Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bankalar
 4. »
 5. İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır? Neden Mobil Bankacılık?

İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır? Neden Mobil Bankacılık?

Aydin Duran Aydin Duran -
170 0

Günümüzde bir çok işlemi online bankacılık adı altında işleme koyabilirsiniz. Bankaya gitmeden, fiziki temas sağlamadan internet bankacılığı ve mobil bankacılığı aktif hale getirmek mümkündür. Bankada yapılacak olan tüm işlemleri mobil üzerinden halledebilirsiniz ve elinizdeki cep telefonuyla kredi dahi çekebilirsiniz. Zaman sizin için değerliyse ve sürekli bankacılık işlemleri ile boğuşmak zorundaysanız ister gerçek kişi olun ister tüzel kişilik mutlaka dijital bankacılık yollarını kullanmalısınız. Bankaların dijital bankacılık hizmetini internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılık yolları ile alabiliyorsunuz.

İnternet Bankacılığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalarda bütün firmalar gibi insan hayatını kolaylaştıran işler yapmakta gün geçtikçe çok daha hızlı bir şekilde geliştirmektedirler. Daha öncelerde kullanmış olduğunuz bankada şubeler dışında işlem yapamazken ATM‘ler çıktı. Bu makinelerde bankalar şubelerinde yapabildiğiniz sayılı işlemleri yapabilme imkanı sağladı. Daha sonra bankalar ATM’lerde şubelerde yapabileceğiniz neredeyse bütün işlemleri yapabilir şekle getirdi. Günümüzde ise bankalar sağlamış olduğu internet bankacılığı ile para yatırma-çekme dışındaki neredeyse bütün işlemlerinizi oturduğunuz yerden 24 saat yapma imkanı sağladı. Birçok kişinin haberi dahi olmadığı internet bankacılığı başvurusu nasıl yapılır anlatalım.

Sizlere daha iyi anlatabilmek için bunu bir örnek ile anlatmaya karar verdik.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Açma

Öncelikle Ziraat bankası şubesine uğrayarak internet bankacılığı açtırmak istediğinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Daha sonra banka görevlisinin vereceği evrakı imzalayarak ziraat internet bankacılığı hizmetini aktif hale getirebiliyorsunuz.

Daha sonra internet üzerinden şifremi unuttum sekmesine tıklayarak sizi bir ekrana aktaracak. Aktarmış olduğu ekrana T.C kimlik numaranız bankanızda kayıtlı bulunan telefon numarası ve güvenlik kodu girişini yaparak Giriş sekmesine tıklayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra gelen ekranda banka tarafından kullandığınız hesap kredi kartı veya Bank kart ise ona göre seçim yaparak, kart numaranız,CCV güvenlik kodu ve kart şifrenizi tuşlayarak devam sekmesine tıklayınız. Daha sonra cep telefonunuza gelen kodu girerek yeni şifre tanımlayabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız Ziraat internet bankacılığı şifre alma işlemini neredeyse bütün bankalar için uygulayabilirsiniz. Böylelikle çoğu kişinin haberi dahi olmayan internet bankacılığı başvurusu yaptıktan sonra kolay bir şekilde banka şubesine gitmeden EFT,havale, döviz alım satımı vs. işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

Günümüzde bir çok insanın yaygın olarak kullandığı mobil bankacılık sistemi inanılmaz işe yarıyor. Bankaya giderek dilekçe verdiğinizde sizin hesabınızı mobil kullanıma açıyorlar. Kendiniz şifre belirliyorsunuz ve internet şifresiyle banka işlemleri yapmak mümkün hale gelecektir. Bilgisayarlardan bankanın internet sitesine giriş yaptıktan sonra diğer tüm işlemleri yapmaya hazır olacaksınız. Belirlediğiniz şifreyi kimseyle paylaşmayın, mobil şubeye giriş yapmaya çalıştığınızda size anlık kullanım şifresi gelecektir. Belirtilen adımları geçtiğinizde online bankacılık hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Online Bankacılıkta Neler Yapılabilir?

 1. Elektrik, doğalgaz, telefon, internet, TV, su ve diğer kurumların faturalarını yatırabilirsiniz.
 2. İnternetten şans oyunu nasıl oynarım diyenler için dahi bir şeyler düşünülmüş. Yasal şans oyunlarının hepsini mobil banka üzerinden oynayabilirsiniz.
 3. Para göndermek için birebirdir. Hesap numarasına, IBAN bilgilerine, isim soy isime, banka şubesine, ATM’ye, cep telefonuna CEPBANK yapabilirsiniz.
 4. Öğretim harçlarını yatırabilirsiniz.
 5. Trafik cezaları, vergiler, adli para cezaları ve diğer kurumlara olan borçlarınızı yatırabilirsiniz.
 6. Online bankacılığın yararları arasında yatırım hesabını değerlendirmek vardır ve anlık olarak yapacağınız işlemleriniz size büyük gelir getirebilir.

Online Bankacılığın Yararları

Yaygınlaşan interneti cebinde ve evinde barındıran herkes bir taraftan da bankaların müşterileri konumunda. Bu nedenle zaman zaman internet üzerinden bankacılık işlemlerinin kolaylığının farkındalar. Fatura ödemelerinden , para transferlerine, vergi ödemelerinden otoban Hızlı geçiş sistemine kadar bütün işlemlere olanak veren online bankacılık kişilere zaman kazandırıyor. Saat mevhumu gözetmeksizin bankacılık işlemlerinizi yerine getiriyor ve yine dilediğiniz zaman anında kredi sahibi olup borçlarınızı da ödeyebilme olanakları veriyor. Neredeyse sınır tanımayan online bankacılık sayesinde banka şubesinde alınan masraflar alınmıyor ki tüketicilerin tercih sebeplerinden biriside bu.

Mobil Bankacılık Sistemi

İnternetin yaygınlaşması sonrasında akıllı telefonlar hayatımıza girdi. Hemen hemen herkes birer akıllı telefona sahip iken aynı zamanda banka şubesine de sahip oldu. Bu nedenle bankalar müşterilerine daha iyi hizmetin ara modülünü mobil bankacılık uygulamaları ile çözdü. Bu anlamda bankaların farklı isimler altında mobil bankacılık uygulaması üretmiş olmasına rağmen mantık olarak hepsi aynı işlevi görüyor. Bankaların başlıca mobil uygulamaları ve isimleri şu şekilde;

 • CepteTEB
 • İşCep
 • com
 • Ziraat Mobil
 • Yapı Kredi Mobil
 • Vakıfbank Mobil
 • İgarati
 • Akbank Direkt

Düne nazaran bugün sınır tanımayan bankacılık işlemleri ve mobil uygulamaların zamanla nasıl bir tavır takınacağı ve bu gelişimini nerelere kadar götüreceği merak konusu. Fiziken para çekimi dışında yapabileceğiniz bütün bankacılık işlemlerini uygulamalara sığdıran bankalar bu anlamda personel ve şube masrafları gibi operasyonel masrafların da uzağında kaldı. Bu durum elbette bankalara kâr artışının yolunu açtı.

Neden Mobil Bankacılık?

Genç nesil geçmiş dönemdeki bankacılık hareketleri hakkında çok bilgi sahibi olmayabilir. Zira zamanla en kolay  zamanlarını yaşıyorlar. Fakat yaşı 35-40 ve üzerinde olan kişilerin yakından olarak bildiği bir husus var ki en küçük bankacılık işlemleri için şube sayısının ve personel yetersizliği eşliğinde saatlerce bekleyişler vardı. Bankada hesap açılması, kapatılması, fatura ödemesi, para transferleri neredeyse insanların bir gününe mal olmaktaydı.

Bir süre sonra bankalarda ATM’ler boy gösterdi. Bu sayede tüketiciler ve bankalar çok rahatladı ve büyük bir gelişme olarak nitelendiriliyordu. Fakat günümüzde telefon bankacılığı, internet bankacılığı, mobil uygulamalar eşliğinde bankacılık sektörü beklentilerin üzerinde bir hizmet anlayışı sundu. Bu nedenle mobil bankacılık her zaman lider olarak finans hizmeti vermeye devam edecektir.

Mobil Bankacılık Sistemi

İnternet Bankacılığının kullanılmasında en büyük riskler güvenlik olarak algılanıyor. Fakat gerekli ayrıntıları karşılıyor olmanız ve riskli internet kullanımınız olmadığı sürece bu tür sorunlarla karşılaşmanız da mümkün değil. Bu hizmeti kullanmak için banka şubesine gitmek zorunda kalıyorsunuz ve güvenlik nedeniyle de şifrenizi müşteri hizmetlerinden dijital ortamda telefon ile yapmanız gerekiyor. İnternet Bankacılığı şifrenizi aldıktan sonra giriş yaparak ayrıca dijital bankacılığınızı aktif hale getiriyorsunuz.

İnternette Şans Oyunlarının Kaynağı Mobil Bankacılık

İnternet üzerinde şans oyunu oynayabilmeniz için de ayrıca bu mecralara para gönderimi yapmak zorunda kalıyorsunuz. Para gönderim işlemleri ise kredi kartı ile ödemeler dışında havale ve eft yoluyla yapılıyor. Bu hizmetin yapılmasında ilk yol yine internet bankacılığı. Hesabınız üzerinden yapacağınız gönderimler ile online şans oyunlarına dahil olabilme imkanlarına sahip oluyorsunuz. Ve sadece bu özellik için bile internet bankacılığını açtıran ve kullanan sayısı da az değil.

Bilgisayarlardan Bankanın İnternet Sitesine Giriş

Mobil uygulamalar ile bağlandığınız dijital bankaya internetten giriş yapabilmeniz için bankanızın resmi internet sitesine girmeniz gerekiyor. Sertifikalar ile korunan bankalar tüketicilerin güvenliğini sağlamak için önemli adımlar atsa da, uyarılarını sürekli yineliyorlar. Özellikle adres çubuğunda https:// ile başlaması ve bankanın kendi sitesi olması önemli. Çünkü başka mecralardan gireceğiniz şifreleriniz ile bankacılık işlemlerinizi tehlikeye atabiliyorsunuz.

Yatırım Yapmanın Yolu İnternet Bankacılığından

Geçmiş dönemlerde problem olan yatırım işlemleri yine internet bankacılığı sayesinde aşılmış durumda. Çünkü internet bankacılığı olan kişiler anlık olarak yatırıma konu olan borsa hisse senedi alımı, altın ve döviz alımları gibi yatırım işlemleri ile repo gibi yatırım hesapları açabiliyorlar. Bu hesaplara yatırdıkları paralar ve alımlar sayesinde de yatırımlarını hızlı bir şekilde yerine getirmiş oluyorlar. Sadece yatırım amaçlı bankaların dijital yollarını kullanan müşteri sayısının dahi milyonları bulduğu ülkemizde bu sayede ekonomide de sıcak para akışının sağlanmış olması çok olumlu bir adım haline geldi.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma