Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yardımlar
 4. »
 5. SYD Vakfı Barınma Kira Yardımı Ev Yapımı Başvurusu

SYD Vakfı Barınma Kira Yardımı Ev Yapımı Başvurusu

Aydin Duran Aydin Duran -
225 0
SYD Vakfı Barınma Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal devlet anlayışı vatandaşların aynı zamanda kira yardımı almasına etken olmaktadır. Bu anlamda belli kriterleri taşıyan kişilere Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla kira barınma yardımı yapılmaktadır. Böylelikle SYDV kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kira yardımını kimler alır?  Kira yardımı alınmasında şartlar neler? Gibi birçok sorunun yanıtı aranmaktadır.

Devlet Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak il ve ilçelerde bulunan Kaymakamlıklar bünyesindeki SYD Vakfı aracılığıyla vatandaşlara ev yapım yardımı, kira yardımı gibi temel birçok yardımlar yapılmaktadır.

Ev Yapılması Başvurusu

Devlet muhtaç durumda olan ailelere temel ve zaruri ihtiyaçların yapılmasında gereken tüm adımları atmaktadır. Vatandaşım yaşam şartları ile kalitesinin yükseltilmesi amacıyla yapılan yardımlar fon kaynaklı olarak yapılmaktadır. Böylelikle kira yardımı yapılmasına ev yapımı taleplerinin değerlendirilmesinde,

 • Aynı hanede bir kişi üzerine tam hisseli ev, arsa onaylı tapusu ya da hissedarların hanede tamamı yaşaması halinde hisseli ev onay tapusu örneği
 • Mevcut evin durumu hakkında kurumlardan alınacak hasar tespit raporu
 • 7500 TL’ye kadar onarım yardımında mevcut evde son 5 yıldır kira ödemeden kesintisiz yaşadığına dair taahhütname
 • 2 kişi ve daha fazla yaşaması halinde kullanım alanı 60 metre kare
 • 3 kişi yaşıyor olması halinde 110 metre kareyi aşmayacağına ilişkin karar. (Taahhütname alınmaktadır)
 • SYDV bölgesinde en az bir yıllık ikamet şartı
 • 4721 sayılı yasaya göre üstsoy, altsoy ve kardeşlerinde nafaka yükümlüğüne haiz akrabanın bulunmaması.

Başlıca şartları oluşturmaktadır. Bunun gibi daha ayrıntılı kriterler söz konusu olmaktadır. Bu sebeple ikamet ettiğiniz SYD Vakfına başvuru yaparak bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi alınabilir.

Ev Yapımı Yardımı Ne Kadar?

Devlet ev yapımı, barınma ve kira yardımı gibi hususlarda desteğini sürdürmektedir. Şartları uygun olan kişilere vakıf Mütevelli Heyetinin uygun görmesi halinde yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlarda tutarlar şu şekildedir:

 • Betonarme ev yapımı 25 Bin TL
 • Prefabrik ev yapımı 20 Bin TL
 • EV onarımları 15 Bin TL
 • Afet sonrası ev eşyası alımı 3 Bin TL

Yardım ile başvurusu kabul edilen kişilerin evlerinin yapımında Vakıf tarafından heyet kurulmaktadır. Bu heyet ile evin yapım aşamaları ile kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Özellikle afet sonrası meydana gelen yıkım olayları nedeniyle evsiz kalan kişilere devlet ev yapımı kira desteği sağlamaktadır. Bu destekler arasında ayrıca ev eşyası alımı bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma