Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gezi Rehberi
 4. »
 5. Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler

Aydin Duran Aydin Duran -
196 0
Kapadokya Gezilecek Yerler

Gizemleri, yaşanmışlıkları ve yaşanan aşkları ile kanlı savaşların adresi Kapadokya günümüzün en popüler gezi adresi olmaktadır. Anadolu’nun büyük bir bölümünü kapsayan bölge Aksaray Ihlara Vadisi ile başlarken doğuda Kayseri Soğanlı Vadisine kadar uzanmaktadır. Böylelikle bir dizi tarihe tanıklık eden Kapadokya gezilecek yerler ile tüm dünyanın radarında olan bir yerdir.

Kapadokya. Yazmakla, saymakla, anlatma bitmeyecek kadar güzelliklere sahip çok geniş bir yerdir. Öyle ki hepsi bir kenara gezmekle bitiremeyeceğiniz, aktivitelerine doyamayacağınız, manzaralarında kendinizi kaybedeceğiniz bir yer olmaktadır. Bu hali her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Aktiviteler başlı başına gezinizin en güzel ve hareketli zamanlarını oluşturmaktadır. Nitekim 2022 yılının ilk altı ayında sadece balonlarla gökyüzüne havalan 550 bin kişiden bahsetmek mümkündür. Bütçe açısından yüksek tutarlarda olmasına karşın vazgeçilemeyen aktivite sıcak hava balonu ile Kapadokya’nın eşsiz vadilerinde havalanmak arzularınızın ilk sırasında yer alır. Öyle ki uçan kişiler bu tadı aldıktan sonra tekrar uçmak istemektedir. Böylelikle her yıl buraya sadece aktiviteler için gelen gruplardan bahsetmek mümkündür. Bireysel açıdan geziler programınıza Kapadokya mutlaka alınması gereken bir destinasyondur.

Kapadokya Nasıl Oluştu?

Hiç şüphesiz Kapadokya’nın mimarı Hasan Dağı, Güllüdağ ve Erciyes Dağları diyebiliriz. Nedeni ise volkanik yanardağ olan bu üç dağın milyonlarca yıl püskürttüğü lavlar bölgenin oluşumunda kilit rolü üstlenmişlerdir. Yıllarca püsküren lavlar Kapadokya olarak adlandırılan bölgede yaklaşık 150 metre yüksekliğinde tüfler oluşturmuştur. Bu tüfler lavların külleri ile karışmıştır. Zira yağan yağmurlar ve fırtınalar sonrasında oluşan seller yumuşak zemini alıp götürürken kalan kısımlar peri bacalarıdır. Bunun yanında büyük vadiler oluşmuş ortasında ise sıralı peri bacaları ile Kapadokya’nın oluşumu binlerce yıl almıştır.

Volkanik yanardağların püskürtmüş olduğu lavlar bölgelere farklı açılardan düşmüştür. Böylelikle burada bulunan vadilerde oluşan peri bacalarının şekilleri farklılık göstermektedir. Bazı vadilerde uzun peri bacaları bulunurken, bazılarında ise daha kısaları kendisini göstermektedir. Böylelikle Kapadokya’da bulunan onlarca vadide farklı peri bacaları ortaya çıkmıştır.

Kapadokya Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezilecek Yerler

Peri Bacaları Yaşam Alanları Oldu

Tüfler yumuşak bir dokuya sahiptir. Bu sebeple burada yaşayan medeniyetler bu yumuşak dokunun kolay oyulduğunu ve şekillendirildiğini keşfetmiştir. Nitekim tüf oyulduktan sonra havayla karışması ile sertleşmektedir. Bu sebeple bölgede yaşayan medeniyetlerin yaşam alanlarını oluşturan evler ilk etapta oyma mağaralardan oluşmaktadır. Bununla birlikte bölgede yerleşim yerlerini imzalarını atan Hıristiyan toplulukları buralarda kiliseler, şapeller ve manastırlar yapmışlardır. Öyle ki bu dini yapılar vadilere ve peri bacalarına oyularak yapılmış mekanlardır. Bu sebeple Kapadokya gezinizde adım attığınız yerde dini bir yapı görmeniz mümkündür. Zira aileler bile rahatça dini vazifelerini yapabilmek için bulunduğu yere şapel yapma ihtiyacı duymuştur. Özellikle Hıristiyan âleminin dini olarak bütünleşmesi ve mayalanması burada olmuştur. Bu sayede büyüyen din bölgede rahat bir şekilde icra edilmesi açısından önemlidir.

Kapadokya’nın Hıristiyanlar Açısından Önemi

Hıristiyanlık normalinde Kudüs merkezli bir dindir. Ancak Anadolu toprakları başta olmak üzere özellikle Kapadokya açısından çok önemlidir. Nitekim Kudüs merkezinde Hıristiyan dinine mensup kişilere zulümler yapılmaktadır. Bununla birlikte özgür bir şekilde dinlerini ve ibadetlerini yapmaları engellenmektir ve sürekli saldırı altında kalmışlardır. 4. Yüzyıl itibariyle Kapadokya Hıristiyanlığın merkezi haline gelmiştir ve bu anlamda birçok Konsil için ev sahibi olmuştur.

Kapadokya Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Neden Kutsal?

Kapadokya’ya göç eden Hıristiyanlar burada kendilerine yaşam alanları oluşturmuştur. Bölge coğrafya açısından gizlenmeyi kolay olarak sunmuştur. Bu sebeple saldırılardan uzak olarak dinlerini yerine getirmişlerdir. Bununla birlikte bölgede kolay oyulan tüfler sayesinde yer altı şehirleri inşa edilmiştir. Kapadokya’da yaklaşık 400 yer altı şehrinden bahsetmek mümkündür. Ancak 200 kadarı bilinen şehirlerin birkaç tanesi gezilebiliyor olması bu anlamda sırlarından birini oluşturmaktadır. Öyle ki bu şehirlerin gizemi halen çözülememiş büyük hikâyelere sahiptir.

Hititler döneminde Roma İmparatorluğunun baskılarından kaçan, Kapadokya bölgesine yerleşen Hıristiyanlar Kapadokya’yı kendilerine büyük bir sığınak haline getirmişlerdir. Bu sebeple Kapadokya kendileri için kutsal olarak görülmektedir. Merkezi olarak görülmesi nedeniyle burada yüzlerce kilise, şapel ve manastır inşa edilmiştir. Böylelikle Kapadokya gezinizde adım attığınız yerde bir dini yapıyla karşılaşırsınız. Günümüzde birçoğu yıkılan bu kiliselerin halen ayakta kalanları özellikle Göreme Milli Parkı içerisindedir. Hatta bu kiliseler arasında en önemli husus fresklerdir. Freskleri ile ünlü Karanlık Kilise bu anlamda dünya markası haline gelmiştir.

Kapadokya Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Beldeleri

Çok geniş bir coğrafyanın şifrelerinin en yoğun olduğu Kapadokya beldeleri burada gezeceğiniz başlıca yerler olmaktadır. Beldeden kasıt Nevşehir iline bağlı ilçeler ve daha küçük yerleşim yerleri olmaktadır. Nevşehir özellikle Göreme, Ürgüp ve Avanos ile ön plana çıkmaktadır. Ancak daha küçük yerleşim yerleri, köyler, kasabalar gezinizin bütününü oluşturmaktadır. Bu sebeple Kapadokya gezinizdeki idari yapılar şunlardır.

 • Göreme
 • Ürgüp
 • Avanos
 • Uçhisar
 • Ortahisar

Nevşehir il merkezi ile ilçelerinin çevrelediği Kapadokya vadileri ile gezinizin kilit noktalarını oluşturmaktadır. Bu aşamada geniş bir tanımdan bahsedilecek olursa günlerce sürebilecek Kapadokya gezinizde başlıca listenizde bulunacak yerlerin tanımını şu şekilde sıralayabiliriz.

Kapadokya Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezilecek Yerler
 • Peri Bacaları
 • Kapadokya vadileri
 • Seyir Terasları
 • Özel ve Resmi Müzeler
 • Kiliseler
 • Seyir Terasları
 • Köyler
 • Yer altı Şehirleri

Kapadokya Aktiviteleri

Geniş anlamda kültürel bir gezi olmasının yanında özellikle aktiviteleri dünya markası olan Kapadokya buraya gelenlere müthiş fırsatlar vermektedir. Öyle ki buraya gelenlerin hayatında neredeyse bir kez yapacağı aktiviteler göz dolduran özelliklere sahiptir. Bu haliyle sadece aktiviteler için dahi binlerce kişi buraya akın etmektedir. Dört mevsim muhteşem eğlencelerin adresi olan Kapadokya aktiviteleri şunlardır.

 • Sıcak Hava Balonu İle Uçmak
 • ATV Turlarına katılmak
 • Jeep Safari Turları
 • At Turları
 • Deve Turları
 • Bisiklet Turları
 • Avanos Jet Boat Safari
 • Gondol Turu
 • Türk Geceleri Eğlenceleri
Kapadokya Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya gezilecek yerler açısından çok zengindir. Aktiviteler bu gezilere eşlik etmektedir. Öyle ki saatlik olduğu gibi haftalık turlar burada sizlerin geziler için ruhunuzu açmaktadır. Her geçen yıl artan bir ziyaretçi trafiğine sahip olması kültürel zenginliğinin yanında doğal güzellikleri ve eğlenceleri aktiviteleri olmaktadır.

Sıcak Hava Balonu İle Kapadokya Turu

Bölgesel açıdan en önemli aktivitenin balonla Kapadokya semalarında uçmak olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu anlamda dört mevsim balonla uçuşlara hava durumu uygun olduğu sürece izin verilmektedir. Özellikle hava muhalefeti ile birlikte uçamayan ziyaretçiler bir sonraki uçuş için kendisine yer bulmaya çalışmaktadır. Ancak bölgeye özellikle uçmak için gelen kişilerden bahsetmek mümkündür. Böylelikle balonla uçuşlarda merak edilen birçok husus bulunmaktadır. Bunların başında ise Kapadokya balon turu fiyatları gelmektedir.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları

 Bütçe açısından Türk ekonomisi şartlarına çok yüksek tutarlardan bahsetmek mümkündür. Öyle ki Euro ile ücret tahsili yapılmaktadır. Buna rağmen yer bulamayan turistlerin uçuş için beklediği buralarda görülmektedir. Kapadokya sıcak hava balonla uçma ücreti yaklaşık olarak 240 – 250 Euro olarak alınmaktadır. Balonların kapasitesi farklılık gözetir.

Kapadokya Balon Turu Ne Kadar Sürüyor?

Kapadokya’nın eşsiz vadilerini kuş bakışı izleme olanağı sağlayan balon turları standart sürelerle yapılmaktadır. Farklı bir talep olmadığı sürece sabahın erken saatinde başlayan balonla uçma fikri  yaklaşık 1 saat sürmektedir. En azından pazarlama esnasında süre böyle belirtilmektedir. Ancak uçuşlar 45 dakika kadar sürmektedir.

Kapadokya Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezilecek Yerler

Balonlara Kaç Kişi Binebiliyor?

Sıcak hava balonu ile Kapadokya semalarında uçmak isteyenler balonların sepetlerinde seyahat etmektedir. Sepetler ise dört bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerde ise en fazla 6 kişi uçabilmektedir. Böylelikle farklı bir balon olmadığı sürece standart balonlarla uçanların sayısı 24 kişidir. Bazı yerlerde bu rakam 28 kişi olarak yapılmaktadır.

Balonla Uçuş Saatleri

Sabahın erken saatinde uçuşlar öncesi anlaştığınız turizm firması sizi otelinizden almaktadır. Sonrasında balonların kalkacağı alana getirildiğiniz gibi uçuş sonrası yine otelinize bırakılırsınız. Balonla uçuş sonrası alkolsüz şaraplar ile uçuş kutlaması gerçekleştirilir. Aynı zamanda sizlere balonla uçtuğunuza dair sertifikalar verilmektedir.

Kapadokya Balon Uçuşları Nerelere Yapılıyor?

Vadilerin meydana getirdiği Kapadokya eşsiz bir tarih, manzara, peri bacaları ile sizlere muhteşem bir sunum vermektedir. Sabahın erken saati başlayan uçuşlar güneşin ilk ışıkları ile ahenkle dans eden vadilerin izlerini taşımaktadır. Bu anlamda özellikle Aşk Vadisi, Göreme Panoraması, Kızılçukur Vadisi, Uçhisar Kalesi ve Peri bacaları balonlarla uçuşların adresi olmaktadır.

Balonlar Ne Kadar Yükseğe Çıkıyor?

Kapadokya balon uçuşlarında merak edilen hususlardan bir diğeri de balonların ne kadar yükseldiğidir. Standart olarak balonlar 900 metre yükseğe kadar çıkmaktadır. Ancak güvenlik açısından bu miktar 600 metrede bırakılmaktadır. Aynı zamanda bazı vadilerde elinizi uzatsınız dokunacağınızı hissedeceğiniz kadar yakın olabilmektedir. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte burada 5 – 20 kilometrelik bir çapta yüzlerce balonu görebilirsiniz.

Balonlar Güvenli mi?

Kapadokya balonları ile uçmak bazı kişileri endişelendirebilir. Ancak güvenlik açısından gerekli adımlar sürekli atılmaktadır. Bununla birlikte kötü hava muhalefeti olması halinde uçuşlar iptal edilmektedir. Uçuşun iptali sabahın erken saati telefonunuza gelen SMS ile bildirilir. Burada kurallara uymak önemlidir. Zira katılımcılar balon pilotunun kuralları ile uyarılarına uyduğu sürece tehlikesi bulunmamaktadır.

Kapadokya Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya’da balonla uçuşların adresi Göreme’dir. Buradan kalkan balonlar her gün binlerce kişiye Kapadokya vadilerinin sunumunu vermektedir. Öyle ki balonda gün doğumunu izlemek burada eşsiz bir manzara oluşturmaktadır. Bu sebeple sizleri harika bir renk cümbüşü beklemektedir.

Kapadokya ATV Turları

Bölgesel açıdan coğrafi koşulları nedeniyle burada en iyi ulaşım araca 4*4 ATV’ler olmaktadır. Öyle ki bölge halkı burada standart ulaşım aracı olarak kullanmaktadır. Ancak bireysel olarak muhteşem bir heyecanın adresi olan ATV’ler turlar ile yapılmaktadır. Burada 1,2,3,4 saatlik ve talebe göre daha uzun turlar söz konusu olmaktadır. Bu süreye göre farklı ücretler söz konusudur. Ayrıca ATV turunun rotası önem kazanmaktadır. Böylelikle Kapadokya ATV turu fiyatları ne kadar olduğu merak edilmektedir.

ATV Turu Fiyatları

Turun bölgesi ve saatine göre farklı ücretler ile ATV turlarına katılım söz konusudur. Kapadokya ATV turu ücretleri Euro kuru ile alınmaktadır. Bu anlamda internet ile çevrimiçi tur satışı söz konusu olabilmektedir. Bölgede önemli yerlere en güzel saatlerde turlar düzenleyen firmalar farklı ücretler alabilmektedir. Bu aşamada Kapadokya ATV turları ve alınan ücretler yaklaşık olarak şu şekildedir.

 • 1 Saatlik Ürgüp ATV turu 45 Euro
 • 2 Saatlik Üç Güzeller Gün Doğumu ATV Turu 85 Euro
 • 1 Saatlik Üç Güzeller Gün Doğumu ATV Turu 60 Euro
 • 1 Saatlik Üç Güzellek Gün Batımı ATV Turu 85 Euro
 • 4 saatlik Göreme ATV Turu 100 Euro
 • 2 Saatlik Göreme ATV turu 60 Euro

ATV Turları Güvenli mi?

Ehliyetiniz olmasa dahi kullanabilme olanağına sahip olduğunuz ATV turları Kapadokya için oldukça güvenlidir. Tur öncesi araç seçimi yapılmaktadır. Kullanım için yaş 12 azami olarak belirlenmiştir. Arka koltukta oturanların ise en az 9 yaşında olması gerekmektedir. Ancak 18 yaş altı kişiler ebeveynlerinin izni olması gerekir. Tur boyunca sizlere profesyonel rehberler eşlik etmektedir. Bunun yanında tur öncesi araca uyum turları yapılmaktadır. Gereken kurallar ve tedbirler alınmıştır. Bu sebeple Kapadokya ATV turlarının güvenliğinden bahsetmek mümkündür.

Dört mevsim yağmurlu havalarda, karlı havalarda ve suda çamurda tur yapma olanağı veren ATV’ler güçlü motorlara sahiptir. Bu sebeple her mevsim yapılabilmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma