Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Kredi Sicili Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kredi Sicili Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım?

Aydin Duran Aydin Duran -
164 0

Ödeyebileceğimizi düşünerek almış olduğumuz kredilerin ve kredi kartı borçlarının zaman içerisinde ödeyemez durumuna gelmemiz ile kara liste diye tabir edilen kredi yasaklısı konumuna geliyoruz. Bu aşamayı kimse istemese de hayatın verdiği zorluklar diyelim mutlaka karşımıza gelebiliyor. Bu denli listeye giren kişiler kredi sicili kötü olmasından dolayı bankalardan uzun bir süre kredi ürünü alamaz hale gelir. Bu noktadan itibaren kredi sicili temizlenmesi gerekir ki kişilerde istedikleri desteği görebilsin. Yasaklı durumuna gelenlerin nakit ihtiyacı olduğunda karşılaştıkları kredi sicili ve kara listeden çıkmak için ne yapmaları gerektiği araştırmalar içerisinde. Kişi banka kredisi alabilmek için sicilini nasıl temizler, kara listeden nasıl çıkar? Sizlere birkaç fikir vermek istedik.

Kredi Sicil Bilgileri Nerede ve Neler Tutuluyor?

Bankalarda yapılan alışverişler ile ödemesi yapılmayan tüketici bilgileri yani kredi sicil bilgisi Türkiye Bankalar birliği Risk merkezinde ve dolayısıyla kredi kayıt bürosunda tutulur. Bu bilgiler dışında ayrıca tabi bankalarda kendi veri havuzunu çoktan oluşturmuş durumda. TBB veri havuzunun oluşmasında ülkedeki tüm bankalar ve finans kuruluşlarının desteği bulunur. Nitekim kişi hangi bankadan ne almış, ne kadar ödemiş, hangi tarihlerde ödemiş, gününü geçirmiş mi? Bu gibi tüm işlem bilgilerine ulaşmakta mümkün. Böylesine büyük bir veri havuzuna sahip veri tabanından kişilerinde rapor alması ve bilgilendirilmesi mümkün. Zira bu durum da ticarete bağlandı ve artık gelir kapısı haline geldi. Yani sizlerde ücreti dahilinde kredi notu ve raporlarınıza ayrıntılı bir şekilde ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Kredi sicil affı kategorimizde tüm ayrıntılara ulaşım sağlayabilirsiniz.

Risk Merkezi ve Kredi Notu Verileri

 Kişilerin risk bilgileri ve diğer hususlar son beş yılı kapsıyor nitelikte olsa da bankalar bu durumu daha uzun süre ile tutabiliyor. Bunun nedeni ticari olarak gelecekteki hareketlerine yön vermek. Kendi adınıza kredi sicili kara listeden çıkmak için TBB risk merkezi müşteri hizmetleri aranarak bilgi alınabilir. Risk merkezinin telefon numarası 444 99 69 ve dilendiğinde de internet sitesi olan www.riskmerkezi.org.tr adresinden ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Her ne kadar kara liste tabiri bulunsa da aslında böyle bir durum yoktur. Kişinin kendi bilgileri ve yasaklı olup olmadığı gibi hususlara ulaşım sağlanır. Bankalar ürün hizmeti vermeden önce kişinin bilgilerine ulaşarak bir referans alır ve kişiye kredi verip vermeyeceği konusunda bir tavır takınır. Kişi almış olduğu borçları zamanında ödüyorsa ve ödüyorsa kredi notu yüksektir ve kredi bilitesi de yüksek olduğu için istediği borç paraları bankalardan alabilir. Ancak kredi sicili ile kötü bir sicile sahipse bu durum tam aksi olabilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Aslında burada kredi sicilinizi temizleyerek kara listeden çıkmanın iki yolu vardır. Birincisi kredi borçlarınızı ödeyerek beş yıl gibi bir süre beklemek ve sonrasında notunuzu artırarak kredi çekebilmektir. Doğal olanı budur.. Diğer yolu ise devletin bu tür kişilere sağladığı bir kredi sicil affı ile bankalardan ürün alabilmenin yolunun açılmasıdır. Nitekim en son sicil affı da 2017 yılında çıkarılmıştı.

Kredi sicili kara listeden çıkmak için yapmanız gereken husus bankalara olan borçlarınızı kapatmak ve gerekli zamanın geçmesini beklemektir. Bunun dışında sicil temizlenmesi için dilekçe yazmak, başvuru yapmak ya da diğer hususlarda bir hazırlık yapmak gerekli değildir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma