Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerek?

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerek?

Aydin Duran Aydin Duran -
297 0

Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmemiz gerek? Günlük hayatımızda artık nakit para taşımak yerine tamamen kredi kartı ya da banka kartı kullanmaya başladık. Nakit taşımanın yarattığı hırsızlık korkusu ya da ağırlık yerine bankacılık sistemi sizin güvenliğinizi de garanti altına alır. Gelin kredi kartı kullanımında oluşabilecek avantajlara ve dezavantajlara göz atalım.

Kredi kartı kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, birçok kullanıcı tarafından halen daha bilinmeden eyleme dökülen davranışları barındırabilir. Örneğin Türkiye’de aktif olarak kullanılan 64 milyon kredi kartı bulunmaktadır (2017 Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre). Ülkemizde yaşayan on sekiz yaşını aşkın her dört kişiden üçünün hayatının bir döneminde kredi kartı kullandığı ya da kullanmaya devam ettiği ortaya çıkıyor. Eğer siz de kredi kartı kullanıyorsanız ya da kullanmaya başlayacaksanız, sitemiz içerisinde yer alan banka ve finans başlıklı yazılarımızdan faydalanabilirsiniz. Ayrıca kredi kartı nasıl kullanılır sorusunu hep birlikte yanıtlamaya çalışacağız.

Kredi Kartı Mağduriyeti Nedir

Kredi kartı kullanımının bu kadar artmasıyla birlikte aslında toplumumuzun kart kullanımı noktasında ne kadar bilinçsiz olduğu ortaya çıkmıştır. Ülkemizde kart sahibi olan her dört kişiden ikisinin kart borcu yüzünden problem yaşadığı bilinmektedir. Eğer siz de kredi ya da kredi kartı kullanımıyla ilgili problem yaşıyorsanız sizlere finans bilinci oluşturarak, aylık takvimde plan yapmanızı tavsiye ederiz. Kredi kartı dolandırıcılığı da maalesef ülkemizde irtifa kazanan suç türlerinden birisi olmaya başlamıştır. Tüm bu durumlara karşı kendinizi savunmak istiyorsanız, incelememize başlayalım.

  • İlk olarak kredi kartı kullanırken hesap kesim tarihinizin doğru zaman aralığında olduğundan emin olun. Eğer hesap kesim tarihiniz ayın ortasında ve maaş gününüz ayın başındaysa bu size finansal anlamda bir kriz yaşatabilir. İki haftalık süreç içerisinde hem nakit hem de kredi kartı kullanmaya itilebilir ve sonucunda asgari ödeme yaparak borcunuzu sarkıtarak bir sonraki ay da daha büyük bir borç ödemek zorunda kalabilirsiniz.
  • Kredi kartı kullanarak alışveriş yaptığınızda ilk düşünmeniz gereken şey, gerçekten ihtiyacınız olup olmadığıdır. Bankaların kullanıcılarına sunduğu taksit imkanı, bonuslar ve ödeme rahatlığıyla müşterilerine ihtiyaçları olmayan lüks tüketim öğelerini satın alma noktasında cesaret vermektedirler. Gelirinizi asgari olarak düşünelim ve kendinize 500 Türk Lirası tutarında bir alışveriş yapmak istediğinizi varsayalım. Bu alışverişiniz için düşündüğünüz bütün eşyaların fotoğrafını çekin ve bir gün bekleyin. Ertesi gün tekrar düşündüğünüzde yine ihtiyaç hissederseniz satın alma yolunda ilerleyin.
  • Bankalar sizin dostunuz değildir. Bankaların sahip olduğu imkanlar ve müşterilerine sundukları bonuslar sadece sizden daha çok para kazanarak sizin emeğinizi sömürmek üzerine kurulmuştur. Bankacılık sisteminin fayda sağladığı durumlar maalesef ülkemizde çok nadir gözükmektedir. Eğer bilinçli bir kullanıcı olmayı başarırsanız sistemi lehinize çevirmeniz mümkündür. Ancak ülkemizde her iki kullanıcıdan birisi maalesef kredi kartı mağdurudur.

Kredi Kartı Çıkartırken İstenilen Belgeler

Kredi kartı kullanımın sağladığı avantajlar gibi dezavantajlar da mevcut. Bunlardan en önemlisi, psikolojik anlamda size sağladığı gücün aslında var olmadığı gerçeğidir. Örneğin aldığınız maaş aylık 2.000 Türk Lirası. Bankalar sizin başınıza gelebilecek olağanüstü durumları öngörerek (sözde) sizin için limiti 4.000 Türk Lirası olarak belirler. Bir insan olarak gördüğümüz, duyduğumuz ya da hissettiğimiz şeylerden zevk almaya karşı duyusal anlamda bir zayıflığımız mevcuttur. Bu limitin sağladığı güç ile normalde ihtiyacımız olmayan ya da şu an almaya müsait olmadığımız alışverişleri yapabiliriz. Daha fazla finans ve bankacılık yazılasına sitemizden ulaşabileceğiniz gibi, bizlere mail yoluyla ya da yorum yaparak bireysel deneyimlerinizi de paylaşabilirsiniz. Kredi Kartı kullanırken nelere dikkat etmemiz gerek konusunu hep birlikte incelemeye çalıştık.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma