Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi Rehberi
  4. »
  5. Tendürek Dağı Nerede? Yolu Nasıldır?

Tendürek Dağı Nerede? Yolu Nasıldır?

Sonsatir Sonsatir -
272 0

Arama motorlarına girseniz ve “Tendürek Dağı” olarak arama yapsanız karşınıza maalesef hep çatışma haberleri  terör yuvaları ve şehitler ile ilgili haberler çıkacaktır.

Halbuki Tendürek Dağı Çaldıran ile Doğubeyazıt arasında bulunan volkanik bir dağdır. 3500 metre yükseklikten bahsedilse de Tendürek Volkanik Dağının yüzlerce kilometrelik alanda izlerini görmeniz mümkün.

Dağ içerisinde İran sınırına kadar sönmüş volkan kayacıkları arasında yüzlerce mağara olduğu söylenir. Hatta daha ilerisinde Çaldıran yakınlarından girilerek İran’dan çıkılan mağaralar olduğu iddialar arasında.

http://www.dha.com.tr/-tendurek-dagindaki-o-magaralar-boyle-goruntulendi_1084441.html adresine giderseniz Tendürek Dağında teröristlerin kullandığı bir mağara ve sığınak ile ilgili haberleri okuyabilir ve fotoğraflarına bakabilirsiniz.

Dağ içerisinde volkanik bir göl bulunmaktadır. Ancak terör nedeniyle göle ulaşım bulunmamakta ve yasaktır.

Kaynaklarda dağın doğusunda bulunan kreterden sıcak su buharları ve hidrojen sülfür gazlarının çıktığı bu gazların kreter kenarlarında sarı  renkli kükürt oluşumunu sağladığı, çıkan su buharının derecesinin ise 60 derece olduğu belirtilmektedir.

Bazı kaynaklarda Tendürek Dağının en son 1855 yılında lav ve gaz püskürttüğü yazıyor. Ancak büyük bir patlama yaşanmamış.

Volkanik dağlar zamanla faaliyetlerini yitirmiş olsa da bu sönmüş olduğu anlamına gelmez değil mi?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma