Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Kara Listeden Nasıl Çıkılır?2023

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?2023

Aydin Duran Aydin Duran -
224 0

Bankalardan kredi ve kredi kartı alımında önemli kriterlerden bir  tanesi olan kredi notudur. Bu notun düşüklüğü ve oluşan borçların ödenmemesinden dolayı kredi yasaklısı haline gelmeniz sizlerin kara listeye girmenize neden olur. Bu anlamda krediye ihtiyacı olan kişilerin bu krediyi alabilmesi için söz konusu listeden çıkması ve kredi notunu da yükseltmesi gerekir. Peki kara listeden nasıl çıkılır? Güncel kredi notu yükselme tüyoları neler? Diğer bir deyişle kırmızı kalem yiyenler bu durumdan nasıl kurtularak kredi alabilir bu sorularımıza birlikte cevap verebiliriz.

Kara Listeden Çıkma Yolları

Uzun zaman aralığında yükseltmiş olduğunuz kredi puanınızı ödemediğiniz krediler yüzünden aniden düşürmüş olabilirsiniz. Bu anlamda tekrar istenilen seviyelere getirmek biraz zaman alacak bir husus. Bu manada kara listeden çıkma yolları şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikli olarak devletin bu konumda olan vatandaşlara kredi sicil affı vermesi gerekir. Bu durumda bir çok aşamayı atlayarak sicilinizi temizleme imkanı da bulmuş olabilirsiniz.
  • Kredi yasaklısı konumuna gelmenizden itibaren beş yıllık bir süreyi geçirmeniz.
  • Banka ve finans kuruluşlarına olan tüm borçlarınızı ödemiş ve kapatmış olmanız gerekir.

Uzun Süreler Geçmesi Sizin Kredi Almanıza Yardımcı Olmayabilir

Bankalara olan borçlarınızı kapatmış olmanız ve aradan beş yıl ve daha uzun süre geçmiş olması aslında sizlerin bu kara listeden isminiz silinse dahi bankacılık ürünleri almanıza engel olabilir. Bu konumda olan tüketiciye bankalar uzak kalmak ister. Çünkü alışkanlıklar tüketicinin aynı durumlarda borcunu ödemesine engel oluşturabilir. Bu nedenle finans kuruluşları ile aranızı daima iyi tutmanız ileriki parasal ihtiyaçlarınız açısından da önem arz eder.

Kredi Notunuzu Yükseltme Çaresine Bakın

Kredi yasaklısı konumuna geldikten sonra kredi notunuz da aşağı seviyeye iner. Bu notun yükseltilmesini amaç edinmeniz gerekir. Burada notun yükselmesi için ise bankalardan ürünler almanız ve ödemelerinizi yerine getirmeniz gerecektir. En önemli adım ise kredi kartı ile başlamaktır. Ancak bankalar kredi kartı başvurusu yapmanız Halide buna onay vermeyebilir. Peki bu durumda ne yapacaksınız?

 

Okunmalı : Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Verilir mi?

Ön Ödeme Kart Alın, Kullanın…

Bankalar kredi kartı tahsisi yapmaktan kaçınıyorsa sizler ön bu durumda notunuzu yükseltmek için ön ödemeli kartlardan alın. Kısa dönemde belki çok işinize yaramayabilir ancak uzun dönemlerde gereken ilgiyi sizin üzerinizde gösterecektir. Aldığınız ön  ödemeni kredi kartına para yükleyin. Cebinizde paralar olsa dahi bu karttan ödemeler yapın ve kartınıza yine para yükleyin. Bankalar genel olarak bu kartlar üzerinden de otomatik ödeme talimatı alabilmektedir. Bu kartınıza otomatik ödemeler verin ve mutlaka hesabınızda daima paranız olsun. Bu sayede yapacağınız ödemeler sizlerin kredi kartı almanıza yol açabilecek küçük ama önemli tüyolardır.

Kredi Sicil Affı

Dönemsel olarak devletin aldığı ekonomik kararlardan bir tanesi olan kredi sicil affı daralan ekonominin açılması açısından önemli bir husus. Bu durumda alınan bakanlar kurulu kararı sonrası Resmi Gazetede yayımlanması ile yasaklı konumda olan kişilerin kredi çekebilmesinin yolu açılıyor. Ancak bu durumda olan kişilere de bankalar yine çok sıcak bakmayabilirler.

Okunmalı : Kredi Sicilim Bozuk Kredi Çekmek İstiyorum?

Kredi Sicil Affı İçin Nereye Başvurmalıyım?

Söz konusu finans kuruluşlarına olan tüm borçlarınızı zamanı geçmiş olmasına rağmen kapatmanız yani ödemeniz ile af için herhangi bir işlem yapmanıza ya da bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Zira borcun ödenmesi ile zaman içerisinde de sicilinizi temizlenme yoluna gider. En son kredi sicili ile ilgili yönetmelik 2017 yılında çıkarıldı. Bu yönetmelik ile borcunu ödeyenlerin beş yılını doldurmadan sicilinin temizlenmesi, borcu olanların ise altı ay içinde ödemesi halinde yada yapılandırmaları halinde kredi sicilin temizlenmesi öngörülüyordu.

Kredi Sicili Nasıl Oluşuyor?

Belli kriterlerin verdiği yüzdesel oranlar sizlerin kredi notunuzu oluşturmaktadır. Sahibi olduğunuz krediler ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemeniz size % 35, yine kart ve kredi borçları % 35, yeni alınan kredilerin durumu %11, süreklilik ile kredi alımlarınız % 10 ve diğer oluşan hususlar ise % 9 oranında etki etmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır
Kara Listeden Nasıl çıkılır?

Kara Listeye Girme Nedeni

Kredi ve kredi kartı borcunuz olmasına rağmen bu borçlarınızın taksit ve asgari ödemesini yapmamaya başlamanızdan itibaren 90 gün süre için geciktirmeniz ve yasal takibin başlaması sonrası kara listeye girersiniz. Güncel olarak oluşan koronavirüs önlemleri paketinde alınan bir karar ile geçici olarak bu durum 6 ay ile 180 güne çıkarıldı.

Güncel olarak kara listeden nasıl çıkılır sorusunun ana cevabı yada kredi sicil affıdır ya da beş yıl ile geçen zamanda borçlarınızın tamamen kapatılmış olmasıdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma