Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Esnek Hesap Nedir Kredi Notuna Etki Eder mi?

Esnek Hesap Nedir Kredi Notuna Etki Eder mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
221 0

Yapı Kredi Bankasının müşterilerine sunduğu esnek hesap KMH yani kredili mevduat hesabı olarak kişilere istenildiği an para ihtiyacını sağlayan bir bankacılık hizmeti.

Bankaların ortak kredi puanlama sistemine bağlı olarak esnek hesap limiti verdiğini unutmamak gerekiyor. Geçmiş yaptığınız tüm işlemler sicilinize etki edecektir, fakat esnek hesabın sicile kötü etki ettiği durumları müşteriler sadece kendisi yaratmaktadır. Hesabınızdan çektiğiniz parayı zamanında ödemezseniz aynı kredi kartı ve diğer kredilerdeki gibi ihtar alırsınız. Şayet böyle durum gelecek ticari hayatınız için olumsuzluk belirtisidir.

Esnek Hesap Kart Limiti Kredi Notumu Etkiler mi?

Müşteriler bankalardan birçok hesap açtırılmaktadır. Aynı zamanda çalıştıkları iş yerleri ya da kurumları değiştirmelerinden kaynaklanan farklı bankalardan maaş hesabı olsun diye hesap açtırmalarının neden olabilmektedir. Farklı bankalardan açılan bu hesaplar genellikle müşterinin esnek hesap limitini belirler. Böylece müşterinin maaşı yatana kadar ihtiyaç duyacağı nakit parayı buradan karşılayabilecektir. Bu yazımızda esnek hesap limiti kredi notunu etkiler mi? esnek hesap limiti nasıl oluşur? Konusunda siz okurlarımıza detaylı bilgi bulup paylaştık.

Esnek hesap limitleri tüketicinin isteğine bağlı olarak artırılmaktadır. 1000 TL civarına çıkarılsa bile sonuçta esnek hesap, tüketicilerin maaşları yatmadığı zaman kullanmaları için hizmet vermektedir. Peki, esnek hesap borcu ödenmezse ne olur? Tabi ki, her banka ürünü gibi bu borcunda ödemesi yapılmadığı zaman kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Eski hesaplarınızda unuttuğunuz 1 TL’lik borç yüzünden bile kredi notunuzun düşmesine ve banklardan bu sebeple kredi çekmeme gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Esnek Hesapları Kullanırken Dikkatli Olun!

Esnek hesaplarınızın çoğalması ve birkaç tanesinin az da olsa borcunun verilmemesi sonucunda, bankalardan borç yükünüzün çok fazla olduğu anlamına gelecektir. Esnek hesaplı bir hesap kartının borcunun ödenmemesinin kredi notuna olan etkisi, ödenmemiş bir kredi kartının kredi notuna olan etkisiyle aynı konumdadır. Sebebi esnek hesabınızı kredi kartınızmış gibi kullanabilmenizdir. Esnek hesabınızla da alışverişlerinizde taksitlendirme yaptırabilirsiniz.

Bankalardan açılan esnek hesaplarınızın tutarlarını ödemediğiniz takdirde yüksek oranda faiz işlenecektir. Hele ki, unuttuğunuz başka bankalarda olan esnek hesaplarınızın olduğunu düşündüğünüzde, hem büyüyecek olan borç bir yana hem de kredi notunuzun nasıl düşündüğü bir yana, artık gerisini siz düşünün.

Bankaların Sunduğu Esnek Hesabın Ödemesini Geciktirmek

En önemlisi de esnek hesap borcunuzun yasal takibe düşmesidir. Birde böyle bir durumla karşılaştığınız zaman, banka sektöründen bey yıl faydalanamayacaksınız. O da en az beş yıl, çünkü tüm borcunuzu kapatmadığınız zaman bu süre de uzayabilir.

Tüm bu bilgilerden yola çıkarak, esnek hesaplardan kullanılan tutarın faiz oranı da yüksek olacağından dolayı kredi notunuzun düşecektir. Ama esnek hesap borcunu her ay düzenli bir şekilde asgari tutar seviyesinde ödediğiniz takdirde kredi notunuz o zaman da düşmeyecektir. Artan rekabet ortamında bankalar arasında en makul koşulları sunanlar ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma