Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir?

Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir?

Aydin Duran Aydin Duran -
145 0

Özellikle yurt dışında ikamet eden kişilerin konut ve diğer alımlarında kullanmak üzere bankalara kredi başvurusu yapmak istemesi onların ülkeyi ve bankayı ziyaret etmesinden geçiyor. Bu durum kişilere maliyet açarken en kolay yol vekaletle kredi alımı için başvuru oluyor. Elbette bu başvuru özellikle yurt dışında yaşayanlar için olumsuz yanıtlansa da kredi alabilmenin yolu da bulunuyor. Burada başkasının yerine kredi çekebilir miyim? Başkasının adına kredi çekme adımları nasıl, alınabiliyor mu gibi soruları birlikte yanıtlayalım.

Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir?

Vekaletle kredi alımı yapacaksınız burada yapmanız gereken ilk işlem Noterler aracılığıyla, yurt dışında yaşıyorsanız Konsolosluklar aracılığıyla vekaletname çıkarmanızdır. Burada çıkaracağınız vekaletnamede özelikle ne yapılması için çıkarıldığı, verilen vekaleti taşıyan kişinin fotoğrafı, kimliği ve diğer bilgileri olması gerekir. Bu çıkarılan vekaletname ile yetki verilen kişi krediyi almak istediğiniz bankaya diğer istenilen belgeler ile birlikte başvurması gerekir. Burada vekalet işlemleri öncesi bankadan ayrıca bilgi almakta fayda olacaktır. Çünkü bankalar bu duruma sıcak bakmayabilir. Öncelikli olarak ilgili finans kuruluşu ile irtibata geçmekte fayda olacaktır.

Okunmalı : Düşen Kredi Faizlerinin Ekonomiye Etkileri

Vekaletle Kredide SGK Kaydı ve Gelir Durumu

Nasıl ki yurt dışında ülkemizde yaşayan insanlara ve tacirlere kredi tahsisi sağlanıyorsa bu durum elbette Türkiye’den kredi talebi içinde geçerli.  Vekiller aracılığıyla kredi almak istediğiniz durumlarda yine kredi alma kriterleri karşınıza çıkar. Bu kriterleri taşıyor olmanız halinde bankalar size kredi verebilir. Aksi takdirde kendiniz şahsen başvuru yapsanız dahi reddetme ihtimali vardır. Kredi ürünlerinden bir veya bir kaçını almak istiyorsanız öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna bir kaydınızın olması gerekir. SGK kaydı bilindiği üzere sizin çalışıyor olduğunuzun, gelirinizin olduğunun ve alacağınız kredi borçlarınızı da ödeyebileceğiniz anlamına gelir. Burada süre de önemlidir. Bugün SGK kaydı yaptırayım, yarın krediye başvurayım derseniz yine olumsuz yanıt alabilirsiniz. Çünkü bankalar çalışma sürelerine bakar ve istikrar durumunu inceler. Burada yeni başlayan kimselerin kredi alımlarına sıcak bakılmayabilir.

Diğer Gelirleriniz Kredi Alımında Dikkate Alınıyor

SGK kaydınız olmadığı zamanlarda kredi alabilmeniz için geliriniz olması gerekecektir. Bu gelirlerin başında kira ücretleri gelir. Size ait ev, dükkan yada arsa gibi taşınmazların kiralanması durumunda, bu gelirinizi destekleyecek belgeleriniz ile kredi alımı söz konusu edilebilir. Bunun için yine gelir belgeleriniz ile bankaya başvurmanız gerekecektir.

Faizler İndirilmişken Kredi Alabilirsiniz

Para Politikası Kurulu aldığı son karar ile faiz indirimi kararı aldı. Bu karar ile bankaların birer birer  faiz indirimi açıklaması beklenirken finansal borçlanma yolunun açıldığı bir gerçek. Ard arda gelen faiz indirimi kararları neticesinde beklenti daha aşağı seviyelere gelmesi yönünde. Fakat bankalar faizle aldıkları borçların ödemesini faizle kazandıkları paralardan yapmak zorunda. Bu durum bankaların faiz indirimine yanaşmayabileceği anlamına geliyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma