demir Euro Cent olması halinde en uygun şartlarda ve değerinde bozduracağınız adres Ziraat Bankası şubeleri ve Merkez Bankasıdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma