Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. Gelir Vergisi Tarifesi Açıklandı mı? Ne Kadar?

Gelir Vergisi Tarifesi Açıklandı mı? Ne Kadar?

Sonsatir Sonsatir -
96 0

Her yıl yenilenen oranlar ile Gelir vergisi tarifesi Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından yürürlüğe giriyor. Bu anlamda yenilenen oranlar ile ödenecek vergi tutarları da güncellendi. Gerçek kişi ve tüzel kişilikler yıl içerisinde kazandıkları tutarlar üzerinden matrahlaşan rakamlar ile belli dilimler halinde vergi ödemesini yapacak. Bu ödemelerden en çok etkilenenler ise çalışanlar. Bu anlamda gelir vergisi peşin olarak maaşın alınmasından önce kesintiye uğruyor.

Gelir Vergisi Oranları

Belli tutarlara kadar olan gelirlerin toplamı sonrasında kesintiye uğrayacak vergi dilimi oranı belirlenirken bir üst seviyeye geçilmesi ile bu dilimde artış gösteriyor. Bu durum kişilerin daha çok ödeme yapması anlamına geliyor. Özellikle devlette çalışan memur kesimi ile asgari ücretli olarak çalışanları yakından ilgilendiren gelir vergisi tarifesi her yıl yeniden düzenleniyor. Alınan maaşa göre gelir vergisi matrahı artış gösteriyor ve bu artış ile tarifede belirtilen tutarlara ulaşması ile ikinci vergi dilimi üzerinden vergi ödemesi yapılıyor. Özellikle yılın ikinci altı ayında bu artışı yaşayan kişilerin şikayetlerinin başında gelen bu kesinti Gelir  Vergisi Kanunun 103 ncü maddesinde belirtildiği üzere kesiliyor.

Okunmalı : Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Yükselen gelir vergisi tutarı kişinin aldığı maaşında düşüşe neden oluyor. Bu anlamda kesintinin hesaplanmasında gerekli olan tutar, matrah ve limitler ile gelir vergisi tarifesi de Ocak 2020 yılına girilmesinin ardından yeniden belirlendi. Resmi Gazetede yayımlanması ile yürürlüğe giren yeni Gelir vergisi oranları alınan kiralar için de yeniden belirlenmiş durumda. Bu anlamda kira geliri olan kişilerin vergi ödemesindeki istisna tutarı 6 bin 600 lira olurken engelli indiriminde söz konusu tutar birinci dereceler için 400 Lira, ikinci dereceler için 790 Lira, Üçüncü dereceler için ise 350 Lira olarak belirlenmiş durumda.

Okunmalı : Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

2020 Yılında Gelir Vergisi Tarifesi

Madde 103 e göre Gelir Vergisi Tarifesi ve Oranları şu şekilde;

  • 18 Bin liraya kadar % 15
  • 40 Bin liranın 18 bin lirası için oluşan fazlalık için % 20
  • 98 bin Liranın 40 bin Lirası için oluşan fazlalıkta % 27
  • 500 Bin liraya kadar 98 bin liranın fazlalığı için % 35
  • 500 bin liranın fazlası 163 bin 460 Lira fazlalığı için % 40

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma