Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Borç Yüzünden Hastanede Muayene Olamadım

Borç Yüzünden Hastanede Muayene Olamadım

Aydin Duran Aydin Duran -
165 0

Günümüzde işsizlik oranı değişmektedir. Bununla birlikte işsizliğin beraberinde getirdiği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafına ödenmesi gereken aylık sigorta tutarı ödenmediği için bireyin sağlık sigortasında eksiklikler meydana geliyor. Halkımızın borç yüzünden hastanede muayene olamadım diyerek sitem ettiği durum tamamen sağlık sigortasının o dönem eksik veya hiç yatırılmamış olmasıdır. Bunun dışında sağlık sigortası ve sosyal güvenlik kurumu ile anlaşması olan bireyler devlet hastanelerinde küçük bir tutar ile her türlü muayenelerini tamamlayabilmektedir. Yalnızca özel muayene ve özel hastaneleri kapsamayan bu sağlık sigortası devlet ve üniversite hastanelerini kapsamaktadır.

Hastanede Muayene Olmak

Devlet tarafından sağlanan bu sigorta hizmeti sadece devlet hastaneleri ve devlete ait sağlık ocaklarında geçerliliği vardır. Çalışan bir sigortalı işçi küçük bedeller karşılığında her türlü hizmeti alabilir bu sağlık merkezlerinden. Borç yüzünden hastanede muayene olamadım dönemini devlet ortadan kaldırmak için artık borçları bir sonraki sigortadan kesmek veya sigortasız çalışanın maaşından kesmek gibi seçenekleri faaliyete geçirmiştir. Artık vatandaşlar sağlık hizmetinden faydalanamama gibi bir durumu söz konusu olmasın diye sigorta ile anlaşarak her türlü sağlık hizmetinin karşılanması yönünde anlaşma sağlamıştır. Ücretsiz muayene olabilmek için geliriniz yoksa burada önemli olan husus gelir testi yaptırmaktır. Burada geliriniz düşük olması halinde devlet sizlerin muayenesi için ücret talebinde bulunmaz.

Ülkemizde sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen bu sistem tamamen bireyin sağlık sigorta anlaşması ve aldığı sağlık hizmeti ile orantılıdır. Sigortasız birey sağlık hizmetini aldıktan sonra bir sonraki sigortasından veya maaşından kesilerek her türlü o sağlık hizmetinden yararlanabilir

Emeklilik Durumunda Sağlık Hizmetleri

Yaş veya çalışma süresi sonrası meydana gelen emeklilik durumda ise devlet tarafından kurulan ve devlete ait olan sağlık merkezleri tarafından tedavi gören bireylerin aldığı hizmet tutarı emekli maaşlarından kesilmektedir. Aylık olarak sağlık sigortası yatırmasına gerek kalmayan bu insanlarımızın aldığı sağlık hizmetleri diğer vatandaşlar kadar düşüktür ve bu tutar emekli maaşlarına yansımaktadır.

Emeklilik sonrası alınan sağlık hizmetinde duraksama ve aksama yaşanmaması için maaşından kesinti şeklinde yapılan bu hizmet sonrası vatandaşımız çekinmeden hastanelerden hizmet alabilir. Sağlık problemi olan her vatandaş devlet hastanelerinden yararlanabilir ve borçlu borçsuz olma durumu bu durumu etkilemez. Sağlık sektörünün kontrolü tamamen devlet tarafından sosyal güvenlik kurumuna verilmiştir. İnsanların sağlık sigortasının takibinin yapılması sonucu emekli insanlarda aldıkları hizmette kesinti yaşanmaması adına böyle bir yöntem seçilmiştir. İnsanlar sağlık hizmeti alırken artık sigorta ve borç durumunu ikinci plana atabilir.

Maaşı olmayan ve sıkıntılı süreç içerisinde bulunan vatandaşlarımız ise o ay içinde aldıkları sağlık hizmeti bir sonraki aya yansıyarak devam eder. Eğer vatandaşımız diğer ay ödeme gerçekleştirmez ve maaşından kesilemezse bir daha bir sonraki aya aktarılmaktadır. Vatandaşların aldıkları bu sağlık hizmetinin kesilmemesi için farklı yöntemler ve farklı çareler devletimiz tarafından vatandaşımıza sunulmaktadır. Bu ülkedeki sağlık hizmetinde ödenen emekli için sağlık hizmet tutarı tamamen en uygun maaş döneminde kesinti yapılarak ödemesi gerçekleşir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma