Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Türkiye’de Yabancı Uyruklu Kişiler Banka Hesabı Nasıl Açabilir?

Türkiye’de Yabancı Uyruklu Kişiler Banka Hesabı Nasıl Açabilir?

Aydin Duran Aydin Duran -
305 0

Türkiye’ye tüm dünya ülkelerinden sık sık gelenler olduğu gibi bir defalığına turist olarak gelenleri de mevcut. Son yıllarda özellikle Suriye’den gelen kişiler de uzun süreler ülkemizde kalmak zorunda kalıyor. Burada parasal işlemler için bankalar kullanılırken aynı zamanda mevduat hesabı da açılması gerekebiliyor. Bu durumda Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu kişiler banka hesabı açabilir mi? Banka hesaplarının açılmasında ne gibi şartlar isteniyor? Bunun gibi bir dizi merakınız olabilir.

Yabancılardan Banka Hesabı Açılması İçin İstenilen Belgeler

Türkiye’de kısa süreliğine bulunan yabancı uyruklu kişilerin ihtiyacı olmasa da uzun süre yaşamak zorunda kalan ve sık sık gelen kişilere bankalar hesap açma hizmeti veriyor. Elbette bunun da şartları söz konusu. Yabancı uyruklu kişiler Türkiye’de bulunan bankalarda mevduat hesabı açmak isterse onlardan istenilecek hususlar şunlardır:

  • Pasaport
  • Kişinin yurt içinde bulunduğu yeri gösterir ikametgah adresi
  • Ticari olarak çalışıyorsa vergi numarası
  • Doğal olarak iletişimde kullanılmak üzere GSM Mobil telefon numarası

Kişinin yurt dışında en önemli kimliği pasaportlarıdır. Burada pasaportu yoksa insanın yurda girişi yasal olmayan, uygun olmayan anlamına geleceği için hesap açılışı yapılmaz. Bunun yanında Türkiye’de uzun süre kalıyor ve kalacaksanız mutlaka adresinizi de Adrese Dayalı Kayıt Sistemine kayıt ettirilmesi gerekir. Buradan alınacak ikametgah belgesi sizler için önemlidir.

Okunmalı : Ziraat Bankası Ek Hesap

Bankacılık işlemlerinin kullanılmasında önemli güvenlik adımı olan GSM mobil numaranız da bankadan istenilen husus. Bu numara ile birlikte Türkiye’de ticari amaçlı bulunuyorsanız burada işletmenize ait vergi numarası da talep edilecekler arasında bulunuyor. Nitekim gerçek kişiler için TC kimlik numarası banka hesaplarının açılması için önemli.Yabancı uyruklu kişilerde Türkiye’de uzun süre kalabilmesi için belli kriterleri taşıyor olması halinde geçici TC kimlik numarası alabiliyor. Tüm bu hususların yerine getirilmesi Yabancı uyruklu kişilerin ülkemizde hesap açmasına olanak tanıyor.

Hesap Açılışında Bankanın Önemi

Elbette Türk Vatandaşı olmayan kişiler Türkiye’de bankalarda farklı hesaplar açabiliyor. Ancak  burada hesabın açılışındaki bankanın da önemi söz konusu. Bankanın yurt dışında yani kendi ülkesinde şubesinin olması da kendisine avantaj sağlayacaktır. Hatta ortağı konumundaki bankalarda önem arz eder. Ancak Türkiye’de yabancılara banka hesabı açılmasında ilk sıranın devlet bankası olan Ziraat Bankasına ait olduğunu söylemek gerekir. Nitekim ülke dışında şubelerine de ulaşılıyor olması Ziraati öncü banka kılıyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma