Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Satışı Mümkün mü, Nasıl Satılır?

Hacizli Araç Satışı Mümkün mü, Nasıl Satılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
163 0
Hacizli Araç Satışı Mümkün mü, Nasıl Satılır?

Ülkemizde birçok kişi araç almak için çeşitli yollara başvuru yapmaktadır. Birçok kişi araba almak için kredi çekip borç para alır veya rehinli araç ya da haciz şartı getirerek araç alma yoluna gitmektedir. Araç alırken dikkat edilmesi gereken bir kaç ufak nokta vardır. Bunlar aracı alırken  ödeyebileceğimiz miktarda olmasına dikkat edilmelidir. Araç alırken birçok kişinin arabayı aldığı zaman ödeyebileceğini düşünür. Ancak zamanla ekonomik şartları ödemeye imkânı el vermeyince haciz veya rehin koyarak alınan arabayı satma fikri ortaya çıkmaktadır.

Haczedilecek Araç Satışı Yapılabilir mi?

Hukuki yollarla alınan arabanın satışı varımdır? Sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Alınan hukuki karar neticesinde hacizli bir aracın satışının gerçekleşmesi yasal olarak mümkündür. Tabii ki tüm prosedürler usulüne uygun biçimde tamamlanmasıyla birlikte araç, yeni sahibine devredilebilir. Buradaki kritik husus, hacizli araçlar satın alan kişinin borçlarını da üstlenerek almaktadır. Alan kişi bunu göz ardı etmemelidir.

Özellikle bir aracın üzerinde haciz varsa bu haciz şerhi hiç ayrılmadan araçla birlikte yeni sahibine yasal yollardan devredilebilir. Dolayısıyla hacizli araçlar satışı bu şartla yapılmaktadır. Dünya da ve ülkemizde gelinen astronomik rakamların ortaya çıkması ile hacizli otomobillere olan ilgiliyi artırmıştır. Özellikle yaşanan finansal sorunlar kişilerin araçlarının haczedilmesine neden olmaktadır.

Gerek ucuz olması gerekse de ederinin altında satılması nedeniyle tercih edilen hacizli araçlara yoğun rağbetin oluşmasını sağlamıştır. Temel sebebi piyasasının altında otomobil satışının gerçekleşmesidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, müşterilerin hacizli araçlara dair bilgi alarak alımı yapması gereklidir. Şayet bir problem olduğu takdirde problemi çözmek hacizli arabayı alan kişiye ait olacaktır.

Hacizli Araç Satmak Yasal mı?

Hukuki olarak satışı yapılan hacizli araçların Danıştay tarafından alınan karara istinaden hacizli araçları satmak yasal kabul edilmiştir. Yani müşteriler herhangi bir prosedüre takılmaksızın hacizli araçlar satın alabilmekte hukuki olarak da satış yapabilmektedir. Dolayısıyla işlemin yasal olduğunu söylemek doğru olacaktır. Burada kıymetli olan husus, alıcı ya da satıcıların devlet tarafından belirlenen yasal usul çerçevesinde  işlemlerini gerçekleştirmesidir.

Kanunlara uygun biçimde yapılacak satış işlemi neticesinde sorunun çıkmayacağını tekrar etmekte fayda vardır. Yine de hem hacizli araçlar bakan ve satın almak isteyenlerin hem de satıcıların mevzuatı öğrenmeleri en doğru yol olacaktır. Zira doğacak olan sorunda her iki taraf için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Siz de buna göre hacizli araçlar noktasında bilgi edinebilir, hukuki açıdan avukatlardan destek talebinde bulunarak soru işaretlerinizi kısa sürede içinde detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hacizli Araçtan Kurtulmak

Hacizli araçlar pek çok kişinin başına sorun çıkarabilmektedir. Daha doğrusu bedeli bir türlü ödeyemeyen ve bu yüzden arabasının trafikten bağlanacağından korkan kişiler ilk etapta hacizli araçlar nasıl kurtulurum sorusunu sormaktadır. Aslında hacizli araçlardan kurtulmak için yapılacak tek şey satışa çıkartmak ve alıcı bulduğu zaman aracı devir etmek olacaktır.

Aracın talibinin çıkması ve satışının gerçekleşmesiyle birlikte borç da alıcıya geçer ve hacizli araçtan kurtulmuş olur. Dolayısıyla hacizli araçları satmak, kurtulmanın tek yolu olmalıdır. Yine gücü yetenlerin haczi ortadan kaldıracak adımlar atmaları da kurtulmalarını da sağlayabilir. Resmi devlet dairelerinden ve ilgili yerlerden bu işlemi tamamlamanın makul olduğu bilinmelidir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma