Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. İBAN Numarası Nerede Yazar?

İBAN Numarası Nerede Yazar?

Aydin Duran Aydin Duran -
160 0

Para transfer ederken sahip olmanız gereken İBAN numarası nerede yazar?  İBAN numarasına veya hesap numarasına sahip olmadan para transferi yapılamadığı için merak edilen konulardan biri haline gelen İBAN numarası nerede yazar sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

İBAN Numarası Nedir?

İBAN numarası bankaların müşterilerine verdiği 16 haneli uluslar arası bir numaradır. Müşteriler bu numara ile para girişi / çıkışı yapabilmektedir.

İBAN Numarası Nasıl Alınır?

İBAN numarası almanın birden fazla yolu vardır. Bu yollardan birkaçı şunlardır;

  • Bankanın sitesinden İBAN hesaplama aracı yöntemiyle
  • İnternet bankacılığı ile
  • Telefon bankacılığı ile
  • Hesap cüzdanı ile
  • Banka şubeleri aracılığıyla İBAN bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartlarında İBAN Var Mıdır?

Kredi kartlarına tanımlanan herhangi bir İBAN numarası bulunmamaktadır.

İBAN’ın Kime Ait Olduğunu Öğrenebilir Miyim?

Hayır, öğrenemezsiniz. İBAN bilgilerinin 3.şahıslarla paylaşılması yasak olduğu için İBAN bilgisinin kime ait olduğunu öğrenmeniz mümkün değildir.

İBAN Numarası ile Para Transferi Nasıl Yapılır?

İBAN numarası ile para transferi yapmak çok kolaydır. Banka şubesinden para transferi yapacak iseniz görevliye transfer yapacağınız kişinin İBAN numarasını vererek transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet şubesi üzerinden para transferi yapacaksanız para transferleri kısmına gelip alıcı hesabın İBAN adresini yazmalısınız. Bazı bankalar alıcının ismini girmenizi istemektedir. İsteyen bankalarda alıcının ismini alıcı kısmına yazmalısınız. Ardından devam seçeneğini kullanarak para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İBAN Neden Vardır? İBAN’ın Amacı Nedir?

İBAN uluslar arası para transferinde oluşan karmaşıklığı önlemek amacıyla yapılan bir oluşumdur. Geçmişte bir takım karışıklıklar meydana geldiği için İBAN oluşturulmuş bu karışıklıkların önüne geçilmiştir.

İBAN Numarası Nerede Yazar?

İBAN numarasının nerede yazdığı en merak edilen konulardan birisidir. İBAN numarası düşünülenin aksine kredi kartınızda veya banka kartınızda yazmaz. İBAN numarası hesap açılışında size verilen hesap döküm cüzdanınızın üzerinde yazar. Hesap cüzdanınızı kaybettiyseniz üst başlıkta yazdığımız İBAN nasıl alınır konusuna bakmanızı tavsiye ederiz.

Yanlış İBAN’a Gönderilen Paraya Ne Olur?

Para transferi yaparken bir sayıyı bile yanlış girdiğimizde para farklı bir alıcıya gider. Böyle bir durumla karşılaştığımızda ne yapmalıyız? Öncelikle böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımızda bankamızın müşteri hizmetleri ile vakit kaybetmeden iletişime geçmeliyiz. Durumu anlatmalıyız. Eğer yüklü bir miktar parayı yanlış bir hesaba transfer ederseniz dana çabuk olmalısınız. Bankanızın müşteri hizmetleriyle iletişime geçilip para gönderilen hesabın bloke olmasını istemlisiniz. Çünkü alıcı hesap gönderdiğiniz paradan harcama yaptığı zaman banka bu parayı iade etmemektedir. Yanlış para gönderdiğiniz hesap kendi bankanızla aynı bankaya sahipse işiniz bu sefer daha kolaylaşacaktır. Çünkü bu sefer işiniz hızlıca çözüme kavuşacaktır. Fakat para transferi yaptığınız hesap ile kendi bankanız farklı ise işiniz bir miktar daha uzayabilmektedir.

Mutlaka Okuyun : Eyvah Yanlış İbana Para Gönderdim Nasıl Geri Alırım? 

İban Numarası ile Banka bazında diğer yazılarım :

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma