Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Ucuza Araba Almanın Yolları En Uygun araba

Ucuza Araba Almanın Yolları En Uygun araba

Aydin Duran Aydin Duran -
206 0
ucuz araba alma

Zaman içerisinde artan döviz kurları, enflasyon ve  vergiler beraberinde otomobil fiyatlarının artmasına neden oldu. Fakat her dönem araç sahibi olanların yüksek modelli yeni araca sahip olmak, hiç aracı olmayanların da en azından ayağını yerden kesecek bir otomobile sahip olmak istenir. Sürekli bir araç alma çabası içerisinde olan bizler hep yüksek modelli araçları düşük fiyatlarla sahip olmak isteriz. Piyasada normal fiyatlarının altında satılan araçları bulabilmek mümkün. Sadece bunu takip etmek ve nerelerde olduğunu öğrenmek önemli. Peki Ucuza araba almanın yolları neler? Nerelerden daha düşük tutarlarda araç sahibi olabiliriz bir bakalım.

Hacizli Araç Satışları

Ucuza araba almanın en kolay yolu bir çok kesimin hâlâ kabullenemediği hacizli araçlar üzerinden yapılıyor. Çünkü haczedilen araçlar düşük muhammen bedeller üzerinden ihalelere çıkartılıyor ve alacaklı kurum veya şahıslar mevcut alacaklarını bu satışlar neticesinde tahsil edebiliyor. Hacizli diğer bir deyişle icralık araç alımlarının yapıldığı bir çok kanal bulunurken, her ilde bulunan İcra Müdürlükleri kanalıyla da ihaleye çıkarılan araçlar bulunuyor. Yani Türkiye’nin her yerinde satılık icralık araç bulabilirsiniz.

Açık Oto Pazarlarındaki Satışlar

Taşıt almak isteyen kişiler genelde her şehirde kurulan açık oto pazarlarına giderek arayışını sürdürüyor. Her ne kadar dijital ortamlarda ilanları yapılıyor olsa da internet üzerinde ilana çıkarılan araçların fiyatları gerçek fiyatların çok çok üstünde satışa çıkarıldığı dair herkesin ortak kanısında. Her ne kadar internet ilanları arasında aramalar yapılıyor olsa da, görerek incelemek ve araştırmak elbette bir başka. Oto pazarlarında şehir efsanesine dönen borcu vardı, ihtiyacı vardı onun için çok düşük fiyata aldım hikayeleri bulunur. Bu hikayelerden birisini daha yazmak için arayışta olabiliriz fakat böyle bir durumun olması çok az rastlanır cinsten. Siz yine umudunuzu yitirmeyin.

Bankalardan Araç Satışı

Ucuza araba almanın yolları başlığımıza dönersek bankalardan da icralık araç satışları yapılıyor. Buralardaki mecralar biraz daha farklı olsa da, ihale ile satışa çıkarılan araç fiyatları yine piyasadan çok daha düşük olabiliyor. Buradan alacağınız araçlar ile ilgili sürprizlerle karşılaşabiliyorsunuz. Anahtarının olmaması, ruhsat kaybı, akü gibi donanımlarının olmaması, alım sırasında arabanın çalışmaması nedeniyle çekici çağrılması gibi. Artık alacağınız araç ile sizin şansınıza kalmış. Bir çok banka araç satışı yaptığını belirtmiştik. Bu bankalar ihale ilanından, ihalesi ile satışına kadar bir çok farklı işlemlere neden oluyor. Bu anlamda Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar başlıklı yazımızı okursanız sizin için oldukça faydalı olacağı kanısındayım.

Okunmalı Vakıfbank’tan satılık araçlar

Gümrüklerden Alabilirsiniz

Ucuza araba almanın yollarından birisi de Gümrükten Satılık Araçlar. Her ilde olmayan gümrüklerde bir çok nedenle alı konulan araçlar bulunuyor. Yurda kaçak sokulmaya çalışılan araçlarında olduğu bu gümrüklerde gerekli işlemlerin yapılması için bekleyen fakat alımı için başvuru yapılmadığı gibi gerekli süresini doldurmasının ardından satışa çıkarılan yüzlerce araç bulunabiliyor. Her türlü aracın bulunduğu Gümrüklerden Araç Satışı ihale ile yapılıyor. Gümrükten araç alımı için izlenecek yollar biraz karışık ve teknik olsa da ilerleye dönemlerde ayrıntılı bir yazımızı sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Çekme Belgeli Araçlar

Piyasada satışa çıkarılan çekme belgeli yani trafikten çekilen araçların satışı ucuza araba almanın yollarından sadece bir tanesi. Bu tip araçların trafiğe tekrar çıkarılması için düşük tutarlarda masraflar ödeniyor olması ve çok daha düşük tutarlarda satışının yapılması cazip kılan yollardan.

Ucuza Araba Almanın Yolları
Ucuza Araba Almanın Yolları

Kiralık Araç Filolarından Alabilirsiniz

Ucuza Araba Almanın diğer bir yolu ise Kiralık Filo şirketlerinden almak. Yıllık olarak araç kiralaması yapan kurum ve kuruluşların bir çoğu yıllık olarak araçlarını yenileme yoluna gidiyor. Vergi indirimi gibi alternatiflerde faydalanmak isteyen kuruluşlar 2-3 yaşlarındaki araçlarını satışa çıkarırken, filo olmasından dolayı da özellikle çoklu alımlarda uygun fiyatlara satışını yapabiliyor.

Bayilerde Yıl Sonunda Kampanyalar Oluyor

Sıfır araç alma çabası içerisindeyseniz ucuz araba almak için yıl sonunu beklemeniz mantıklı olabilir. 12. ay yani Aralık ayında elindeki bütün araçların satışını yapmak isteyen otomobil firmaları yaptıkları kampanyalar ile indirime, takas indirimine gidiyor ve ödemelerde kolaylık sağlıyor. Bu yolla da ucuz araba alınabilir.

Oto Kiralama Şirketleri Üzerinden Sıfır Araç Alımı

Oto kiralama şirketleri araç alımında vergi ödemesinde indirime gidiyor. Ödedikleri vergilerin tamamını indirme imkanına sahip (KDVK Md.30-B) kiralama şirketleri bu indirim sayesinde oldukça düşük tutarlara araç alırken, otomobil firmalarından aldıkları toplu alımlar ile de ucuz araba alma yolunu kazanıyor. Bu nedenle kiralama şirketleri adına alınan araçların fiyatları da çok cazip hale geliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma