Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Gözlüğüm Kırıldı Yılda Kaç Kez Değiştirebilirim?

Gözlüğüm Kırıldı Yılda Kaç Kez Değiştirebilirim?

Aydin Duran Aydin Duran -
348 0

Gözlük kırıldığı zaman yılda kaç kez değiştirilebilir sorusuna yanıt olarak şunu söyleyebiliriz ki genellikle sigortalı çalışanların belirli aralıklar gözlüklerini değiştirebilmeleri mümkündür. Bu anlamda süresini dolduran kişiler devlet desteği ile tekrar gözlük çerçevesi ve camı alabilmektedir.

Çeşitli göz rahatsızlıkları için günlük hayatımızda daha net görebilmek için kullandığımız gözlükler vardır. Bu gözlükler göz hastalıklarımızın oranına göre numaralı olacak şekilde alınmaktadır. Bunun belirlenmesi içinse ilk önce doktora giderek göz rahatsızlığının olup olmadığını, varsa ona göre bir gözlük belirlenmesi gerekir. Bu gözlükler ile görüşümüz daha kolaylaşır ve görme sorunundan kaynaklanacak sıkıntıların da önüne geçilmiş olur.

Gözlüğüm Kırıldı Devletten Destek Alma

Göz sorunları için takılan gözlükler, sigortalı çalışanlar için devlet tarafından karşılanmaktadır. Miyop, astigmat gibi değişik göz sorunları için takılan dereceli ve özel gözlüklerin kırılması durumunda da bir süre beklenmesi gerekir. Devletten bir gözlük desteği almak içinse ilk önce bir hastaneden randevu alarak muayene olmak gerekmektedir. Daha sonrasında gözlüğün gerekip gerekmediği belirlendikten sonra gözlük alınabilmektedir. Doktordan alınan reçeteyi de 10 iş günü süresi içerisinde günü geçmeden kullanmanız gerekmektedir. Bu süre içerisinde optikçilere giderek hakkınızı kullanmanız gerekir.

Gözlük kırıldığı takdirde devletten destek almak için bir sigortalı çalışan olma gereksinimini gerçekleştirdikten sonra göz sorununu öğrenip, alınacak gözlük belirlenmelidir. Bu bilgileri öğrendikten sonra da gereken gözlüğü alabilmek mümkündür. Bu gerekli bilgileri e-nabıza girdikten sonra da sağlanan devlet ödeneklerine bakabilirsiniz. Bu ödenekler de gözlük çerçevesi ve gözlük camı arasında az bir farkla destek sağlanmaktadır.

Gözlüğüm Kırıldı Kaç Defa Değiştirebilirim?

Gözlük kırıldığı zaman değiştirebilme süresi de verildiği andan başlayarak 3 yıllık verilmektedir. Devlet tarafından sağlanan bu gözlük desteği 3 yıl sürmektedir. Gözlük ve çerçevelerin yenilenme süresi ise yine 3 yıl olarak belirlenmiştir. Gözlüklerinizi yenilemeniz veya çerçevelerini değiştirmeniz gerektiği takdirde 3 yıldan önce yenisini almak pek mümkün değildir. Fakat gözdeki bozuklukta belirli bir oranda ilerleme olduğu takdirde istenildiği zaman gözlük ve cam değişikliği veya yeni bir gözlük alımı hakkı veriliyor. Böylelikle önemli bir durum karşısında göz hastalığına sahip kişilerin 3 yıl beklemesine gerek kalmıyor.

Okunmalı : Borç yüzünden hastanede muayene olamadım.

Gözlüğüm Kırıldı Devlet Desteğini Nereden Sorgulayabilirim?

Gözlük alırken devlet desteği almak istiyorsanız sigortalı bir çalışan olan her vatandaşın alabileceğini söylemiştik. Gerekli kontrollerden sonra kişi göz problemine göre gözlük alabilmektedir. Bu gözlükler içinde belirli devlet ödeneğini e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Gözlük camı veya gözlük çerçevesine göre az bir ödenek farkıyla destek sağlanmaktadır. Eğer göz hastalığında bir ilerleme olmadığı takdirde de yeni bir gözlük veya camların değişimi için 3 yıl beklenmesi gerekir. Ayrıca sigortalı düzenli çalışanlara belirli aralıklarla lens desteği de verilmektedir. Bu lensler yetişkin kişilerde 2 yılda bir, çocuklarda ise 6 ayda bir olacak şekilde destek verilmektedir.

Devlet Destekli Gözlük Yılda Kaç Kez Değiştirilir?

Bazı bilgiler ihtiyaç anında ortaya çıkar. Bu anda bir çok konuda bilgisel destek verebilecek ordan burdan siteleri gibi bloklar sizlerin en yakın dostu. Farklı mecralarda ilginiz olsa bile bu anlamda her türlü konuya değinen siteler de önemli ziyaretçiler çekiyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma