Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ordan Burdan
 4. »
 5. Basen Tam Olarak Neresi?

Basen Tam Olarak Neresi?

Aydin Duran Aydin Duran -
610 0

Kadınların daha çok şikayetçi oldukları bölgelerinden birisi olan basen bazı durumlarda nerede olduğu sorusunu beraberinde getiriyor. Çok iyi bilmelerine rağmen bazı kadınlarda bu soruyu soruyor ki teknik olarak bu basen denilen yer tam olarak neresi merak edenler için yazalım dedik.

Basen Nerede Olur?

Bayanların kalçalarının hizasında yanlara doğru genişleyen kısımlarına basen bölgesi denilir. Ancak burada kadınlar için çok önemli olan bir bölgeden bahsediyoruz ki bazıları çok şikayetçi olurken bahsedilen bu basen erkeklerde neredeyse hiç yoktur. Kadınlarda oluşan basen bölgesi yağı nedeniyle şikayetin ortadan kaldırılması için burada eritilmesi gerekir. Bu manada yoğun çaba harcanır. Fakat öyle kolay kolay eritilebilecek bir yağ tabakasından bahsetmek mümkün değildir.

Basen Yağı Eritmek İçin Tüketilecek Olan Besinler

Basen bölgesi yağı eritebilmek için en önemli husus yaşam içerisinde spor yapmaktır. Yapılan spor ayrıca bu bölgedeki kasların çalıştırılması için önem arz eder ki bunun için diyetisyen eşliğinde bilinçli eğitmenlerden spor etkinliği yapılmalıdır. Burada diyetisyenden bahsederken basen bölgesi yağlarını artıran besinlerden uzak durmalı ve aksine eriten besinler tüketilmelidir. Basen sorunu olan kişilerin bu yağı eritebilmesi için başlıca;

 • Limonlu su tüketmeleri önerilir. Bu tüketim gün boyunca devam ederken metabolizmanın çalışması için sabah erken saatlerde ılık limonlu su tüketmek çok daha faydalı olacaktır.
 • Roka
 • Yoğurt ve yoğurt ürünleri
 • Tavuk göğüs eti
 • Yumurta
 • Limon

Başlıca tüketilmesi gereken besinlerdir. Ancak bu ürünlerin tüketilmesinde zaman ve aralıklar ile daha ayrıntılı bilgi almak için diyetisyenlerden destek alınması önemli bir etkendir.

Basen Yağı Eritmek İçin Yapılması Gereken Egzersizler

İnsan vücudu için spor yaşam için vazgeçilemez bir etken. Bu etkenin verimli kullanılması ise kullanıma dayalı olarak belli bölgelere yansır. Bu nedenle basen bölgesindeki yağlar için belli spor hareketleri yapılması önemlidir. Basen bölgesinde oluşan yağların erimesi için bu bölgelerdeki kasların çalıştırılması gerekir ki bunun için ise yapmanız gereken hareketler başlıca şunlardır.

 • Mekik çekmek
 • Yan uzanıp bacakları yukarı doğru açmak
 • Sırt üstü yatarak bacalarınızı yukarı doğru kaldırmak ve indirmek.
 • Squat Yapmak vücudu stabilize eder ve üst bacak ile arka bacak kalça arasında kaslarınızı güçlendirmenize neden olur. Bu durum basen yağı eritiminde de etkilidir.

Spor ve besin ile birlikte basen yağı problemini çözemeyen bir kesimden bahsetmek mümkün. Bu manada hastane ve kliniklerde operasyon geçirerek basen probleminden kurtulmak isteyen bayanlarda bulunuyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma