Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. HSBC IBAN Sorgulama, Hesaplama Nasıl Olur?

HSBC IBAN Sorgulama, Hesaplama Nasıl Olur?

Aydin Duran Aydin Duran -
238 0

Bankalar, müşterilerine her zaman en iyi hizmeti vermek ister. HSBC de Türkiye piyasasında bulunduğu süreç boyunca, müşterilerine ayrıcalıklı hizmetler sunmuştur. İlerleyen teknolojiyi sistemine entegre eden HSBC bu sayede birçok farklı portföyde müşteriye sahiptir. Para transferleri için bir çağ atlama durumunu başlatan IBAN numarası kullanımı da HSBC tarafından gerçekleştirilmiştir.

HCBS IBAN nerede yazar?

IBAN, sanıldığı gibi kartın üzerinde yazan 16 haneli rakamlardan oluşan bir bütün değildir. IBAN; bu numarayı da içine alan ve daha geniş kapsamlı bir numara ve harf grubunu içine alan bir bütündür. IBAN içerisinde ülke kodu ve bankayı diğer bankalardan ayıran özel numarayı içerir. Bankalar bu kadar kapsamlı bir numarayı kartların üzerinde yazmak istemez. HSBC de bu yüzden müşterilerine verdiği mevduat ve kredi kartlarında herhangi bir IBAN numarasını kartların üzerine işlemez.

HCBS IBAN nasıl öğrenilir? 

IBAN, HSBC’den banka kartı veya kredi kartı çıkartmak istediğiniz zaman size ilgili evraklar dahilinde verilir. Fakat bu evrakları kaybetmişseniz veya bu numarayı unutmuşsanız; IBAN numaranızı öğrenmek için birkaç yolunuz bulunmaktadır. Öncelikle şubeye şahsen başvurabilirsiniz. Bu sayede IBAN numarası size yine bir evrakla beraber verilecektir. Bunun dışında mobil uygulamadan yardım alabilirsiniz. İnternet bankacılığının kullanmak isterseniz, platforma 16 haneli kart numaranızı  ve kişisel bilgilerinizi girerek IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

IBAN kaç haneden oluşur?

HSBC IBAN, en fazla 34 haneden oluşturulabilir. Her ülkenin kendisine ait bir IBAN uygulaması vardır. İlk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkan IBAN kullanımı, ülkemizde ise 2010 yılının başında Merkez Bankası’nın sunduğu tebliğ ile zorunlu oldu. Ülkemiz IBAN hane standardını 26 olarak seçti ve her IBAN numarası dünya genelinde tek bir hesabı gösterir hale geldi.

IBAN okuması nasıl yapılır?

HSBC IBAN, içerisinde birçok sayıda güvenlik stratejisini barındıran sayı ve harf grubudur. IBAN; içerisinde ülke ile ilgili kodu, bazı güvenlik basamaklarını, bankanın diğer bankalardan ayrılan kodunu, rezerv alanı ve hesap numarasını bulundurur. Şimdi örnek bir IBAN numarasıyla buna açıklık getirmek istiyoruz:

Örnek IBAN: TR(Ülke kodu)76(Kontrol basamakları) 00055 (Banka Kodu) 0 (Rezerv alanı) 0000015896325698 (Hesap numarası)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma