Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali (BES İptal Etme)

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali (BES İptal Etme)

Aydin Duran Aydin Duran -
197 0

Geçtiğimiz yıllarda bireysel emekliliklerin artırılması aynı zamanda birikimin artması ile kişilerin emeklilik süreci sonunda ikinci bir emeklilik olma hayalleri biraz daha ivme kazandı. Bu ivmenin asıl nedeni ise Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ne otomatik katılımlar oldu. BES katılımını zaruri olarak Ziraat Bankası’ndan gerçekleştiren kişilerin bu hizmetten caymaları için iki aylık bir süre bulunuyor. Bu süre içerisinde katılımcılar hiç bir şekilde maddi zarara uğramayacak olsa da kişiler giderlerini düşündükleri için bu birikim hesabından vazgeçmek zorunda kalabiliyor.

İnternetten Cayma

Ziraat Bankası BES Cayma işlemini yapabileceğiniz en yakın mecra internet. Bu anlamda Ziraat Emeklilik gerekli adımları teknoloji ve internet sayesinde tüketicilere veriyor. Ziraat BES iptalini sağlayabileceğiniz adres https://besonline.ziraatemeklilik.com.tr/main/p/Login.aspx . Bu adrese giriş yaptıktan sonra TC numaranız ve telefon numaranız ile ekrandaki güvenlik kodu girişi sonrası sisteme giriş yapıyorsunuz. Bu giriş ile birlikte güvenlik amaçlı olarak sistemde kayıtlı telefon numaranıza bir kod geliyor ve bu kod ile sisteme girmiş oluyorsunuz.

Sisteme giriş sonrası sol menüden değişiklikler ve talepler menüsü ile takip ediyorsunuz ve açılan sayfada cayma talebi sayfasını seçiyorsunuz. Devam etmek istiyorum tuşu ile birlikte gerekli başvurunuz alınıyor ve sisteme kaydı sağlanıyor. BES iptali için beklenildiği gibi bir zorluk söz konusu değil. Sisteme kaydı alınan kişi yine sistemdeki yoğunluğa göre iptali sağlanıyor ve kişinin hesabına kesilmiş olduğu birikim tutarları kesinti yapılmadan iade ediliyor.

BES aslında önemli bir birikim mekanizması. Burada kişiden kesilen paraların yanısıra devlet katkısı da söz konusu oluyor. Üç yıldan az kalmanız halinde bu devlet katkısından faydalanamadığınız gibi 3 yıla kadar % 15, 6 yıla kadar % 35, 10 yılına kadad % 60 ve 56 yaşını doldurduktan sonra emekli olan kişiler ise bunun dışında ek olarak % 5 devlet katkısı daha veriliyor.

Ziraat Emeklilik Mobil BES İptali

Ziraat Emeklilikten Mobil şube ile iptali de yapılabiliyor. Bunun için Ziraat Emeklilik Mobil Uygulamasını indirmeniz gerekiyor ki bu indirim sonrası yine aynı koşullarla giriş yaparak ilgili talebi yapıyorsunuz. Sonuçta cayma talebi olduğu için aynı menü ile takibi söz konusu.

Ziraat Emeklilik Çağrı Merkezi BES İptali

Ziraat Emekliliğin telefon numarası olan 0 850 222 97 00 numaralı telefonu aramazın ile hafta içi mesai saatleri içerisinde bu talebinizin kaydını oluşturabiliyorsunuz. Telesekreterler yardımı ile yapılan kayıt işlemi isterseniz canlı yetkili ile de yapılabiliyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma