Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. Faturalı Cep Telefonu Hatlarına Kredi Gerçek mi? Kimler Alır? Şartları Ne?

Faturalı Cep Telefonu Hatlarına Kredi Gerçek mi? Kimler Alır? Şartları Ne?

Aydin Duran Aydin Duran -
205 0

Ülke olarak cep telefonu kullanımı ve lüks telefon sahibi olma hevesi içerisindeyiz. Bunu satış istatistikleri ve kullanım oranları nedeniyle bu şekilde özetleyebiliriz. Fakat zaman içerisinde oluşan bu durum ile tüketicilerin uzun vadelerde gereksiz yere borçlanmasını önlemek adına telefon satışlarında kredi kartı ile taksit sınırı getirilmesi yerini bazı olumsuz durumlara da bıraktı. Bu olumsuzluklardan bir tanesi de piyasaya faturalı hat üzerinden kredi olarak yansıdı.

Kredi kartı ile taksitli telefon yasağının başlamasının ardından telefon satışı yapan firmalar, teknoloji mağazaları bir daralma içerisine girdi. Bu daralma için hediye kartlar ile başlanılan satışlar bu duruma gelen yasak ile tüketici kredilerine bıraktı. Artık teknoloji mağazalarının hepsinde birer banka masası bulunuyor ve anlık kredi başvurusu ile banka şubesine gitmeden alınan tüketici kredileri ile cep telefonları satın alınmanın yolu bulundu. Fakat aradaki bu durum oluşana kadar GSM firmaları gerekli BDDK izinleri ve onaylarının ardından faturalı hatlar üzerinden taksitle telefon satışı hizmetine başladı ki bu durum hat üzerinden kredi tahsisinin yolunu açtı diyebiliriz.

Faturalı Hatta Kredi Almanın Mantığı

Kişiler ellerine nakit paralar alıyor olsalar da aslında bu işin mantığı cihaz satın alımıdır. GSM firmasına bağlı olarak çalışan telefon bayileri yaptıkları sözleşmeler eşliğinde kişilere telefon satışı yapar, bu satılan telefonu parasal olarak geri alır. Yani telefon satışından kazanç sağlayan firmalar, yine kredi tahsisi adı altında para verirken komisyon alır ve daha çok kazanır. Satılan telefon burada bedelinin üstünde rakamlara satılırken alınan komisyon tutar ve faiz ile KDV oranları da topladığında tüketici kredisi alımına göre daha pahalı bir finans desteği olarak yansır.

Cep Telefonu Faturasına Kredi Yasal mı?

Tamamen yasal demek yanlış olabilir. Burada direk para tahsisi yapılmıyor. Aksine almış olduğunuz telefonu siz satışa sunmuş oluyorsunuz. Bu da nakite çevrilmiş oluyor. Piyasa da nakit paraya ihtiyacı olan kişiler bu ihtiyacını aldıkları taksitli telefonları ucuzda olsa satarak nakite çevirme yoluna gidiyordu. Hat üzerinden kredi alımında da aynı durum geçerli oluyor.

Hangi Hatlar Üzerinden Kredi Alınabilir?

Faturalı hat denilirken buradaki durum GSM hatları üzerinden bahsediliyor. Türkiye de faaliyette olan üç tane GSM firması bulunuyor. Geçmiş dönemlerde Avea ve Aria birleşimi olarak hizmet veren Türk Telekom bu konuya öncülük eden firma. Zira Türk Telekom hattına kredinin kaynağı Tivibu ve TTnet ile sabit telefonları içinde geçerli olabiliyor. Bununla birlikte Turkcell ve Vodafone hattı bulunan kişiler aldıkları telefonları üzerinden nakit kredi alabilmek imkanlarına sahip olmuş oluyor.

Faturalı Hatta Kredi Şartları

GSM operatörlerine göre değişiklikleri bulunuyor olsa da ana mantık en az bir yıllık bir hattınızın bulunması. Bu hattınıza ait fatura ödemeleri de önemli. Çünkü özellikle son üç ay fatura ödemelerinizi aksatmanız demek bu krediye onay alamamanız anlamına geliyor. Başvuru öncesi de ödenmemiş faturanızı ifa ederek başvuru yapmanız gereken şartlar içerisinde. Böylelikle kredi skorlarınızın düşük olması halinde dahi kredi alımı söz konusu olabiliyor.

Faturalı Hatta Kredinin Vadeleri

Alacağınız faturalı hatlara kredi alımında cihazın bedeli önem arz ediyor. Çünkü bedellerde sınırlama getirilmiş durumda. 3 bin liraya kadar olan telefonların alımları için 6 ay vade söz konusu. 1 Eylül 2018 tarihi öncesine kadar 36 ay vadelerde telefon alınabilirken bu durum bu tarihten sonra değişti. Bunun nedeni de tüketicinin haklarını korumak olarak piyasaya yansımış durumda. 3 Bin liranın üzerindeki telefon alımları için ise 12 ay vadeye kadar uzatılabiliyor. Telefon bedellerinin 10 bin liranın üzerine çıkması neticesinde bu sayede alımlarına katlanılır durumda. Yani satışlar mümkün olduğu kadar iyi denilebilir.

Krediye Başvuru Nasıl Oluyor?

Hattınız üzerinden kredi almak istiyorsanız öncelikle kullanmış olduğunuz GSM firmasının bağlı bayisine gitmeniz gerekiyor. Bayi üzerinden direk kredi tahsisi yapılmıyor. Bu işlem için bu hizmeti veren bir bayi olması gereken şartlar arasında. Özellikle internet üzerinden bulabildiğiniz bu firmalar başvuruyu yine internet üzerinden alabiliyor. Sayfalarda bulunan formları doldurmanız ile birlikte firma size ulaşıyor ve gerekli incelemeler neticesinde sizin telefonunuza onay SMS i geliyor. Bu onay sonrası ise işlemlerinizi bayi hallediyor size de parasını vermiş oluyor.

Ödemeler Nasıl Yapılıyor?

Tamamen yasal zemin üzerinden taksitlendirilen kredinizin vadesi ve ödemeleri telefon hattınızın faturasına yansıtılıyor. Bu faturada oluşan tutarları ödeme noktaları, kredi kartınız üzerinden yada hesabınıza bağlı olarak vereceğiniz otomatik ödemeler ile ödemeniz gerçekleştirilebiliyor.

Yeni Hat Aldım Kredi Alabilir miyim?

Faturalı hatta kredinin şartlarından bahsederken sizlere en az bir yıllık hattın olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu nedenle firmalar kendilerini sağlama almak, ödenmesi gereken tutarların zamanında ödenmesini sağlamak adına aldığı tedbirlerden birisi de bir yıllık fatura isteğidir.

Ödenmemiş Faturam Var, Kredi Alabilir miyim?

Henüz vadesi gelmemiş olsa dahi ödenmemiş bir faturanız olursa başvurunuz reddediliyor. Bu nedenle başvuru yapmadan önce mutlaka bu faturanızı ödemenizi tavsiye edebiliriz. Aksi takdirde eliniz boş dönebilirsiniz.

Faturalı Hatlara Kredi İçin Kefil İsteniyor mu?

Alacağınız yada almak istediğiniz kredi için kefil söz konusu değil. Burada kredi pazarlamasından ziyade telefon satışı gerçekleştirildiği için bu tür taleplerle karşılaşmanız mümkün değil.

İnternet Üzerinden Kredi Başvurusu

Piyasada kredi tahsisi yaptıklarından ziyade yüzlerce kişiyi dolandıran şebekelerin varlığını medyadan duymuşsunuzdur. Bu kişilerden birisi olmamak adına önemli adımları güvenliğinizi kendiniz sağlamanız gerekiyor. Öncelikle kim olduğunu, nasil bir hizmet verdiğini bilmediğiniz firmalara özel bilgilerinizi kaptırmayın. Bu firmalar yasal mı, telefon satışı ile kredi tahsisi hizmeti vermeye yetkileri var mı bunlar önemli hususlar. Bu hususların önüne geçilmesi için güven şart olsa da, internet üzerinden kredi pazarlaması yapan firmaların sitelerinde adreslerini dahi bulamayabilirsiniz. Televizyonlarda reklamını bulamadığınız bu hizmetin internet ve sosyal medya üzerinden sürekli reklamları söz konusudur. Bu yerler müşterilerini buralardan bulur. Henüz alabilen kimseyi duymuş yada öğrenmiş değilim fakat güvenilir ortamlar olmadığından bahsetmek yanlış olmayacaktır. Sayfalarını ziyaretlerinizde komisyon alınmadığı, ön ödeme istenmediği, kredi siciline ihtiyaç olmadığı evrak derdinin bulunmadığı ve başvuru ile aynı gün hesabınızda olduğundan bahisle taahhütler bulunuyor. Tek yapmanız gereken ise öncelikli TC kimlik numaranız ile diğer bilgilerinizi içeren formu dijital ortamda doldurarak onaylamak.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Reklamlarında 12 ay vadelerde krediden bahsediliyor olsa da aslında bu süre altı ay ile sınırlıdır. Fakat alacağınız tutarlara istinaden vadelerin 24 ay bazılarında ise 36 ay olduğu belirtiliyor. Buralarda bir tutarsızlık olması tüketicinin kararsız kalmasına neden olan hususların başını çekiyor. Yasal zemin üzerinden yapıldığı belirtilen faturalı hatta kredi malesef günümüzde oluşan bir hizmet. Fakat krediye ihtiyacı olan kişilerin bu işin asıl muhatabı olan bankalardan talep etmeleri sonraki haklarınızı savunmak adına önemli bir husus olduğu kanaatindeyim. Alınacak kredi tutarları ise maksimum 5 bin lira civarlarında olduğu taahhüt edilen hususlar arasında.

Hattınız üzerinden kredi alımlarında onay vereceğiniz bayinin yada firmanın güvenilirliliği önemli husus. Çünkü bu firmalar her ne kadar kişisel verilerin korunması kapsamında taahhütler veriyor olsa da, sizden gerekli bilgi ve belgeleri ister, gerekli mali projeyi hazırlarlar, başvuru dosyanızı hazırladıktan sonra sonuçlandırırlar.

Faturalı Hat Üzerinden Krediler Yapılandırılır mı?

Hattınıza yansıtılan taksitler ile telefon ve buna bağlı olarak kredi almışsanız faturalarınızı ödemediğiniz zaman hattınız kullanıma kapatılır. Belli bir süre sonrasında da icra takibi başlatılır. Bu noktadan itibaren borcun hepsini ödemeniz hatta masraf ve avukat vekalet ücretlerini de ödemeniz istenecektir. Bu durumda ödemediğiniz borçlarınız için yapılandırma söz konusu olmaz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma