Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Kredi Kartından Havale ve EFT Yapmak İstiyorum

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapmak İstiyorum

Aydin Duran Aydin Duran -
187 0

Güncel rakamlara bakıldığında kredi kartı sayısı Türkiye nüfusunu geçti diyebiliriz. Bu aşamada kullanmayan kimse neredeyse kalmadı denilebilir. Ödeme aracı olarak kullanıyor olsak ta; kredi kartından havale ve EFT yapma imkanımız da bulunuyor. Yani kart limitiniz doğrultusunda havale yöntemi ile para göndermesi yapabiliyorsunuz.

Kredi Kartından EFT – Havale Yapılır mı?

Para göndermek istiyorsanız önünüzde bu aşamada onlarca alternatif yol çıkar. Ancak nakit paranız yoksa gönderebilmenizin diğer bir yolu harcamalarda para yerine kullandığımız kredi kartlarıdır. Bu kartlar sayesinde istediğimiz kişiye dilediğiniz miktar para limitiniz yettiği kadar gönderme imkanınız bulunur. Para gönderimine adını veren havale ve EFT bankalar ve alternatif bankacılık aracılarıyla yapılabilirken günümüzde bu konuya adını yazdıran marketlerde bulunuyor. ŞOK para gönder işlemi de bunlardan bir tanesi.  Efendim öncelik olarak kredi kartınız ve bu kartınızda limitiniz olması gerekiyor. Bunun yanında internet bankacılığını kullanmanız yada bankanızın bir ATM’sini aracı olarak seçmeniz yeterlidir. Bu aşamadan sonra para gönderme menüsü içerisinden göndereceğiniz kişinin hesap bilgileri ve diğer bilgilerini girdikten sonra para gönderme seçeneği olarak kredi kartını seçmeniz yeterli olacaktır.

Havale ve EFT Arasındaki Farkı Anlamak

Havale işlemi aynı bankanın hesapları üzerine gönderdiğiniz para aktarımıdır. Yani A bankasının kredi kartı ile A bankası hesaplarına göndermeniz havale ile gerçekleştirilir. Ancak A bankasının kredi kartı ile B bankasının hesabına para göndermek isterseniz burada EFT yapılması gerekir. Bu aşamada EFT saatleri içerisinde gerçekleşen bir hizmet. Ancak havale işlemi yaparsanız 7-24 paranız karşı hesaba geçer ve anında çekme imkanları bulabilirsiniz. EFT havaleye nazaran daha masraflı bir seçenek. Para aktarma işlemi öncesi fikir edinebilmek adına Halkbank EFT saatleri ve ücretleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartından Havale Yapmak

Bu işlem kartınızın bankası arasında şubeler arasında gerçekleştirilecektir. Bu hizmeti alabilmeniz için İnternet yada Mobil bankacılıktan giriş yapın, para gönderme menüsünü seçin, buradan havale yöntemini seçtikten sonra para göndereceğiniz hesabın iban numarasını girin, hesabın adı soyadını girin, para göndereceğiniz miktarı yazın ve para göndereceğiniz hesap seçiminde kredi kartını seçerek onaya gönderin. Paranız bu aşamada karttan havale olarak karşı hesaba geçecektir. Bankamatikten yapmak isterseniz kredi kartı ile ATM girişi sağladıktan sonra para transferi menüsünden yine ilgili bilgileri girmeniz yeterli oluyor. Burada genel olarak hesap seçimi olmaz çünkü kredi kartından giriş yapmış oluyorsunuz. Yani ATM’den havale seçenekler arasında bulunuyor.

Kredi Kartından EFT Yapmak

Bu hizmeti alabilmeniz için bankanızın EFT saatleri içerisinde yapmak mantıklı. Zira bu saatler dışında sadece talimat alınır ve ilk mesai saati içerisinde para aktarımı gerçekleşir. Yine internet ve mobil bankacılığa girdikten sonra buradan ilgili bilgilerin girişini yapın ve karttan EFT için kredi kartını seçin. Kartınızda limitiniz olduğu takdirde para gönderiminiz karttan EFT olarak hesabınız ayrıntılarına kayda girer. Yine bankamatikten EFT yapmanız için bankanızın ATM sini kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma