Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Sonsatir Sonsatir -
109 0

Daha çok para gönderim için kullanılan hesap numaraları bulunmakta zorluk çekilebiliyor. Elinizde bulunan hesap cüzdanı üzerinde net olarak iban ve banka hesap no yazıyor olsa da; bir bankamatiği olan kişi üzerindeki numaralardan yola çıkarak aradığını bulamıyor. Bu nedenle sorulan ve aranılan soru şu; hesap numarası nerede yazar?

Banka Hesap Numarası Nerede Yazar?

Tahsis edilen bankamatik kartları üzerinde bankadan bankaya değişen şekilde numaralar olsa da; aynı bankanın kartları üzerinde de değişen numaralar olabiliyor. Bazı bankalar kartın üzerine hesap numarasını ayrıntılı olarak yazarken bazı kartların üzerine yazmıyor. Bu durumda tüketicinin kafasını karıştıran hususlar arasında. Aslında her bankamatik kartının üzerinde öncelikle o kartın numarası bulunmaktadır. 4 haneli dört adet numara sizin kartınızın numarasıdır. Yani banka hesap numarası değildir. Bu nedenle kişiler para gönderiminde zorluk çekebilir.

Okunmalı : Garanti BBVA BAnkası Hesap Numarası Öğrenme

Hesap Numaraları Önemli

Bankacılık işlemlerinin doğru ve kayıt edilebilir bir şekilde hareket etmesine olanak sağlayan hesap numaraları banka şubeleri üzerinde kişilere özel verilen numaralardır. Bu numaralar sayesinde kişinin hesabına para girişi olur. Aksi takdirde göndermiş olduğunuz para kişiye ulaşmaz yada çok geç bir şekilde ulaşabilir. Bu nedenle yapılacak para transferlerinde hesap numaralarının sağlıklı yazılması gerekir. Özellikle internet bankacılığı üzerinden kendiniz para gönderecekseniz burada biraz daha şanslısınız. Çünkü yazdığınız numara yanlış olduğu zaman sistem uyarı verecektir. Aynı zamanda doğru yazıldığında da kontrol amaçlı olarak kişinin adı ve soyadının ilk iki harfi ekranda belirir. Bu sayede sizde doğru kişiye para gönderdiğinizden emin olursunuz.

Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir

Genel olarak bankamatik kartlarının önünde hesap numarası yazar. Bu numaranın önüne bankanızın şube kodu yazılmalıdır. Bu hesap numarası ile bankanın internet sitesinden iban numarası sorgulama sayfası sayesinde numaranız bulunabilir. Ancak bu numara yazmıyor ise karttan hesap numarasına ulaşmanız mümkün değildir.

Banka şubesinden Hesap Numarası Öğrenme

Kartın üzerinden hesap numarası yazmadığı için bu nedenle hesap numaranızı öğrenmenin bir yolu banka şubesi üzerinden olabilir. Bankanızın her hangi bir şubesine giderek TC kimlik kartınız ile birlikte hesap numaranızı öğrenme imkanınız bulunuyor.

Okunmalı. Vakıfbank Hesap Numarası Öğrenme

Müşteri Hizmetlerinden Hesap numarası Öğrenme

Bankanızın müşteri hizmetleri her türlü desteğe açık mecralardır. Bunun için bankanızın telefon numarasını aramanız yeterli olacaktır. Dijital sekreter ile karşılanmanın ardından ilgili numaralar sayesinde canlı destek alabilir ve hesabınız ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Hesap Cüzdanlarında Yazıyor

Geçmiş yıllarda bankalar kişilere hesap cüzdanı çıkartır ve yapılan tüm işlemler bu cüzdanlara kayıt edilirdi. Bu anlamda bir çok kişi hala bu sistemi sürdürüyor olsa da genel olarak geride kalmış bir alternatif yol. Ancak bu cüzdanların üzerinde banka hesap numarası, şube kodu ve iban numaraları ayrı ayrı yazılıyor. Bu sayede hesap numaranıza ulaşım sağlayabilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Hesap Numarası Öğrenme

En kolay yol olarak bankacılığın yeni adresi dijital bankacılık internet bankacılığı oldu. Zira buraya yapacağınız girişler sonrası hesap numarası paylaş butonu ile akıllı telefonlar üzerinden sosyal medya, whatshapp ve SMS yoluyla iban numarası paylaşma imkanlarına sahip olundu. Bu manada banka hesap no nerede yazar sorusunun cevabını daha net bir şekilde bulabilirsiniz.

IBAN Numarası Nerede Yazar?

Bir bankanın verdiği hesap numarasına oranla daha uzun olmasının nedeni içerisinde ülke kodu, kontrol basamakları, banka kodu ile rezerv alanı sonrası hesap numarasından ibaret olması. Bu anlamda iban numarası 26 haneden oluşuyor. Bu numara bankamatik kartlarının üzerinde bulunurken bazılarında olmaması soru işareti. Bu nedenle bu numarayı alabileceğiniz en uygun mecra internet bankacılığı ve ATM’ler.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma