Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Ziraat Bankası Günlük EFT Havale Limiti Artırma

Ziraat Bankası Günlük EFT Havale Limiti Artırma

Aydin Duran Aydin Duran -
152 0

Günlük hayatımızda bir yerden bir yere para transferinde çok işimize yarayan EFT ve havale işlemleri çok sıklıkla kullanılmaktadır. EFT‘nin açılımı elektronik don transferi demektir. EFT farklı bir bankalar diğer farklı bankaya gönderilen paraya verilen isimdir. Havale ise aynı bankadan aynı bankaya para gönderme ve alma işlemini sağlar.

Ziraat bankasıgünlük EFT limiti kaçtır?

Bu durum aslında tamamen banka ile aranızdaki bağınıza göre farklılık gösterir. Yani maaş alan kişilerin maaş protokolü, ticari firmaların yaptıkları anlaşmalar ile farklı limitler söz konusudur. Fakat bizler genel olarak bakacak olursak ziraat bankası günlük EFT limiti 50.000 TL olarak belirlenmiştir. Sizin bankadaki hesap hareketlerinize bakılarak bu limit 100.000 TL ye kadar çıkarılmaktadır. Neden EFT ve havale limiti bulunmaktadır. Bankalar ticari kuruluşlar olduğundan dolayı aldığı önlemlerden birisinde budur. Burada muhattabının bankanın şubesidir. Şubeye başvuru yaparak günlük ve aylık olarak para aktarımı için kullanacağınız limiti artırma talebinde bulunmanız gerekir.

Ziraat bankası EFT ve havale limiti düşürmek ise ziraat bankasında daha zordur. Limit artırmayı şube yapabiliyorlar limit düşürme işlemi şube tarafından gerçekleştirilmez.  Ancak dijital bankacılık yolları ile bu Talabani’ni alabilirler. Ziraat bankası telefon bankacılığı, mobil bankacılıktan başvuruluyor. ATM’lerden bu işlemi yapmak mümkün değildir.

Okunmalı : Ziraat EFT Havale swift ücretleri

Banka Limit Artırımı Yapmaz İse Ne Yapılmalı?

Banka hem kendi güvenliği hem de sizin güvenliğiniz için bazı tedbirlere başvurabilir. Bunlardan biri limit artırma işlemini onaylamamaktır. Eğer limitin artması ticari açıdan önem arz ediyorken banka bu bir türlü onaylamıyorsa öncelikle bankanın avukat kanadıyla ihtarname gönderilmelidir. Bu ihtar nameye rağmen sizin ticari faaliyetlerimizi gözetmeksizin hareket eden bankayı Asliye ticaret mahkemesine dava açabilirsiniz. Ziraat bankası EFT iptal etmek isterseniz eğer 444 00 00 numaralı ziraat bankası telefon bankacılığını kullanarak EFT iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer yöntem ise ziraat bankası mobil uygulamasına giriş yapınız. Durumunu izle – para transferi-talimatlarım – EFT iptal adımlarını takip edip rahatça iptal ettirebilirsiniz.

Havale işlemi nasıl yapılır?

Havale işlemi yapmak için transfer edeceğiniz kişinin hesap numarası veya IBAN numarası gerekir. Iban ve hesap numarasını telefon şubesinden ve bankaların şubesinden kolayca öğrenebilirsiniz.

Hesap numarası kullandığımız kartın üzerinde yazar.

EFT işlemi nasıl yapılır?

Parayı göndereceğimiz banka ile göndermek istediğiniz bankanın farklı olması durumunda EFT işlemi yapılır. EFT yapmak için parayı göndereceğimiz kişinin Iban ve hesap numarası gerekmektedir. EFT sadece bankanın mesai saatleri arasında yapılabilmektedir. Ziraat bankasının mesai saatleri 09.00 ile 17.00 dur. Bu saatler arasında gerçekleştirilir. Havale ise 7 gün 24 saat yapılabilir onunla ilgilidir kısıtlama yoktur.  Hesaba havale yapmak istediğinizde şubeden yapılırsa 2.5 TL atm’ den yapılırsa 3 TL DİR.İsme havalede ise şubeden 50 TL internet 12.5 ATM ise 3 TL DİR.

Her ne kadar bankalar müşterilerine sabit bir EFT Havale limiti tahsis ediyor olsa da; müşterinin finansal durumuna göre farklı limit uygulamasını taleplere olumlu yanıt vererek yapabiliyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma