Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Halk Bankası EFT Kuralları,Ücretleri

Halk Bankası EFT Kuralları,Ücretleri

Aydin Duran Aydin Duran -
128 0

Kişiler ve kurumlar, sözleşmeler dahilinde birbirleriyle alacak ve borç ilişkisine girmektedirler. Bunun sebebi ticari olabileceği gibi, özel ihtiyaçlardan da kaynaklanabilir. Herhangi bir sebebi de olmayabilir, günü gelmiş kira ödemesi de uygulanacak olabilir. Bu kadar farklı sebepten doğan birçok para transferi işlemi, bankalar yardımıyla kolaylıkla ortadan kalkmaktadır. Karışıklık ve düzensizliğin önünü, bankaların kurduğu gelişmiş sistemler kesmiştir. Bilgilerin doğru girilmesi ve gerekli prosedürlere uyulması halinde, yapılacak bu para transferleri başarıyla sonuçlanacaktır. Bankalar daha önceleri uzun süren, bazen günler alan bu para transferlerinin daha hızlı yapılması için, teknolojideki ilerlemelerden faydalandılar. Bu sayede Halkbank EFT gibi insanların zamandan ve birçok prosedürden tasarruf etmesini sağlayan birçok banka hizmetinin literatüre kazandırılmasını sağladılar. EFT sayesinde, yapılacak fon ve para transferleri; bankaların ilgili EFT saat kuralları içerisinde yapılırsa, 5 ile 30 dakika arasında ilgili hesapta olacaktır. Halk Bankası da bu saat kuralını 08.00 ile 16.30’ da EFT işlemlerinin yapılmasıyla sınırlandırmıştır.

Halk Bankası EFT işlemleri için bir üst limit uygulamakta mıdır?

Para transferlerinin bankalar üzerinden yapılması, Merkez Bankasının piyasalar üzerinde daha doğru ve daha net bir analiz yapmasını sağlar. Bu sayede ekonomideki hareketliliklere karşı ekonomik politika uygulaması beklenen Merkez Bankası; daha doğru verilerle çalışarak en doğru politika modelini ortaya koyacaktır. Bu amaç doğrultusunda da bankalar, bireysel ve kurumsal EFT’ler için üst limitler belirlemektedir. Bu sayede kontroller daha olumlu şekilde sonuçlanacaktır. Halk Bankasının bireyler için uyguladığı bir gün içerisinde yapılacak en fazla EFT miktarı 150.000 TL iken, kurumlar için bu rakam 1.500.000 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen üst limitler sayesinde bireyler ve kurumlar, Halkbank EFT işlemlerini gerçekleştirirken, gerekli sınırları bilecektir.

Halk Bank EFT işlemlerinden ücret alır mı?

Halkbank EFT işlemi; başka bir banka hesabına para aktarımını içerdiği için, aslında bankanın da bu işlemi yapmasından dolayı ortaya çıkan bir maliyet ücreti vardır. Bankalar da bu hizmetin karşılığı olarak bu maliyetin üzerine işlem ücretlerini ekleyerek, müşterilerinden EFT ücreti alır. Bu sayede Halk Bankası da finansal sürekliliğini sağlamış olacaktır.

Hesaptan gönderilen EFT’nin masraf oranı yüzde 0,4 iken asgari tutar 46 TL. Düzenli EFT ücreti ise 3,47 Lira.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma