Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Devlet Para Yardımı Nasıl Yapıyor? Nakdi Yardım Başvuruları

Devlet Para Yardımı Nasıl Yapıyor? Nakdi Yardım Başvuruları

Aydin Duran Aydin Duran -
99 0

İhtiyacınıza istinaden başvuru sonrası devlet para yardımı nasıl yapılıyor, nakdi yardım başvuruları nasıl alınır? Nasıl bir süreci bulunuyor sizlere açıklıyoruz.

Parası olan da olmayanda herkesin bilgiye en yakın ulaştığı nokta internet siteleri. Bu anlamda devlet vatandaşa elini en kısa yoldan internet sayesinde uzatabiliyor.  Devlet para yardımı bu anlamda bir çok kişiye destek olmaktadır.

Günümüzde sosyal devlet anlayışını en üst seviyede üstlenen devlet kişilerin ve kurumların gerekli olan maddi ve diğer ihtiyaçlarını karşılama yoluna gidiyor. Burada kişinin alacağı yardıma farklı tanımlamalar konulmuş olsa da; genel olarak vatandaşın hayatını idame ettirebilmesinde en büyük görevi üstlenen devlet vatandaşlarına Valilik ve Kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca gerekli maddi yardımı yapıyor. Burada ihtiyaç sahibi kişilerin şahsen, telefonla, whatshapp üzerinden, vakıfların internet siteleri ve e-devlet üzerinden para yardımı başvurusu yapması mümkün.

Para Yardımı Nasıl Yapılıyor?

Devlet vatandaşına yapacağı her türlü nakdi yardım öncesi kişinin ve hane halkının aylık gelirleri, SGK kaydı, mal varlığı gibi hususları araştırma yoluna gider. Maddi açıdan yaşamını idame ettirebilecek seviyede olan başvuruları sebepsiz zenginleşme sayar ve yardım etmekten imtina eder. Bu durumun karara bağlanması Mütevelli Heyetlerince yapılır. İlçelerde kurulan mütevelli heyetlerin Kaymakam Başkanlığında oluşturulur ve üyeleri de kurum amirleridir. Haftada bir veya başvuru azlığına göre 15 günde bir toplantı yapılır. Afet gibi önemli olaylar sonrasında ise hemen toplantı söz konusu. Dışarıdan da iki üye alınarak heyet oluşturulur.

Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca Para Yardımı

SYDV yapacakları yardım öncesi kişilere hazırladığı dosyayı heyete gönderir ve incelenmesini sağlar. İnceleme sonrası gerçekten ihtiyacı olan kişi ve kişilere belli sürelerde belli tutarlarda nakdi yardım yapılır. Verilecek yardım PTT şubelerine başvuran kişinin TC numarası ile yatırılır ve bu bilgi yine kişinin cep telefonuna SMS ile gönderilir. Bu bilgi sonrası da başvuru sahibi dilediği PTT şubesinden yapılan nakdi yardımı alır.

Devlet Eli Vatandaşın yanında

Devletin yardım vakıfları kişilere afet zamanları, deprem, yangın gibi beklenmedik durumlarda oluşan hususlarda da yardım yapmaktan kaçınmıyor. Burada kişinin geliri varsa yardım yapılmaya müsait olmasa dahi bu gibi afet durumlarında vatandaşın yanında olmaktan da kaçınmaz. Yapılan yardımları kendisine maaş haline getirmeye çalışan bir kesimin varlığından bahsetmek mümkün. Ancak buna rağmen  gerçekten yardıma ihtiyacı olmasına karşın yardım başvurusu yapmayan kesime de Mahalle muhtarları ve belediyeler aracılığıyla ulaşmasını da bilen bir Sosyal Devlet anlayışı söz konusu. Bu nedenle devletimiz gerçekten ihtiyacı olanların da yanında.

Yapılan nakdi yardımlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak Bakanlık ve il Müdürlüklerinin internet sitelerinde açıklanıyor. Buralardan çok daha ayrıntılı bilgi edinilebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma