Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Finansal Sorunlar
 4. »
 5. Öğrencilere Hemen Para Yardımı Yapan Yerler

Öğrencilere Hemen Para Yardımı Yapan Yerler

Aydin Duran Aydin Duran -
315 0

Maddi açıdan desteğe ihtiyacı olan öğrencilerin eğitimini tamamlaması için para yardımı yapan yerler hakkında arayışı geçiyor. Amaç burs gibi eğitim yardımı alarak ihtiyaçlarını gidermek. Öğrenci olarak ekonomik daralma bir çok açıdan sorun teşkil ediyor. Bu sorunları ortadan kaldırmak için maddi destek aramak mantıklı adımlardan bir tanesi. Konu öğrenci yardımı olunca ilk aşamada devletin vermiş olduğu eğitim yardımları akla geliyor. Fakat bir çok kişi bu yardımların nasıl yapıldığını, nereden yapıldığını dahi bilmiyor. Öğrenciyim para yardımına ihtiyacım var diyenlerdenseniz makalemize kulak verin. Belki tüm ihtiyacınızı karşılayacak yardımlar alamayabilirsiniz ancak bir yerlerden başlamakta fayda var.

Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı Yardımları (Devlet Yardımları)

Ülkemizde para yardımlarının ilk adresi nakdi yardım olarak adı geçen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıdır. Bu vakıflar Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak il ve ilçelerde kurulmuştur. Özellikle ilçe Kaymakamlıkları bünyesinde faaliyet gösteren SYDV Kaymakam başkanlığında yürütülen bir mütevelli heyetince incelenip sizlere yardımın yolunu açıyor. Sosyal devlet anlayışı ihtiyacı olan vatandaşa her türlü yardımın yapılması anlamına geliyor ki devlette bu anlamda gerekli tüm adımları atma yoluna gidiyor. Yıllardır vatandaşın her sesine kulak veren devlet bu anlamda vatandaşın elini de boş çevirmiyor. Bazı durumlar dışında.

SYDV sizin talebiniz doğrultusunda yardım başvurusunu sistemine kayıt eder. Bu anlamda son dönemde oluşan virüs salgını neticesinde yardım başvurusunu telefondan, e-devlet üzerinden, SMS ve whatshapp hattı sayesinde yapabilir hale geldi. Eskiden fiziken gidip dosya açtırdığınız vakıflar bu aşamada vatandaşa her türlü başvuruyu alıp incelemek için gerekli adımların atılmasına neden oldu.  Nedeni ise hem virüs salgınından vatandaşı korumak  hem de ihtiyacı olan vatandaşa her türlü ulaşma imkanının olması. Bu nedenle öğrenci olarak para ihtiyacınızı karşılamak için yardım alma adına ikametinizin bulunduğu SYDV na başvuru yapmanız önemli. Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası incelenmesi gereken bir mevzu.

Vakıflar aldıkları başvuruları önce sistemler üzerinde SGK kaydının olup olmadığı, hane halkının aylık geliri, yine hane halkının üzerine mal varlığı, taşınmazlar, araçlar gibi hususlar araştırılıyor. Burada yardıma muhtaç olunabilmesi adına dikkate alınan bir muhtaçlık sınırı söz konusu. Bu sınırın üstünde hane geliri olunca devlet yardımı yapılmıyor. Devletin nakdi yardım yapabilmesi için bazı şartların taşınıyor olması gerekiyor. Muhtaçlık sınırı asgari ücretin üçte biridir. Yani her asgari ücret yenilendiğinde bu sınırda artış gösteriyor. Güncel limit 833 lira. Bu rakam her Ocak ay’ında yenileniyor.

Devlet Öğrenciye Ne Kadar Yardım Yapıyor?

Aslında burada devletin öğrenciye yaptığı nakdi yardımın tanımı metaryel yardımıdır. Yani öğrencinin ihtiyacı olan materyallerin alınması için verilmektedir. Burada verilen tutarlarda aslında herkesin beklediği gibi yüksek rakamlardan ibaret değil. İlkokulda eğitim gören erkek öğrenciye 45 Lira kız öğrenciye ise 50 Lira yardım yapılıyor. Bu durum ortaöğretim öğrencisi için erkeklere 55 TL kızlara ise 75 Lira olarak belirlenmiş. Yapılan eğitim materyali yardımı 9 ay süre ile veriliyor ve iki ayda bir yatırılıyor. Yatan ücret ise PTT şubeleri üzerinden alınıyor.

 • İlkokul Öğrencisi Erkek 45 Lira Kız 50 Lira
 • Ortaokul Öğrencisi Erkek 55 TL Kız 75 TL

Öğrenciye para yardımı vakıflarca sadece bundan ibaret değil. Eğitimi sırasında öğrencinin ihtiyacı olan başka nedenler kişiye para yardımı yapılmasını önüne geçmez. Burada yapacağınız başvuru ile Mütevelli Heyeti başvurunuzun nedenini ve diğer hususları inceleme fırsatı bulur. Bu sayede ihtiyacın olduğu görüldüğü için bu öğrenciye üç ayda bir belli miktarlarda para yardımı yapılabilir. Burada en üst limit 750 Liradır. Yani üç ayda bir 750 lira yardım alabilmeniz mümkün. Bu nedenle paraya ihtiyacı olan öğrencilerin Kaymakamlık vakfından yardım başvurusu yapması önemlidir.

Yapılan yardımlar küçümsenecek rakamlardan ibaret değil. Nedeni ise Türkiye’de 81 il üzerinden para yardımı yapılan öğrenci sayısı yaklaşık 2,5 milyon kişi. Bu aşamada 9 ay süre ile bu öğrencilere dağıtılan para yardımı bütçe için önemli bir tutar.

Okunmalı : Devlet Para Yardımını Nasıl Yapıyor?

Para Yardımında Bulunan Vakıflar Kuruluşlar

Devletin kurumları eliyle yaptığı yardımların sayısı elbette azımsanmayacak kadar büyük bir kitleye ulaşıyor. Fakat burada öğrenciye para yardımı yapmayı amaç edinmiş Türkiye’de onlarca vakıf, kuruluş var. Bunlarında da ötesinde milyonlarca öğrenciye yardım yapan kişiler hayırseverler bulunuyor. Yani öğrenciyseniz araştırmacı olmalısınız ve sizin için önemli olan hususları da araştırmalısınız.  Burada sizlere aylık düzenli olarak yardım yapabilecek hayırsever kuruluş gibi bir çok mecraya ulaşmanız mümkün. Bazı vakıflar yılın belli zamanlarında özellikle okul kayıtlarının olduğu dönemde yardım başvurusunu alıyor. Bir çoğu fiziken başvuruları kabul etse de günümüzde hemen hemen hepsi internet üzerinden başvuruları alıp incelemeye çalışıyor. Burada yılda bir kez yapılan yardımlar söz konusu iken aylık düzenli yapılan yardımlarda bulunuyor. Vakıflar hayırseverlerden topladığı para yardımlarını kendi bünyesinde öğrencilere eğitimini alabilmesi için dağıtıyor.

Okunmalı : Fakir Aileler Devlet Yardımını Nasıl Alıyor?

Öğrenciye Belediyelerden Para Yardımı Olur mu?

Devletin yaptığı yardımlardan bir tanesi de Belediyelerin vermiş olduğu para ve diğer yardımları kapsayan desteklerdir. Belediyeler aylık düzenli yardım yapmaktan kaçınsa da özellikle öğrencilerin üniversiteyi kazanmasının ardından okul kayıtları döneminde kayıt yardımı yapmaktadır. Bu anlamda bir çok il ve ilçe belediyelerinin yaptığı nakdi yardımlar söz konusu.  Kaymakamlık Vakfında olduğu gibi Belediyelerinde yardım başvurusunu aldıkları birim vardır. Bu birimler  yapılan başvuruları inceleme yoluna gidiyor ve gerekli gördüğü şekliyle yardım yapmaya çalışıyor. İkametinizin olmadığı bir belediyeye başvurmanız halinde başvurunuz reddediliyor. Bunun nedeni gayet açık. Aslında siyasi bir hüviyeti olan Belediyeler kendi sınırlarında ikamet eden kişi ve öğrencilere para yardımı yapmaya çalışıyor. Öğrenci olarak okul kaydı öncesi ve sonrasında devam eden sınıflarınız açısından para yardımı almak için başvuru yapabileceğiniz alternatifleriniz arasında Belediyelerin gücünden ve varlığından yararlanma yoluna gidebilirsiniz.

Para Yardımı

Öğrencilere Para Yardımını Kimler Yapar?

Burada belli bir sıralama ve listeleme yapılması çok yanlış olur. Ancak belli başlı küçük başlıklar altında para yardımında bulunan kuruluş, kurum, kişi ve hayırseverler ile vakıfları açıklamakta fayda olacaktır. Bu aşamada vakıfların yardım başvurusunu alma zamanları da takip edilmesi gerekenler arasında. Çünkü bu anlamda kaçırılan başvurular sizin bir yıllık ihtiyacınızın heba olması anlamına gelebilir. Bu aşamada belli başlıklar altında öğrenciye para yardımı yapan yerler şunlar;

 • Valilik ve Kaymakamlık Bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV)
 • Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlı Olarak İl Müdürlükleri
 • KYK Kredi ve Bursları
 • Dernekler
 • Vakıflar
 • Okullarca girilen sınavlarda dereceye girmiş öğrencilere verilen burslar ile yardımlar
 • Kooperatifler
 • Sanayi ve Ticaret Odaları Kuruluşları
 • Hayırseverler
 • İş Adamları
 • Holdingler

Öğrencilerin desteğini alan en büyük pay elbette hayırseverlere ait. Çünkü bu insanlar öğrencinin ailesine ve yaşam tarzına bakarak yardım yapar. Diğer kuruluşlar gibi teknik açıdan inceleme, araştırma yoluna gitmez nitekim böyle gitmeye etkili bir sistemi ve hakkı da yoktur. Ancak genel anlamda Allah Rızası için öğrenciye yardım yapma yoluna giderler. Bu tür kişiler yardım yapmaya başladıklarında öğrencinin tamamıyla okulunun bitmesine kadar da destekte bulunabilir. Bu anlamda bir yardım yapan birini bulmanız sizin eğitiminizi rahat tamamlamanız anlamına gelir. Fakat bu aşamada sorduğunuz soru da Hayırseverleri nasıl bulurum olabilir.

Para Yardımı Yapan Vakıf ve Kuruluşların Bazıları Şu Şekilde;

Koç Vakfı, TUBİTAK, MEB, İTO(İstanbul Ticaret Odası), ATSO (Antalya Ticaret Sanayi  Odası, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Adıyaman Ticaret Sanayi Odası,Amasya Ticaret ve Sanayi Odası), Çağdaş Eğitimi Destekleme Vakfı. TEV,  Tekfen, Taşkent Vakfı, Türk Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği, Hüsnü Özyeğin Vakfı, İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Avrupa Koleji Yüksek Lisans Başvurusu, İstanbul Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Ensar Vakfı, Ahlat Kültür Eğitim Vakfı, Türk Dil Kurumu, Kızılay, Sağlık Eğitim Vakfı, Yaşar Eğitim ve Kültr Vakfı, Cafer Sadık Abalıoğlu, Sema Yazar Gençlik Vakfı, Taşkent Vakfı, Nuh Çimento  gibi başı çeken kurumlaradır.

İncelenebilir : TÜGVA Burs Başvurusu

Vehbi Koç Eğitim Vakfı Yardımları

Türkiye Ekonomisinde Koç ailesinin etkilerinden bahsetmemek yanlış olur. Nitekim binlerce kişinin ekmek kapısı haline Koç Holding bu anlamda öğrencilere para yardımının yanı sıra, burs yardımı gibi hususlarda da yardımcı oluyor. Nitekim kendi bünyesinde kurmuş olduğu eğitim kurumları ile hem öğrencilere hem Türk Eğitim Sistemine önemli destekler veriyor. Kurduğu İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite sayesinde binlerce kişinin eğitimine yön veren kuruluş 1969 yılından bu yana binlerce kişiyi mezun etmiş ve iş meslek sahibi olmalarına vesile olmuş. Özellikle geleceği parlak başarılı öğrencilere verdiği yardımların başvuru adresi internet sitesi. Üniversite öğrencilerine para yardımı ve burs olarak dikkatleri çeken yardım anlayışı mevcut. Vehbi Koç Vakfı öğrencilere Hemşirelik, Asistan, Mesleki Eğitim Kursu, ANAMED ve AKMED gibi burslar ile destek veriyor. Bu destekler sayesinde eğitimini tamamlayan ve kariyer sahibi olan binlerce kişiden bahsetmek doğru olur.

Türk Eğitim Vakfı  Burs Yardımları

Türk Eğitim Vakfı Türkiye’deki hayırseverlerden para yardımı toplarken diğer yandan da topladığı bu yardımları ihtiyaç sahibi öğrencilere uzatıyor. İnternet sitesi üzerinden yardım başvurusunda bulunabiliyorsunuz. TEV vakıf yardımları sayfasını ziyaret etmeniz halinde başvurular hakkında genel ayrıntılı bilgilere ulaşmanız da mümkün. TEV yardım başvurularını her yıl okulların açıldığı dönem olan Eylül ay’ında alıyor ve sonuçlandırıyor. Bu tarihten sonra yardım başvurusu almayan vakıf yıl boyunca yardım almaya hak kazanan öğrencilere belli burs ve para yardımı yapma yoluna gidiyor.

TEV öğrenciye tam eğitim ile tam destek bursu adı altında yardımda bulunurken tam eğitim bursu öğrencinin tüm ihtiyaçları için veriliyor. Örneğin cep harçlığı, servis, kırtasiye, yemek, kıyafet gibi tüm masrafların karşılanması için tam eğitim bursu önemli.  Ancak diğer taraftan da tam destek bursu ile devlet okullarında eğitim gören öğrencilere maddi açıdan yapılan burs yardımları ile destek olmaya çalışıyor. Nitekim her yardım başvurusunda olduğu gibi TEV yardımlarında da şartlar söz konusu. Her ne kadar vakıf gerekli olan tüm öğrencilere ulaşmaya çalışsa da belli aşamalarda kalmak zorunda.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Burs Yardımları

Bir çok ilde bulunan Ticaret ve Sanayi Odaları öğrenciye para yardımı yapmaya çalışıyor. Bunlardan bir tanesi de Afyon Ticaret ve Sanayi Odası. Oda sizden yardım başvurularını Eylül ayında alıyor. Bu tarihlerde ATSO’nun resmi internet sitesine girerek başvuru sayfası üzerinden yapabiliyorsunuz. Buradan yapmış olduğunuz başvurular ile ilgili ayrıntı ve sonuçlar yine internet sitesi üzerinden yayınlanıyor. Dörtyol Mahallesi, Turgut Özal Caddesi, No. 69 adresinde faaliyet gösteren Afyonkarahisar TSO telefon numarası ise 272 213 56 57. Maili ile info@afyonkarahisartso.org.tr adresinden de ulaşmanız mümkün. Burada en önemli şart ise Afyonkarahisar nüfusuna kayıtlı olmak ve burada doğmuş olmak. Burs alımında ise en az dört yıllık fakülte eğitimi alınması gerekiyor. Fakat bu odanın yardım yapmada en çok hoşuma giden tarafı Noter huzurunda çekilen kura ile yardıma ihtiyacı olan öğrencilere para yardımı yapıyor olması.

Ticaret ve Sanayi Odası Yardımları

Her ilde mutlaka bir Ticaret ve Sanayi Odası bulunmaktadır. Bu odalar kendi bünyesinde üye olan hayırseverlerden aldıkları yardımları öğrencilere ulaştırma yoluna gidiyor. Bu yardımın konusu genel anlamda para yardımı olarak yapılsa da bazı durumlarda kaban, bot, kıyafet ve öğrenci materyali gibi hususlarda yapılabiliyor. Örneğin Amasya Ticaret ve Sanayi Odası geçmiş yıllarda mont ve ayakkabı dağıtma yoluna gitmişti. Güncel olarak virüs salgını nedeniyle tablet ve bilgisayar dağıtanları da var. Ancak öğrencilerin en çok talepte bulundukları maddi yardım. Odalarda bu yönde öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılama yoluna gitmek için gerekli adımları atmaya çalıştığı gerçek. Bu anlamda alternatif olarak ihtiyacınızı olanı talep etmek için bulunduğunuz il ve ilçedeki ticaret ve sanayi odalarına yapmanız mantıklı olacaktır.

 Okunmalı  Öğrenciye  Kredi Kartı Limiti

KYK Bursu ve Kredileri

Öğrenciler genel olarak en çok aldıkları maddi yardım KYK Bursu ve Kredileri. Burada KYK sizlere öğrenim kredisi, katkı kredisi verirken aynı zamanda burs ta alabiliyor. KYK Kredi Yurtlar Kurumunun kısaltılmasıdır. Bu anlamda yüksek öğretimde eğitim gören öğrencilere 5102 sayılı yasa ile düzenlenen kanun hükümlerine göre para yardımı yapılmaktadır.

KYK Bursundan Yararlanacak Öğrenciler

 • Önlisans ile Lisans Öğrencileri
 • Önlisans mezunu olduktan sonra dikey geçiş sınavı ile dört yıllık fakülteye geçenler
 • Yüksek Lisansta Doktora ve Master yapan öğrenciler
 • ÖSYM sınavlarında ilk yüze giren öğrenciler
 • Amatör Milli sporcu olan öğrenciler

KYK olarak yapılan yardımlar içerisinde bir öğrenci aynı anda hem burs hem de öğrenim kredisi alamıyor. Yabancı uyrukluysanız burada burs almanız mümkün değil. Aynı zamanda açık öğretim öğrencisiyseniz, uzaktan eğitim alıyorsanız, gerçeğe aykırı beyanda bulunmuşsanız bu anlamda burs almanız da mümkün değil.

Öğrenim Kredisi ise öğrenciye verilen para desteklerinden bir diğeri. KYK önlisans, lisans öğrencilerine normal olarak tanımlanan öğrencilere verilen eğitim süresince devam eden TÜİK fiyat artışları uygulanarak hesaplandıktan sonra verilen bir öğrenim kredisi tahsisi yapmakta. Bu aşamada KYK bursu ve Kredileri hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşmanız mümkün.

SED (Sosyal Ekonomik Destek Yardımı)

Yardıma muhtaç ailelere Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren vakıflar aracılığıyla sosyal ekonomik destek yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar devletin yaptığı materyal yardımlarından çık daha fazla ve farklıdır. Bu aşamada yapılan başvuru ile onaylanması halinde alabileceğiniz yardım miktarları şu şekilde;

 • Okul Öncesi öğrencisi 657,68 Lira
 • İlkokul öğrencisine 986,52 Lira
 • Ortaokul öğrencisine 052,28 TL
 • Ortaokul seviyesinde okula devam etmeyen öğrencilere 657,68 Lira
 • Yüksek öğrenimde eğitimi devam eden öğrencilere 183,82 Lira

Beşir Derneği Para Yardımı

Gıda, giyecek gibi bir çok kalemde yardım yapan Dernek öğrenci durumundakilere eğitim yardımı aadı altında Burs yardımı, eğitim araç gereç yardımı, ulaşım yardımı ve yurt dışı eğitim yardımı yapıyor. Gençlik Eğitim Kültür Konfederasyonu ve üyeleri ile partner olarak bir çok projeyi hayata geçiren dernek yardım başvurularını internet üzerinden alıyor.

Hayrat Yardım Öğrenci Yardımı

Eğitim yardımı yapan derneklerden bir tanesi de Hayrat yardımıdır. İnternet sitesi üzerinden bağış kabul eden dernek dini yönden daha ağır basan bir kuruluş. İslam dünyası ülkelerinden seçilen öğrencilere Türk İslam Kültürü değerlerini tanıtmayı hedef almış kuruluşun çağrı merkezi 444 3 674.

Mevzu bahis öğrenciye para yardımı olunca resmi olsun olmasın tüm kuruluşlar ve kişiler mail yoluyla da ulaşılabilen yerler. Belki sizlere olumlu dönüş yapılmayabilir ancak teknik açıdan yardım yapacak olan özelikle hayırseverlere ulaşmak için önemli bir alternatif yol.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma