Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Kredili Mevduat Hesabına (KMH)  İcra Gelir mi?

Kredili Mevduat Hesabına (KMH)  İcra Gelir mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
170 0

Kredili mevduat hesabı bankalarca hesabınıza tanımlanan ek paralardan ibaret olan kredi ürünlerinden birisi. Burada maaşınıza göre ve sizin talebinize göre belli limitlerde belirlenen KMH özellikle maaşını şubesinden alan bankalarca müşterilerine sunulan bir hizmet. Bunun dışında talep halinde de bu hizmeti alabiliyorsunuz. Tüm banka borçlarında olduğu gibi dönemsel olarak kullandığınız ek hesabınızdaki paranın da geri ödemesini yapmanız gerekir. Bu ödemeyi yapmadığınız takdirde bankalarda mevcut alacaklarını tahsil edebilmek için atabilecekleri adımlara başvurur. Bu adımlardan bir tanesi de icra ve haciz olabiliyor. Bu anlamda ödenmeyen kredili mevduat hesabına icra söz konusu olabilir.

Ödenmeyen KMH Hesabına İcra

KMH hesabı kullanan tüketiciler için ödeme aralığı alınan maaşın tarihine göre uyarlanıyor. Örneğin her ayın birinde maaş alıyorsanız ayın beşine kadar, 15 nde maaş alıyorsanız ise ayın 20 sine kadar mevcut ek hesabınıza para girişi olması gerekir. Burada bankalar genel olarak 1500-2000 seviyesinde bir kredi limiti belirliyor. Fakat maaşını almadığınız bir bankadaysa bu limit 5 bin liraya kadar çıkıyor. Bu limitin yüksekliği zaman zaman para ihtiyacı olunduğunda harcama ile sonlanıyor ve maaşınızdan geriye para kalmıyor. Bu durumda yatırmış olduğunuz ek hesaptan yine para çekimi yaparak harcama yapıyorsunuz ve ödeyeceğiniz faiz ile yine aynı hususlar tekerrür ediyor. Bu durumda yapmanız gereken ek hesap borcunun hepsini kapatmak ve harcama yoluna gitmemek oluyor.

KMH Hesabı İsimleri

Bankaların sunmuş olduğu KMH farklı isimler altında hizmete sunulmuş durumda. Kafa karışıklığına meydan vermemesi adına örneğin Yapı Kredi Bankasının KMH’ı Esnek Hesap, Denizbank için Kurtaran Hesap, Garanti Bankası için Avans hesap adı verilmişken Akbank için ise Artı para ile karşımıza çıkıyor. Fakat bunların hepsinin genel adı yine kredili mevduat hesabı oluyor.

KMH borcu ve ödenmemesi ile ilgili olarak tüm hususlar bir tüketici yada konut kredisinde olduğu gibi işler. Yani normal bir krediden farkı yoktur. Bu nedenle size belirtilen süreler içerisinde borcunuzu ödeme yapmanız gerekir. Hepsini yapamasanız dahi bir miktar ödeme yapmanız sizi yasal takip başlangıcından koruyacaktır.

Tüketici kredilerinde başınıza gelebilecek yasal takip olayları ile ilgili olarak hazırlamış olduğumuz icra ve haciz başlatılması, sonuçlandırılması başlıklı yazımızı okumalısınız.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma