Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ordan Burdan
 4. »
 5. Pos Cihazı Çalışmıyor

Pos Cihazı Çalışmıyor

Aydin Duran Aydin Duran -
287 0

Bu yazımızda sizler için pos cihazı nedir, pos cihazı çalışmıyor, pos cihazı nasıl çalışır, çalışma mantığı nasıldır gibi soruların cevaplarını vereceğiz. İngilizce açılımı “Point Of Sale” yani “Satış Noktası” demek olan Pos cihazları hayatımızın birçok yerine yerleşmiş bulunmaktadır. İnsanları para taşımaktan kurtaran, küçük bir kart yardımıyla ödeme kolaylığı sağlayan POS cihazlarının olmadığı dükkân, esnaf, lokanta, mağaza sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır.

Pos Cihazı Çalışma Mantığı

Pos cihazları iki çeşit olmak üzere ayrılır. Bunlardan biri çipli Pos cihazı diğeri de çipsiz Pos cihazıdır. Kullanılan Pos cihazlarının geneli çipsiz olan çeşittendir. Pos cihazları telefon hattı bağlantısı ile çalışmaktadır. Bu bağlantı ile banka ile hızlı bir şekilde iletişim kurmaktadır. Bir satış yapılacağı zaman kart Pos cihazına yerleştirilir ve ödenecek tutar girilir sonrasında müşteri kart şifresini girer. Bu seviyeden sonra Pos cihazı hat bağlantısı ile hızlıca banka ile bilgi iletişimine geçmeye başlıyor. Karttan çekilecek tutarın kart içerisinde mevcut olup olmadığı, şifrenin doğru mu yanlış mı olduğu bu iletişim sayesinde sağlanıyor.

Okunmalı : Ziraat Bankasından Pos Cihazı Nasıl Alınır?

Temassız Ödeme Almak

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan temassız ödeme alabilen Pos cihazları müşterilerin zamandan tasarruf etmesini sağlamaktadır. Pos cihazları kartın manyetik alanını okuyarak kartın bilgilerini alıyor ve bu şekilde işlem gerçekleşiyor.

Okunmalı : İş Bankası POS Müşteri Hizmetleri

Kablolu ve Kablosuz Pos Cihazı

Pos cihazlarının kablolu ve kablosu olmak üzere iki biçimi vardır. Kablosuz pos cihazı modeli genellikle kuryeler tarafından kullanılmaktadır. Kablosuz olduğu için kapımıza kadar gelen bu cihaz sayesinde nakit para bulunmasa bile alışveriş yapabilmekteyiz.

Okunmalı : Ziraat Bankası POS Destek Hattı

Pos Cihazı Çalışmıyorsa Ne Yapabilirim?

Eğer pos cihazı çalışmıyor diyorsanız yapabileceğiniz birkaç seçenek var onları deneyerek tekrardan çalışıyor hale getirebilirsiniz.

 • Pos cihazı hiçbir şekilde çalışmıyorsa adaptörü çıkarıp 1 dakika boyunca bekleyin tekrardan takın.
 • Pos cihazı sadece arama yapmıyorsa telefon hattını çıkarıp başka bir telefona takın. Düzeliyorsa sorun yok demektir. Fakat halen yapmamaya devam ediyorsa modemi kapatıp açabilirsiniz. Yine olmazsa sim kartını çıkarıp tekrar takmayı deneyebilirsiniz.
 • Pos cihazı açılmıyorsa adaptörü kontrol etmelisiniz. Adaptörün ışığı yanmıyorsa adaptörün voltajına uygun bir adaptör bulup değiştirebilirsiniz. Diğer bir seçenekte Pos cihazının bataryasını çıkarıp takmaktır. Eğer adaptörde şişme varsa pili yenisiyle değiştirmelisiniz.
 • Pos cihazı hat yok hatası veriyorsa sabit hattınızı kontrol etmelisiniz. Eğer telefonda bir sıkıntı yoksa cihazın kablo kısmında herhangi bir sorun var mı diye bir kontrol edebilirsiniz. Ayrıca modemi kapatıp açmanız da fayda gösterebilir.
 • Pos cihazının ekranı gelmiyorsa adaptörü söküp tekrardan takmayı deneyin.
 • Post cihazı kart okumuyorsa kredi kartının geçtiği yeri önce ıslak bir bez ile silip sonra kuru bez ile kurulamalısınız.
 • Pos cihazınızın PinPad’i çalışmıyorsa pinpad kablosunu söküp tekrar takmayı deneyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma