Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Hangi Kuryeler Tarafından Getirilir?

Kredi Kartı Hangi Kuryeler Tarafından Getirilir?

Aydin Duran Aydin Duran -
403 0

Kredi kartı başvurusu ile birlikte süreç başvurunun onayı, kartın basımı ve size teslimine kadar işler. Bu aşamada kart sahibi kredi kartı hangi kuryeler tarafından getirilir sorusuna yanıt aramaktadır.

Kredi kartı kaç günde gelir sorusu birçok kişi için merak konusudur. Kredi kartı başvurusu  gerçekleştirildikten sonra, başvurunuz onaylanırsa kredi kartınız adresinize ya da şubenize gönderilir. Bu gönderim süreleri çeşitli nedenlerle uzayabildiği gibi, kartın hemen ulaşması da gerçekleşebilir.

Kredi kartı, günümüzde vazgeçilmez olarak kullanılan araçlardan biridir. Sürekli nakit para taşımak zordur. Kredi kartı sayesinde, nakit taşımaksızın her işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik kredi kartları sunduğu taksit imkanlarıyla, ödemelerinizi aylara bölmeniz de mümkündür. Kredi kartınız iş yerleriyle anlaşmalı olarak çalışıyorsa, taksit seçenekleri vade farkı yansımayacaktır. Bazı kredi kartları, harcama yaparken puan kazanma özelliği de sunar. Bu sayede, bankanızla anlaşmalı iş yerlerinde, kazandığınız puanları harcayarak ücretsiz alışveriş yapmanız mümkündür.

Kredi kartı başvuru işleminin onaylanmasıyla, kredi kartı resmi ve kişisel bilgiler işlenerek oluşturulur. Kredi kartınızın hazırlanması ve size ulaşması 1-2 haftayı bulabilmektedir. Bu süre içerisinde hem kurye işlemleri hem de bankanın kredi kartınızı hazırlama işlemi yapılır. Kurye telefon numaraları da bu noktada merak edilmektedir. Bazen kartların adresinize ulaşma süresi size söylenen de daha uzun sürebilir. Böyle durumlarda müşteriler kartın ne zaman ulaşacağını merak eder ve kartı taşımaya yetkili kuryeyle iletişime geçmek ister. Her bankanın çalıştığı kurye şirketi farklılık gösterebilir. Hangi bankanın hangi kuryeyle çalıştığını öğrenerek iletişim kurabilirsiniz.

Kredi Kartı Hangi Kuryeler Tarafından Getirilir?
Kredi Kartı Hangi Kuryeler Tarafından Getirilir?

Kredi Kartı Başvurusundan Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Kredi kartı başvuruları, şubeden, internetten, telefondan ve SMS üzerinden gerçekleştirilebilir. Kredi kartı başvurusu yapıldıktan sonra, banka yetkilileri size dair birtakım incelemelerde bulunurlar. Bu incelemeler sonucunda kredi kartı başvurunuz onaylanırsa, kredi kartı alabilirsiniz. Bu inceleme içerisinde banka birçok kritere dikkat eder. Bu kriterler:

  1. Kredi notu
  2. Hesap hareketleri
  3. Borç dökümleri
  4. Daha önceden hakkında yasal takip başlatılıp başlatılmadığı
  5. Bu yasal takipler sonucu borcun ödenip ödenmediği

Bu listedeki kriterler bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Ancak hemen hemen tüm bankalar bu kriterlere uygunluğunuzu inceler. Bazı bankaların kredi kartı verme politikası katıyken, bazıları ise çok daha kolay kredi kartı verebilmektedir.

Bu aşamadan sonra, kredi kartı başvurunuzun sonucunu beklemeniz gerekir. Bu bekleyiş size uzun gelirse, kredi kartı başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Her bankanın kendine özgü sorgulama yolları bulunur. Genel olarak bu yollar, SMS, şube, internet ve telefon üzerinden gerçekleştirilir. Tüm bankalarda bu özellikler bulunmaz. Sorgulama ve başvuru yapma kriterleri bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Başvurusu Onaylanan Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra, başvurunuz onaylanırsa banka tarafından bilgilendirilirsiniz. Bu bilgilendirme sırasında kartınızı nereye istediğiniz de sorulur. Şubeye teslim seçeneğini tercih edebileceğiniz gibi adrese teslim tercihini de kullanabilirsiniz. Bankalar müşterilerinin güvenliğine önem vermektedir. Şubeye teslim kredi kartı tercihini seçtiğinizde, kartınız şubeye geldiğinde bankanız size haber verecektir. Şubeye giderek kimlik ibrazı ve imza ile kartınızı alabilirsiniz. Adrese teslim seçeneğini seçtiyseniz, bankalar özel kurye şirketleriyle anlaşır. Bu şekilde kartınız güvenle adresinize ulaştırılır. Kartınız belirtilen adrese geldiğinde, kartı alacak kişi siz olmalısınız.

Kredi Kartı Hangi Kuryeler Tarafından Getirilir?
Kredi Kartı Hangi Kuryeler Tarafından Getirilir?

Kurye şirketinin görevlileri, banka kartlarını kimlik ibrazı ve imza yoluyla teslim eder. Bu sayede güvenliğiniz korunmuş olur. Eğer ki, kurye adresinize geldiğinde kartı size teslim edemezse, kartınız şubeye geri döner. Şubede en fazla 15 gün kalabilir. Kartınızın şubeye geldiği bilgisi de tarafınıza ulaşır. 15 gün içerisinde kartınızı almazsanız, kartınız imha edilir. Bu işlem tamamıyla güvenliğiniz için gerçekleştirilir. Kartınızın imhası gerçekleştiğinde tekrardan kredi kartı başvurusu yapmanıza gerek kalmaz. Kartınızı tekrar talep ederseniz, işleminiz yenilenecektir.

Kredi Kartım Hangi Kuryede?

Bankalara yapacağınız kredi kartı başvurunuzun onaylanması durumunda, bankalar size her aşamayı bilgilendiren mesajlar gönderecektir. Bu mesaj içerisinde kartınızın size ne zaman geleceği ve hangi kurye ile geleceği de yer alır. Kredi kartı başvurusu gerçekleştiren kişilerin en çok arama yaptığı konulardan biri de kuryelerin telefon numaralarının ne olduğudur. Bankalar kredi kartlarının teslimi için kargo şirketlerini kullanmazlar. Bunun sebebi size gönderilecek kredi kartının güvenlikli olarak size ulaştırılmak istenmesidir.

Bankalar size gönderdiği bilgilendirme mesajında, kurye şirketinin ismini ve numarasını da gönderecektir. Kurye bilgilerini dikkatle takip ederseniz, iletişim açısından bir sorun yaşamazsınız. Her bankanın anlaşmalı olduğu özel kurye şirketi farklılık göstermektedir. Bankanızın hangi kurye şirketiyle çalıştığını, şubenizden, internet sitesinden ve müşteri hizmetlerinden öğrenmeniz mümkündür. Bu bilgilere ulaşmanız oldukça kolaydır.

Kredi Kartı Hangi Kuryeler Tarafından Getirilir?
Kredi Kartı Hangi Kuryeler Tarafından Getirilir?

Bankaların kredi kartlarını teslimat süresi de oturduğunuz yerin merkezi olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak en geç 15 gün içerisinde kredi kartınız elinize ulaşmış olur. Merkezi bir yerde oturuyorsanız, kartınız size 2 gün içerisinde ulaşabileceği gibi, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde oturuyorsanız kartınız size 15.gün de ulaşabilmektedir. Bankalar, kartın size ulaşımın 15 günden fazla olabileceği hallerde size uyarı yapar. Kartınız yerleşim yeri ve benzeri sebeplerle 30 günde ulaşabilir gibi bilgilendirme mesajları gönderebilir. Bu tip durumlar, kurye taşımacılıkta yaşanan yoğunluktan olabileceği gibi, uzak bir yerde oturmanızdan da olabilir.

Kredi kartı tesliminde merak edilen bir diğer durum ise adres değişikliği halinde ne yapılacağıdır. Eğer ki kredi kartınızın size teslim edilme aşamasında adres değişikliği yaşarsanız ya da belirttiğiniz adresten başka adrese kartın gönderilmesini isterseniz, bu isteğinizi banka görevlilerini bildirmeniz yeterli olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma