Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ekonomi
 4. »
 5. Başarılı Girişimci Kime Denir Nasıl Olunur?

Başarılı Girişimci Kime Denir Nasıl Olunur?

Aydin Duran Aydin Duran -
157 0

Ülkemizde genç girişimciler için bir çok imkan oluşturuldu, bunlardan faydalanarak yüksek gelir elde etmek mümkündür. Başarılı girişimci sıfatı kimler için kullanılır merakını gidermek için aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmayı hedefledik. Yapacağınız girişimin başarılı olarak sonuçlanmasını istiyorsanız planlı hareket etmeniz gerekir ve Türkiye ekonomisi sizi yakından ilgilendiriyor demektir.

Başarılı Girişimci Kimdir? Nedir? Nasıl Olunur?

İnsan sosyal bir canlıdır, onu hayatta tutan, ilerlemesini sağlayan zekasıdır ama bu zekasını nasıl kullandığı ile ilgilidir aslında her şey. Ve insanlık bu zekasını sosyal bir yapı kurmak için kullanmakla bu noktaya erişebilmiştir.

Sosyal yapının başarılı olmasının nedeni iyi liderlerdir.

Hayatta kalmak ve gelişmek için doğru kararlar alan liderlere ihtiyacımız var. Kendimizi bir birey olarak ele aldığımızda aslında aynı mantık kullanılabilir. Biz kendimize bir lider gibi bir yol çizebilirsek, doğru karar ve aksiyonları alabilirsek geleceğimizi güvence altına alırız. Liderlik adım atma cesaretidir, bu cesaret yeni kaynaklar bulma, elindekini değerlendirme, geliştirme gibi açıklamalarda ortaya konulabilir. Bir kişi, bir lider gibi hareket etmek istiyorsa kesinlikle bir girişimci olmalıdır. Girişimci kişi daima yeni kaynaklar arar, geleceğe ve geçmişe başkasının bakmadığı gibi bakar. İçinde bulunduğu ortamı iyi tanır ki bu aldığı kararların başarılı olmasının koşuludur.

Başarılı Girişimci Olmak İçin İzlenecek Yol Haritası

İçinde bulunduğumuz çağ elektronik, bilişim, otomasyon ve iletişim çağıdır. İnsanlık teknolojiyi hiç bu kadar verimli kullanmamıştır. Sadece kendisinin değil, etrafındaki insanların ihtiyaçlarını karşılamak ve sorunlarını çözmek için iyi bir lider gibi düşünüp hareket edebilen kişi bu çağın başarılı girişimcisidir. Girişimcilere toplum olarak ihtiyaç yadsınamaz. Bir girişimcin bu çağda ki en büyük aracı internettir. İnternette her gün milyon dolarlık şirketler kurulmakta, insanlar kısa sürede hayal edebileceklerinden daha fazla kazanmaktadırlar. Çünkü yaptıkları şey, çağını iyi tanıyıp, ihtiyaç ve problemi iyi analiz edip, çözüm sunmak olmuştur.

İnternetin gücünü fark etmeniz başarılı bir girişimci olmanızın ilk koşuludur. Bunun ardından iyi bir analiz ve araştırma ile bir yapı oluşturup ya da keşfedip buna dahil olmak gelir. Rekabet gerçeğini düşünseniz bile amacınızın kendinizle yarışıp, iyi bir çözüm üretmek olduğu bilincinde olursanız rekabetin size zarar vermediğini fark edersiniz. Bu adımları etkin şekilde gerçekleştirme aşamasında hatalar da yapılabilir. Ancak her hata, başarıya giden bir yoldur. Başarılı girişim, girişimden vazgeçmeyenlerindir. İnternet ise kısa sürede, harika işlerin yapılabileceği en esnek, gelişime en açık platformdur. Bundan yararlanmaya başlayın.

İş Hayatında Başarıyı Elde Etmek İçin Püf Noktalar

 • Ticaretle uğraşanların her daim sermayesi olmalı, elindeki parayı en güzel şekilde değerlendirmek için muhakkak bir B planı hazırda bekletilmelidir.
 • Esnafların ve işverenlerin kendilerini ilgilendiren tüm kanunlar hakkında bilgili olmalıdır. Esnafa işverene özel devlet destekleri hakkında iyi bir araştırma yaparak masraflar en aza indirilebilir.
 • İş planlamalarını günlük, haftalık, aylık ve 3 aylık olarak zamanlayın. Uzun vadeli çalışma hayatına adapte olmak ve ticari girişimcilikte başarıyı yakalamak için düzen önemlidir.
 • Başarılı girişimci olmanın püf noktası, doğru yatırım araçlarını seçmek ve değerlendirmeleri iyi takip etmektir.
 • Bankalar ile aranızı güzel tutun, ticari ve bireysel kredi notu çok önemlidir. İlerleyen süreçte bankalarla yapacağınız tüm işlemlerinizde bu puanlar baz alınarak hareket edilir.
 • Haftalık, aylık ve yıllık değerlendirmeler yapmak gerekir. Düzenli ve sistemli çalışma hayatında eksikler çok daha rahat görülebilir. Telafisi yapılan hataların ve eksiklerin bir daha olmaması için profesyonel çalışma düzeni şarttır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma