Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bireysel Emeklilik Getirileri

Bireysel Emeklilik Getirileri

Sonsatir Sonsatir -
110 0

Bireysel emeklilik, adından da anlaşılacağı gibi kurum ya da kuruluş odaklı olmayan; tamamen kişinin kendi şahsına yönelik olarak hazırlanan emeklilik hizmetidir. Emeklilik; bir kişinin, herhangi bir sektörde yaptığı iş verimini doldurması ve o işi tam verimle yapamaması durumunda işine belli yasalar çerçevesinde son verilmesidir. Emeklilik, ekonomik bir gerekliliktir ve kişi açısından bir takım yararları ve zararları bulunur.

Emekliliğin en büyük yararı, kişinin faal iş yaşamının sona erdiği halde maaşının devam ediyor olmasıdır. Kötü yanı ise hem maaşta meydana gelen düşüş, hem de kişinin alışmış olduğu iş yaşamından uzaklaşmak zorunda oluşudur. Birçok kişi, emekliliği geldiği zaman yapacak bir şey bulamaz ve ciddi bir can sıkıntısı yaşar. Bu durum, emekliliğin en büyük zararı olarak görülmektedir. Bireysel emeklilik, emekliliğin ekonomik açıdan yarattığı kaybı önlemek adına oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu uygulamadan yararlanacak kişiler, aylık olarak belli bir miktarı, sistem için ayırmalıdırlar. Sisteme yapılan ödeme, uygulama sonuna kadar birikir ve son olarak kişinin hesabına yatırılır. Bireysel emekliliğin sona ermesi durumunda kişi, parasını çeşitli şekillerde alabilir. Bireysel emeklilik getirileri, klasik emeklilik getirilerine göre oldukça fazladır; bu yüzden insanlar, klasik emeklilik hakkına sahip olsalar da bireysel emeklilik uygulamasından yararlanmak isteyebilirler.

Bireysel emeklilik getirileri dediğimizde aklımıza ilk olarak yatırım açısından iyi bir sermaye kaynağının oluşumu gelir. Bireysel emekliliğin sonunda paranızı peşin olarak alabilirsiniz. Bu sayede yatırım yapmak için iyi bir sermayeniz olacaktır. Bu avantaj, bireysel emeklilik getirileri arasında oldukça büyük önem taşımaktadır. Birçok kişi, emekli olduğu zaman yeni yatırımlara yönlenebilmek için bireysel emeklilikten faydalanır. Bireysel emeklilik, para toplama adına kullanılabilecek en etkili ve en avantajlı hesap olarak ifade edilmektedir. Normal yollardan yapamadığınız birikimlerbireysel emeklilik sistemi sayesinde çok sağlam bir biçimde yapılabilir; bu durum size ekonomik açıdan ciddi bir yarar sağlayacaktır.

Bireysel emeklilik getirilerinden birisi de sistemin devletle ortak olarak işlemesidir. Bu sayede paranızın güvenliği tam olarak sağlanmış olur. Devlet, bir takım indirimler ve muafiyet avantajlarıyla bireysel emeklilik sistemine destek olmaktadır. Devletin ekonomik bir işlem içerisinde yer alması, ekonomi uzmanları tarafından teminat olarak ifade edilir. Nasıl ki birçok insan, devlet dairesinde çalışmayı ciddi bir teminat olarak görüyorsa, ekonomik işlemlerde devletin yer alması da aynı teminatı ifade etmektedir. Dolayısıyla devletin bireysel emeklilik sisteminde aktif rol alması, bireysel emeklilik getirileri arasında gösterilebilir.

Yatırım aracı ve fonlardan yararlanabilme özelliği, bireysel emeklilik getirileri arasında gösterilebilmektedir. Bireysel emeklilik uygulamasına dâhil olan kişiler, bu yolla başka yatırımlar yapabilir, firma tarafından yürütülen fon işlemlerini kullanabilirler. Firmanın yürüttüğü fon işlemleri, ekonomik olarak sağlam bir kazanç kapısı sunmaktadır. Kişiler, kendi istekleri doğrultusunda bu yatırımlardan ve fon işlemlerinden faydalanabilirler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma